Pasak jo, Europos valstybės vengia didelių kivirčų su Rusija. „Čia svarbiausią vaidmenį atlieka Vokietija, kuri nenori jokių konfliktų su Rusija. Viskas priklauso nuo šių šalių dialogo, todėl visa Europa tik stebi situaciją, – sakė E. Lucasas. – Europa yra susiskaldžiusi dėl nuomonės apie tai, kas vyksta Ukrainoje, todėl vienintelis dalykas, kurį galite daryti, t. y. didinti krašto gynybos biudžetą. Didžiausia Lietuvos klaida buvo neįvertinti grėsmės ir sumažinti gynybos biudžetą. Nepaisant visų finansinių krizių, mano manymu, nebuvo galima karpyti išlaidų tokiam svarbiam dalykui.“
E. Lucasas taip pat pabrėžė, kad lietuviai per ilgai svarsto energetinio saugumo klausimus. „Metų metus jau yra kalbama apie tai, tačiau niekas nevyksta. Vis dar laukiame pokalbių apie Lenkijos-Lietuvos dujotiekio pabaigos, tačiau jau dabar šią situaciją galima palyginti su buitiniu pavyzdžiu“, – šyptelėjo pašnekovas.
Pasak „The Economist“ redaktoriaus, kiekvienas ūkininkas žino, kad prakiurusį stogą reikia taisyti, kai oras yra saulėtas. „Nes jis supranta, kad pradėjus lyti jau bus per vėlu griebtis remonto darbų. O Baltijos šalyse dabar yra lietingas oras, todėl darbus atlikti bus sunku, nes vienu metu privalote galvoti ir apie savo ekonominį, ir apie energetinį, ir apie informacijos saugumą, – dėstė E. Lucasas.
Prabilus apie Rusijos vadovo Vladimiro Putino galimus planus susigrąžinti visas Sovietų sąjungos teritorijas, E. Lucasas buvo ganėtinai atsargus. „Nemanau, kad V. Putinas kalba apie visą buvusią teritoriją, nes jis puikiai suvokia, kad komunizmas šiais laikais neveikia, tačiau jis siekia užtvirtinti savo galią Europoje, nori įrodyti, kad Rusija turi galios, – kalbėjo E. Lucasas. – Jo kalbos apie tai, kad jo siekis yra rusų saugumo jausmo įtvirtinimas veda prie kovos už buvusias teritorijas. Jis yra įsitikinęs, kad Sovietų sąjungos žlugimas yra nesąžiningas, ir jaučia pareigą viską sudėlioti į savo vietas.“
E. Lucasas prisipažino, kad jaudinosi dėl Rusijos ambicijų skverbtis į Vakarus nuo 1990-ųjų metų. „Visada sakiau, kad šaltasis karas niekada nesibaigė. Manęs tai nė kiek nestebina. Tačiau Rusija nori pakeisti žaidimo taisykles, tiesiog jiems visiškai nerūpi Europos nuomonė ir jie negalvoja apie ekonomines pasekmės. Tai daro ją nesustabdomą“, – apgailestavo E. Lucasas.
Jis pastebėjo, kad Lietuva turi mažai šansų laimėti ir informacinį karą prieš Rusiją. „Lietuva turi didelę problemą. Internetinis saugumas čia nėra prioritetas. Kariauti su tuo yra labai sunku. Turite suprasti, kad lokalioji spauda Lietuvos gyventojams nėra labai įdomi, todėl jie renkasi rusiškus televizijos kanalus: sporto laidos yra geresnės, pramogų pasaulis patrauklesnis, – sakė E. Lucasas. – Daugelis suaugusiųjų renkasi rusišką informaciją, todėl kovoti su prorusiškomis naujienos Lietuvai bus labai sunku“.
Pasak „The Economist“ redaktoriaus, V. Putinas sustos tik pasiekęs savo tikslus. „Tikiu, kad jo tikslas yra ekspansija į Vakarus, tačiau tai yra labai pavojinga, todėl visi privalo galvoti, kaip jį sustabdyti kur kas anksčiau“, – sakė E. Lucasas.