Intensyvina kovą su šešėliu
Atleidimas nuo delspinigių ir baudų už praeityje nesumokėtus mokesčius bus taikomas visiems – ir gyventojams, ir įmonėms, jei jie nėra bankrutuojantys, bankrutavę ar restruktūrizuojami.
Norėdami pasinaudoti šia unikalia galimybe mokesčių mokėtojai 2019 m. sausio – birželio mėnesiais turėtų pateikti arba patikslinti savo deklaracijas už pasirinktus 2014 – 2018 m. arba, jei pageidauja, už visus penkerius metus ir deklaruoti anksčiau pamirštas pajamas. Tokiu atveju VMI už kadaise nesumokėtus mokesčius delspinigių neskaičiuos ir baudų neskirs.
Deklaravus praeityje pamirštas pajamas, mokesčius nuo jų reikia sumokėti per 20 dienų, tačiau mokesčių mokėtojai gali sudaryti ir periodinių mokėjimų grafiką – laikotarpiui iki 2 metų.
Anot VMI Teisės departamento direktorė Rasos Virvilienės, kovojant su šešėliu Lietuvoje buvo pasiūlytos dvi išskirtinės priemonės: galimybė susigrąžinti GPM nuo tam tikros rūšies išlaidų ir vienkartinė galimybė susigrąžinti pamirštus mokesčius.
„Kodėl tai darome dabar? Atsakymas paprastas – kas jeigu ne mes, ir kada, jeigu ne dabar. Langas atsiveria pusmečiui ir to pakanka ramiai su savim pabūti, prisiminti pamirštus mokesčius ir ateiti atsiskleisti. Baudų ir sankcijų nebus.
Jei sumokėti visą mokesčių sumą išsyk yra sudėtinga, t.y. kyla finansinių sunkumų, siūlome nedelsti, per 20 dienų kreiptis į VMI ir pasinaudoti galimybe mokesčių sumą išdėstyti bei sumokėti dalimis be jokių palūkanų“, – sako VMI Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė.
VMI pažymi, jog atleidimas nuo delspinigių galioja praeityje pamirštiems sumokėti VMI administruojamiems mokesčiams (išskyrus žemės mokestį).
VMI atstovai teigia, kad tokios mokesčių amnestijos pavyzdys buvo paimtas iš užsienio valstybių. R. Virvilienė teigė, kad daugiausiai žiūrėta į Airijos, Didžiosios Britanijos, Italijos ir Ispanijos patirtį.
Atsiskleidimas anonimiškas
VMI neidentifikuos asmenų, pasinaudojusių galimybe atsiskleisti ir būti atleistiems nuo delspinigių, kadangi deklaracijos bus teikiamos ir tikslinamos bendrąja tvarka.
„Siekdami užtikrinti mokesčių mokėtojų konfidencialumą ir anonimiškumą, deklaracijas priimsime bendra tvarka, prie jų jokių pajamas pagrindžiančių dokumentų pateikti nereikės“, – sako R. Virvilienė.
Ji pažymėjo, kad tam, kad mokesčių mokėtojas būtų atleistas nuo delspinigių nereikės teikti ir jokių papildomų prašymų, tai įvyks automatiškai.
Pirmąjį 2019-ųjų pusmetį mokesčių administratorius nepradės naujų mokestinių patikrinimų ir sudarys galimybę mokesčių mokėtojams atsiskleisti patiems.
„Net ir tuo atveju, kai VMI mokestinius patikrinimus pradėjo dar 2018 m. ir šiuo metu jie nėra baigti, mokesčių mokėtojai vis tiek turi teisę būti atleisti nuo delspinigių, jei pateiks ar patikslins deklaracijas iki patikrinimo akto surašymo“, – sako R. Virvilienė.
Tuo atveju, kai mokesčių mokėtojas yra pateikęs atitinkamo mokesčio deklaraciją dar iki 2019 m sausio 1 d., tačiau mokesčio nesumokėjo ir todėl nuo susidariusios mokėtinų mokesčių sumos jam apskaičiuoti delspinigiai, tai tokie mokesčių mokėtojai nuo nesumokėtų delspinigių taip pat bus atleisti automatiškai po 2019 m. sausio 1 d. – liks tik sumokėti mokestį.
VMI prognozuoja, kad dėl šios naujovės į valstybės biudžetą per metus bus papildomai surinkta 200 milijonų eurų.
Anot R. Virvilienės, inspekcija planuoja, kad dėl prasivėrusio mokestinio lango bus daugiausiai papildomai surinkta gyventojų pajamų ir pridėtinės vertės mokesčių.