Naujasis Edwardo Zwicko filmas „Pasipriešinimas“ („Defiance“) Lenkijoje sukėlė nevienareikšmišką reakciją.
Trys broliai
Lietuvoje filmuotoje juostoje agentas 007 Danielis Craigas vaidina Tuvią Bielskį – Baltarusijos žydų tautybės partizaną, gelbėjantį savo tautiečius nuo nacių persekiojimo Naugarduko apylinkių miškuose.
Antrojo pasaulinio karo metu apie 800 000 Baltarusijos žydų buvo nužudyti ir tik 10 procentų iš visos bendruomenės išgyveno.
Tarp tų laimingųjų buvo ir 1200 žmonių – vaikų, moterų, senių ir vyrų, kuriuos išgelbėjo T. Bielskis ir jo partizanai.
Trys broliai – Tuvia, Ziselis ir Asaelis – atsidūrė Naliboki miške po to, kai 1941-ųjų gruodžio mėnesį jų tėvai ir giminaičiai buvo nužudyti Naugarduko gete. Kartu su dar trylika kaimynų jie suorganizavo partizaninį judėjimą, kurio vadu tapo Tuvia Bielskis, lenkų armijos veteranas, turintis kapralo laipsnį.
Broliai Bielskiai ne tik kovėsi su naciais ir jiems prijaučiančiais vietiniais gyventojais, bet ir vadavo gete esančius tautiečius.
Žydams, be abejo, T. Bielskis yra herojus kaip Oskaras Schindleris, ne tik išgelbėjęs panašų skaičių žmonių, bet ir nužudęs daugiau nei 300 priešų karių.
Kovos su lenkais
Tačiau ne visiems T. Bielskis buvo didvyris. Pavyzdžiui, Lenkijos nacionalistinių pažiūrų dienraštis „Nasz Dziennik“ Tuvią Bielskį pavadino mėsininku ir lenkų skerdiku.
Yra spėjimų, kad būtent T. Bielskio būrys nužudė 128 civilius Naliboki kaimelyje.
Tuvia Bielskis gimė 1906 metais malūnininko šeimoje mažame Stankievichy kaimelyje. Kaip rašo lenkų dienraštis „Gazeta Wyborcza“, jis tikriausiai buvo kontrabandininkas – Sovietų Sąjungos ir Lenkijos siena driekėsi tik už 50 kilometrų.
Iš išskaičiavimo apvesdintas su nepatrauklia pirklio dukterimi T. Bielskis tapo gerbiamas audinių prekeivis Subotnikuose, miestelyje visai netoli nuo dabartinės Lietuvos sienos.
Po 1939 metų rugsėjo 17 d. sovietų įvykdytos invazijos į Lenkiją T. Bielskis pasisiūlė tarnauti naujam režimui ir pradėjo oficialią karjerą. Atėjus naciams, kartu su savo broliais pasitraukė į mišką, kur buvo pavaldus Maskvos valdžiai ir darniai bendradarbiavo su sovietų partizanais.
Kol Lenkijos vyriausybė tremtyje buvo Stalino oficiali sąjungininkė, broliai Bielskiai kovėsi kartu su vietiniais Armijos Krajovos daliniais. Tačiau po Katynės įvykių, kai 1943 metais sovietų NKVD sušaudė apie 20 000 lenkų karininkų, sovietų ir lenkų konfliktas įsiplieskė ir Naugarduko apylinkėse. Brolių Bielskių partizanai Maskvos pusėje dalyvavo bent jau 100 dokumentuotų kovų su Armijos Krajovos kariais.
T. Bielskis dažniau kaudavosi su vokiečių kareiviais, tačiau jo žmonės atakuodavo ir lenkus. Pavyzdžiui, broliai Bielskiai dalyvavo sovietų organizuotame klastingame lenkų partizanų nuginklavime 1943-iųjų gruodžio 1-ąją dieną.
Kas nutiko Naliboki kaime?
Didžiausias nusikaltimas, kurį padarė sovietų partizanai Naugarduko teritorijoje, buvo žudynės Naliboki kaime, kur sovietų partizanai nužudė 128 beginklius kaimelio gyventojus, įskaitant vaikus ir moteris.
1993 metais buvęs Naliboki gyventojas Waclawas Nowickis išleido knygą „Żywe echa“, kurioje jis priskiria žudynes broliams Bielskiams.
Tokie kaltinimai buvo pakartoti įvairių Lenkijos ir Baltarusijos istorikų, tokių kaip Zygmunto Boradynos – monografijos „Nemunas – nesutarimų upė“ autoriaus.
2001-aisiais Kanados lenkų kongresas paprašė Nacionalinio atminimo instituto (IPN) atlikti vadinamosios Tuvios Bielskio brigados veiksmų tyrimą, kuris vis dar tęsiasi po šiai dienai.
„Aš tik galiu pasakyti, kad mes išklausėme 80-ties žudynių liudininkų parodymus – tuzinas jų nurodė, kad tarp užpuolikų buvo žydų kilmės asmenų, – sako IPN prokurorė Anna Galkiewicz. – Penki liudininkai tvirtino, kad tai buvo Bielskių gaujos nariai. Tačiau nebuvo įvardyti konkretūs asmenys. Nei Tuvia, nei jo broliai nebuvo pastebėti tarp užpuolikų.“
Dienraščio „Gazeta Wyborcza“ korespondentai aplankė poną W. Nowickį, gyvenantį Varšuvoje, kurio visas butas nuklotas senais „Nasz Dziennik“ egzemplioriais. Tačiau Ponas Nowickis prisipažino, kad jis niekada nebuvo sutikęs nė vieno iš brolių Bielskių. Taip pat neturi įrodymų dėl brolių dalyvavimo žudynėse ir iš viso jis apie tai tik esą girdėjęs iš vienos „Lovos iš Naugarduko“, kurios istoriją pagrindė „Vania iš Lubočo“. Ponas Nowickis pavadino IPN tyrimo rezultatus „akių dūmimu“, o patį filmą „Pasipriešinimas“ – antilenkišku skandalu.
T. Bielskis