Daktaras A. Unikauskas skaitė žinutę, gautą iš vilnietės Rūtos: „Laba diena. Man 31 m. Jokių lėtinių ligų neturiu. Judant labai dažnai trakši kelių sąnariai, tačiau jų neskauda. Kiek pamenu, jie visuomet man taip traškėdavo. Ar verta sunerimti? Ar tai išduoda problemas su sąnariais? Ar yra būdų tai sumažinti? Ačiū daktare!“
A. Unikausko teigimu, norint suprasti, ar verta nerimauti dėl sąnarių sveikatos, reikia suprasti skirtumą tarp dviejų garsų.
Traška ar braška?
„Kalbant apie sąnarius yra du garsai – braškėjimas ir traškėjimas. Braškėjimas jau yra ligos požymis, dažniausiai tai nemalonus, šaižus garsas, kuris pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms, kada sąnariuose yra pakitimų.
O štai traškėjimas yra muzikalus garsas, jis malonus ausiai, tai yra sveikas reiškinys“, – sakė profesorius.
Sąnaryje tarp kremzlių yra tepimo skystis – dėl jo sąnarys gražiai juda, kai einame, nieko negirdime. Bet gali atsitikti taip, kada judinant rankų, kelių, pečių, ar kitus sąnarius, tarpas tarp abiejų kaulų padidėja, ten krenta slėgis ir skystyje susiformuoja oro burbuliukai, kurie staigiai susprogsta. Tada išgirstame traškėjimo garsą.
Pasak profesoriaus, gali būti ir kita priežastis.
„Sąnariniai kremzliniai paviršiai, kai yra glotnūs, jie būna lyg prisisiurbę vienas prie kito. Kai pradedame judėti, jie atsiplešia. Tarpas tarp abiejų paviršių padidėja, ten patenka daugiau tepimo skysčio“, – tikino A. Unikauskas.
Tokia būklė sąnariui yra gera ir pavojaus sveikatai toks sąnarių traškėjimas nesukelia.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.
Laidą „Kviečiame daktarą“ žiūrėkite šeštadieniais 11:30 per TV3!
VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:
Straipsnis parengtas pagal TV3 laidą „Kviečiame daktarą“.