Gera žinia – per porą metų maždaug perpus sumažėjo banko kortelių padirbinėjimo atvejų. Blogoji – ilgapirščiai imasi modernesnių sąskaitų tuštinimo priemonių, rašo „Respublika“.
Tiek policijos pareigūnai, tiek bankininkai ragina neatsipalaiduoti ir banko kortelę saugoti kaip savo akį.
„Tradicinės“ priemonės nyksta
Kriminalinės policijos biuro Nusikaltimu elektroninėje erdvėje tyrimo skyriaus viršininko Marko Marcinkevičiaus teigimu, nusikaltimus, susijusius su neteisėtu kortelių duomenų panaudojimu, galima skirstyti į dvi viena su kita susipinančias kategorijas.
Pirmoji – kai pasisavinami kortelės duomenys naudojami kortelės kopijai pagaminti. Ja atsiskaitoma parduotuvėse ar kitaip tuštinama nelaimėlio banko sąskaita.
Antroji nusikaltimų rūšis – virtuali. Pasisavinti banko kortelės duomenys naudojami elektroninėje erdvėje, pvz., apsiperkant elektroninėse parduotuvėse.
Pirmosios kategorijos nusikaltimų skaičius pastaraisiais metais sparčiai mažėja. Tačiau antrosios – auga it ant mielių. Virtualių kortelės sąskaitos tuštinimo atvejų šiemet iki rugpjūčio užfiksuota daugiau, nei per 2006 ir 2007 m. kartu sudėjus.
Venkite „svetimkūnių“
„Kortelių duomenys gaunami kelias pagrindiniais būdais. Vieni juos gauna įsilaužę į bendrovių informacines sistemas ar vartotojų kompiuterius, kiti - bankomatuose įrengdami vadinamuosius „skimerius“, kurie nuskaito į bankomatą kišamos elektroninės mokėjimo kortelės duomenis. Taip pat duomenys gali būti pasisavinti atsiskaitant restoranuose ar kitur. Vėliau šie surinkti duomenys arba panaudojami internete, arba perkeliami ant padirbtos kortelės“, – „Respublikai“ sakė M.Marcinkevičius.
Norintiems išvengti kortelių duomenų vagystės, komisaras siūlo einant prie bankomato atidžiai pasižiūrėti, ar ten nėra uždėta „svetimkūnių“. Neretai kartu su „skimeriais“ yra įrengiamos ir kameros, kurios įrašo renkamą PIN kodą. Taip pat atsiskaitinėjant kavinėse ar baruose, kurie turi prastą reputaciją, reikėtų žiūrėti, kas daroma su jūsų kortele.
Pagal Baudžiamąjį kodeksą už tokį nusikaltimą baudžiama pinigine bauda arba laisvės atėmimu iki šešerių metų.
Pavojus tyko visur
Didesnis dėmesingumas gali išgelbėti lėšas, mat kortelės duomenys būna pasisavinami tiek atsiskaitant kortele, tiek išsiimant pinigus bankomate. Pavojaus neišvengia ir perkantys internetinėse parduotuvėse.
Svarbu kortelės nepaleisti iš akių. Kaip „Respublikai“ sakė banko „Snoras“ Mokėjimo kortelių departamento direktorė Elvyra Kazandži, sąlygos nuskaityti duomenis sudaromos tuomet, kai atsiskaitant už prekes ar paslaugas mokėjimo kortelė yra išnešama ir jos savininkas negali matyti, kaip ja naudojamasi.
„Vartotojams primygtinai rekomenduojama niekuomet nepaleisti mokėjimo kortelės iš savo akiračio – jeigu terminalas yra kitur ir pardavėjas ją nori išnešti, privalu jį palydėti“, – sakė E.Kazandži.
Kortelės duomenys gali būti nugvelbti kad ir atsiskaitant prekybos centro kasoje. „Jei atsiskaitant mokėjimo kortelė terminale yra perbraukiama daugiau nei vieną kartą, iš karto reikėtų teirautis, dėl ko taip elgiamasi. Vienintelė teisėta priežastis, dėl kurios mokėjimo kortelė gali būti perbraukiama terminalu daugiau nei vieną kartą, – ryšio nebuvimas. Jei situacija mokėjimo kortelės savininkui kelia įtarimų, reikia prašyti nedelsiant kortelę atiduoti, nutraukti operaciją ir pagal galimybes informuoti banką“, – sakė pašnekovė.
Gali pakakti ir smulkmenų
Perkantiesiems interneto parduotuvėse reikėtų žinoti, kad visos kortelės turi labai svarbius ir lygiai tiek pat saugotinus duomenis, išspausdintus ant pačios kortelės: kortelės numeris (16 skaitmenų), kreditinės kortelės galiojimo laikas bei CVV2 kodas - trys paskutiniai skaičiai, kurie yra kitoje kortelės pusėje esančioje baltoje juostoje.
„Neteisėtam kortelės duomenų naudojimui atsiskaitant interneto parduotuvėse netgi nereikia tam tikrų prietaisų – pakanka nusirašyti kortelės numerį, galiojimo datą, CVV2 kodą“, – perspėja „Snoro“ Mokėjimo kortelių departamento direktorė.
Tomas Andriukonis