• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valdžios kaita praėjusių metų pabaigoje daugelio valstybės ir savivaldybių institucijų klerkams tapo tikra piniginės švente. Nors jau tada būta artėjančios krizės ženklų, per paskutinį 2008-ųjų ketvirtį vien premijoms ir kitoms vienkartinėms išmokoms išleista 95 mln. litų.

REKLAMA
REKLAMA

Tokius duomenis, paprašius premjerui Andriui Kubiliui, pateikė Finansų ministerija. Jie liudija, kad dosniausia iš visų ministerijų savo pavaldiniams buvo Krašto apsaugos ministerija (KAM), vadovauta socialdemokrato Juozo Oleko. Ji premijoms ir išmokoms nepagailėjo daugiau negu 22 mln. litų. Tarp Seimui atskaitingų institucijų lyderiauja Valstybės saugumo departamentas, savo darbuotojams išdalijęs 600 tūkst. litų premijų. Tuo metu Valstybės kontrolė šiam tikslui neskyrė nė lito.

REKLAMA

Gyveno sočiai.

Premijoms, priemokoms ir kitoms vienkartinėms išmokoms per paskutinį praėjusių metų ketvirtį, be KAM, daugiausia išleido Aplinkos, Sveikatos, Teisingumo, Vidaus reikalų ir Žemės ūkio ministerijos (daugiau kaip po 1 mln. litų). Kukliau vertėsi Finansų (43 tūkst. litų), Susisiekimo (16,6 tūkst. litų), Švietimo ir mokslo (284 tūkst. litų), Ūkio (229 tūkst. litų) ministerijos.

REKLAMA
REKLAMA

Prabangiai praėjusių metų pabaigoje gyveno apskričių administracijos.

Vilniaus apskrities viršininko administracija premijoms ir išmokoms skyrė 2,7 mln. litų, Klaipėdos - 2,5 mln., Kauno - 1,7 mln., Šiaulių - 1,5 mln. litų. Alytaus ir Tauragės apskričių viršininkų administracijos finansiškai darbuotojams pamaloninti išleido maždaug po 200 tūkst. litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Valstybinė mokesčių inspekcija premijoms ir priemokoms nepagailėjo 4,7 mln. litų, Valstybės sienos apsaugos tarnyba - 3,6 mln. litų, Muitinės, Statistikos departamentai bei Nacionalinė mokėjimo agentūra - per 1 mln. litų.

Trūko atsakomybės

"Šie ir kiti faktai liudija, kad ankstesnės vyriausybės biudžetą švaistė iš visų jėgų. Tai apsunkina šių metų biudžeto subalansavimą", - LŽ sakė Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Jurgis Razma. Anot jo, akivaizdu, kad valstybinės institucijos nevienodai suprato atsakomybę taupyti lėšas. Įvairioms išmokoms ministerijos išleido skirtingas sumas - nuo milijonų iki kelių tūkstančių litų. J.Razma mano, kad tai puikiai "atspindi buvusių ministrų atsakomybės mastą". Politikas pabrėžė, kad baigiantis metams ministerijos ne tik mokėjo premijas, bet ir karštligiškai leido lėšas nebūtinoms priemonėms, darė prabangius remontus.

REKLAMA

Pasak J.Razmos, jei būtų žinoma, kaip išmokėtos premijos buvo paskirstytos, pavyzdžiui, kokia dalis teko politinio pasitikėjimo pareigūnams, būtų galima dar drąsiau teigti, "kad tai buvo nueinančiųjų apsidovanojimas pasinaudojant paskutine galimybe".

"Ne vieną mėnesį kalbėta apie artėjančią krizę, perspėta apie būtinybę taupyti. Tačiau atsakingai mąstė nedaugelis", - apgailestavo J.Razma.

REKLAMA

Krizės nebuvo

"Pagal įstatymą kariams priklauso kalėdinės ir velykinės premijos. Klausimas tik vienas - kokio dydžio jos turi būti ir kokiai asmenų grupei mokamos", - LŽ sakė krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė.

Ji įsitikinusi, kad tie 22 mln. litų, išleisti praėjusių metų pabaigoje, galėjo būti panaudoti gerokai racionaliau. Šiemet prieš Velykas KAM vadovė, skirdama simbolines 130 litų premijas (tam prireikė 80 tūkst. litų), pamalonino tik kariuomenės šauktinius. 2008-aisiais Velykų proga profesinės karo tarnybos kariams ir civiliams darbuotojams išmokėta 3,4 mln. šventinių premijų bei vienkartinių išmokų. Pasak R.Juknevičienės, šiuo metu apie jokį finansinį paskatinimą, pavyzdžiui, Valstybės dienos proga, net nesvajojama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Seimo opozicijos lyderio ir XIV Vyriausybės vadovo Gedimino Kirkilo teigimu, visos išmokos valstybės ir savivaldybių įstaigose buvo mokamos pagal įstatymus. "Kartais tarpuvaldžiu valdininkai tuo piktnaudžiauja, čia nieko nauja", - pripažino ekspremjeras. Paklaustas, kodėl artėjančio sunkmečio nuojauta neskatino griežčiau kontroliuoti šių procesų, G.Kirkilas tikino, kad tada krizės Lietuvoje dar nebuvo. "Vykdėme Seimo patvirtintą biudžetą, į kurį įvairių išmokų pasiūlė tada opozicijoje buvusi dabartinė valdžia", - aiškino jis.

REKLAMA

Dalybų įkarštis

Anksčiau tik epizodiškai į viešumą praslydusi informacija apie praėjusių metų gruodį valdininkams skirtas premijas bei kitaip pavadintas vienkartines išmokas sukėlė nemažą rezonansą. Valdančioji Permainų koalicija tada svarstė, ar nevertėtų švaistūnų valdomus asignavimus mažinti itin negailestingai.

REKLAMA

Priminsime, kad skandalas kilo net finansų ministro Algirdo Šemetos buvusioje "tėvonijoje" Statistikos departamente. Vos jam palikus departamento vadovo kėdę, įstaigos darbuotojams buvo išmokėta 744 tūkst. litų premijų. A.Šemeta neslėpė žinojęs apie tokius ketinimus, tačiau sprendimo teigė nepalaiminęs.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai kuriuos Vyriausybės kanceliarijos darbuotojus gruodį pamalonino tuometis kancleris Valdemaras Sarapinas. Nors tuo metu premjeras A.Kubilius deklaravo būtinybę veržtis diržus ir taupyti kiekvieną litą, kancleris premijoms atseikėjo 103 tūkst. litų (vidutiniškai po 4100 litų vienam asmeniui). Solidžius priedus palikdama postą pavaldiniams išdalijo ir tuometė žemės ūkio ministrė Kazimiera Prunskienė. Jiems išmokėti buvo skirta daugiau kaip 500 tūkst. litų. Neliko nuskriausti ir Temidės tarnai. Lietuvos apeliacinio teismo teisėjai pasidalijo per 143 tūkst. litų, Vilniaus apygardos administracinio teismo - daugiau kaip 177 tūkst. litų, Kauno apygardos administracinio teismo - per 58 tūkst. litų.

Skolose skęstanti Vilniaus savivaldybės administracija darbuotojams 2008 metų pabaigoje išmokėjo apie 2 mln. litų premijų.

Raimonda Ramelienė


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų