Architektų fantazijos kartais pranoksta net ir pačias pasakas. Pasaulyje yra nemažai neįprastų pastatų, kurie stebina architektūriniu išraiškingumu, atspindi projektuotojo kūrybinę nuotaiką ir priverčia aikčioti iš nuostabos. Susipažinkite su 5 keisčiausiais pastatais Europoje ir Šiaurės Amerikoje.
„The Crooked House“, Lenkija
The Crooked House, Poland (nuotr.abhijeet.rane) (nuotr. Gamintojo)
Vienu iš keisčiausių pastatų galime vadinti „kuprotą" namą (Crooked house) Sopote, Lenkijoje. Pastatyti unikalios formos statinį įkvėpė Jan Marcin Szancer ir Per Dahlberg piešiniai. Namo stogas dengtas metalo lakštais ir įvairiomis spalvoto emalio čerpėmis, kurios suteikia jam gylio ir savotišką judėjimo įspūdį, o jo viršūnė primena drakono keterą.
Netaisyklingų formų ir spalvotų rėmų langai bei pirmo aukšto vitrinos namui taip pat suteikia gyvybės. Iš išorės jis atrodo kompaktiškas, tačiau jo viduje atsiveria užslėpta ir didelė vidinė erdvė.
„The Longaberger Building“, Niuarkas (Newark), Ohajas
The Longaberger Building, Newark, Ohio (nuotr.ellenm1) (nuotr. Gamintojo)
Ohajaus valstijos Niuarko mieste stūksanti daugiau nei 16,7 tūkst. kvadratinių metrų ploto „pintinė“ priklauso pintus krepšius bei kitus pintus daiktus gaminančiai kompanijai. Be jokios abejonės, galime šį pastatą vadinti didžiausia pintine pasaulyje. 7 aukštų „The Basket Building“ buvo statomas beveik dvejus metus, o į jį investuota daugiau 30 mln. JAV dolerių. Kiekvienam atvykėliui siūloma apsilankyti pastato viduje bei stebėti fabrike vykstantį gamybos procesą.
„Cubic Houses“, Roterdamas, Olandija
Cubic Houses, Rotterdam, Holland(nuotr.flickr.com) (nuotr. Gamintojo)
Originali šių "kubinių" namų idėja architektui Pietui Blomui kilo dar aštuntajame dešimtmetyje. Tuomet jo iniciatyva keletas šio stiliaus namelių atsirado Nyderlandų mieste Helmonde. Netrukus į architektą kreipėsi Roterdamo miesto savivaldybė, prašydama suprojektuoti „kubinius namus“ ant vieno miesto viadukų. Kiekvienas namas simbolizuoja medį miške, o visas namų kompleksas – mišką.
„Habitat 67“, Monrealis, Kanada
Habitat 67, Montreal, Canada (nuotr.etiennecoutu) (nuotr. Gamintojo)
Monrealyje esantį gyvenamųjų namų kompleksą iš daug kubų sukūrė Moshe Safdie. Greta upės stūksantį Habitat 67 sudaro 354 vienas ant kito sustatyti kubai, kuriuose įrengta beveik pusantro šimto apartamentų. Kiekviena buto patalpa yra įrengta skirtingame lygyje. Vidutinė buto kaina 1mln dolerių. Šiuo pastatu architektas siekė parodyti kaip žmonės turėtų gyventi vis labiau perpildytuose miestuose.
„Container City“, Londonas
Container City, London (nuotr.magnus d) (nuotr. Gamintojo)
Nors dauguma žmonių nieku gyvu nekeistų naujos statybos namo į kampelį jūrų konteineryje, šio namo architektas teigia, kad jie nepaprastai stiprūs ir ilgaamžiai. Kadangi jūra juose gabenami įvairūs produktai, jie pritaikyti taip, kad atlaikytų net pačią didžiausią vandenyno audrą. Bet lietingas Londono oras tokios problemos greičiausiai nesukels. 2002 metais baigtą statyti namą sudaro keletas spalvotų konteinerių, o viduje yra įrengti 22 moderniai įrengti biurai.