Ar jus suviliotų 22 mln. JAV dolerių? Apie tokį tariamą palikimą pranešama laišku. Patikėję „geradariu advokatu“ ir sumokėję jam už paslaugas nemenką sumą, liktumėte nieko nepešę. Tačiau noras tapti laimingu paveldėtoju kartais aptemdo sveiką protą.
Vilnietis Petras Balkus gruodžio pradžioje iš Ispanijos gavo laišką, kuriame pranešama apie jo tolimo giminaičio žūtį avarijoje. Netaisyklinga anglų kalba surašytame dokumente teigiama, kad P.Balkaus bendrapavardis paliko jam 22 mln. JAV dolerių. Laiško autorius tikina esąs advokatas Davidas Johnsonas ir galįs padėti vilniečiui tuos pinigus gauti. Tačiau už pagalbą P. Balkus turėtų „advokatui“ atseikėti pusę minėtos sumos - 11 mln. JAV dolerių. Kad D. Johnsonas pradėtų rūpintis palikimo reikalais, prašoma į jo sąskaitą pervesti 7200 eurų neva už būtinų dokumentų sutvarkymą, rašo „Lietuvos žinios“.
Tekstai vienodi
Advokatu D. Johnsonu prisistatantis vyrukas gali didžiuotis išvystęs plačią veiklą. Jo pasirašyti laiškai keliauja po visą pasaulį ir jų tekstas iš esmės vienodas. Visi tokių laiškų gavėjai - esą paveldėtojai, kuriems netikėtai nusišypsojo laimė. Šie žmonės dažniausiai iš tiesų turi užsienyje gyvenančių tolimų giminaičių, su kuriais paprastai jau daug metų nepalaiko jokių ryšių.
„Lietuviai išsibarstę po visą pasaulį. Tikėtina, kad ir aš, ir jūs turime kokį nors giminaitį kurioje nors šalyje. Todėl žmonės kartais patiki tokiais laiškais“, - LŽ sakė Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotojas Tomas Ulpis.
Laišku patikėjo
Vilniuje, viename Ūmėdžių gatvės namų, gyvenantis P. Balkus LŽ pasakojo, kad gautas laiškas jo beveik nenustebino. „Buvau išėjęs pasivaikščioti, vedžiojau šunį. Prie pašto skyriaus pastato mane pašaukė pažįstama jo darbuotoja, padavė man adresuotą laišką“, - keistos istorijos pradžią prisiminė jis. Vyriškio senelis turėjo daug brolių, kurie pokario metais emigravo iš Lietuvos. Jie ir jų palikuonys keliavo po visą pasaulį. Tad vilnietis neatmetė galimybės, jog kur nors Ispanijoje galėjo būti jo giminaičių.
Patikėjęs, kad tikrai gavo palikimą, P. Balkus išsiuntė faksogramą tariamam ponui D. Johnsonui. Netrukus gavo atsakymą. „Aš iš tiesų radau daugiau žmonių ta pačia pavarde, bet kaip tikintis Dievu pasimeldžiau ir nutariau pasirinkti jus“, - rašoma „advokato“ taip pat faksu atsiųstame atsakyme. Toliau jame teiraujamasi, ar P.Balkus pažįsta asmenį vardu Frederikas, kuris pastaruosius 25 metus gyveno Ispanijoje. Esą nuo tada, kai Frederikas mirė, D. Johnsonas ir ieško jo giminaičių.
Vėliau nuo pagraudenimų pereinama prie kur kas pragmatiškesnių dalykų. „Advokatas“ tikina negalintis paimti pinigų iš banko be mirusiojo giminaičių sutikimo. Čia pat D. Johnsonas pabrėžia, kad jei toks sutikimas bus gautas, pusė sumos priklausys giminaičiams, kita pusė - advokatui.
Žaidimo pradžia
Laiške nė žodžiu neužsimenama, kokiu pagrindu D. Johnsonas nori pasiimti 11 mln. JAV dolerių. P. Balkus teigia apie tai net nepagalvojęs. Vilnietis iki šiol šiek tiek tiki, kad milijoninio palikimo iš tiesų esama.
„Tokie sukčiai žino, kad tūkstantis žmonių laišką tiesiog išmes į šiukšlių dėžę, o tūkstantis pirmasis ant kabliuko užkibs“, - pabrėžė T. Ulpis.
P. Balkui atsiųstos faksogramos tekste yra pirminio įsipareigojimo pavyzdys, kurį prašoma užpildyti. „Aš... patvirtinu savo ketinimą padėti Davidui Johnsonui gauti 22 000 000 USD, laikomų Ispanijoje, „Prosegur Finance and Vaults“ globoje. Atlikus šį pavedimą ir pinigus perdavus man, sutarėme, kad 50 proc. lėšų priklausys Davidui Johnsonui ir 50 proc. – man“, - štai kaip skamba patiklių piliečių ausims malonūs žodžiai, nors visiškai aišku, kad žadami milijonai tėra fikcija. Tačiau LŽ cituojamas raštas - tai tik žaidimo pradžia.
Turi bendrininkų?
P. Balkaus ir tariamo advokato susirašinėjimas tik prasidėjo. Už dokumentų tvarkymą ponas D. Johnsonas dar tik paprašys į jo sąskaitą pervesti gražią sumelę eurų. Tačiau tokius jo prašymus jau gavo kiti asmenys. Internete galima rasti D. Johnsono „klientų“ atsiliepimų. Iš jų galima spėti, kad apsukrus vyrukas siuntinėja laiškus į visus žemynus iš Ispanijos, daugumą - iš sostinės Madrido. Iki šiol spėliojama, kaip sukčius gauna tikslius žmonių adresus. Kai kurių adresų nėra nei specialiose telefonų knygose, nei vadinamuosiuose geltonuosiuose puslapiuose. Todėl tikėtina, kad šis žmogus turi bendrininkų daugelyje pasaulio valstybių. T. Ulpis pripažino, kad apie tokius laiškus policija žino, tačiau negauta nė vieno pareiškimo, tad ir tirti lyg nėra ko.
Matė ir daugiau
P. Balkaus gyvenimo draugė Nijolė dirba 53-iame pašto skyriuje Vilniuje. Jos pareiga - skirstyti laiškus. Moteris pasakojo ne kartą pastebėjusi panašių laiškų iš Ispanijos. „Aš mačiau dar du, mano porininkė taip pat tikino mačiusi tokių vokų“, - teigė Nijolė. Ant P. Balkaus gauto voko adresas užrašytas lietuviškai, nors nėra tik mūsų raidynui būdingų raidžių, pats laiškas surašytas angliškai. Tai dar kartą tarsi patvirtina, kad sukčius turi bendrininkų. Iš pirmo žvilgsnio atrodytų keistoka, jog ant minėto laiško nėra pašto ženklo.
Tačiau bendrovės Lietuvos paštas Pašto pervežimo centro direktorės pavaduotoja Janina Semėnaitė LŽ teigė, kad dabar daugelis nebeklijuoja pašto ženkliukų. „Yra išankstinis apmokėjimas. Tokiais atvejais ant voko dedamas spaudas“, - sakė J. Semėnaitė. Anot jos, visi laiškai, kurie atkeliauja tiesiai iš Madrido, būna su tokiais spaudais. J. Semėnaitė pati patikrinusi šių dienų siuntą nerado nė vieno laiško, ant kurio būtų užklijuota pašto ženklų.
Pareiškimų nėra
Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotojas T.Ulpis tikino neturintis oficialių žinių apie įtartinus laiškus iš apskričių policijos komisariatų. „Neatmetama, kad apgaudinėjami žmonės nepraneša apie tai policijai. Tačiau mes nieko negalime daryti, kol negavome nukentėjusiųjų pareiškimų“, - kalbėjo pareigūnas pripažindamas, kad apie „patį faktą“ policija žino. Dažnas „klientas“ gauna ne tik prašymą pasirašyti minėtą įsipareigojimą. Kartu atsiunčiami ir labai įtikinami dokumentai. „Mano tėvas gavo tokį patį laišką, žvilgtelėjau į jį. Ten - mirties liudijimas, sąskaitos liudijimas, prašymo dėl paveldėjimo patvirtinimas. 7200 eurų turi būti sumokėti tik jų kontoroje. Teigiama, kad tai esanti vienintelė paveldėtojo pareiga“, - rašo Phillipas Nicolsas iš Didžiosios Britanijos. Ta „kontora“ yra „Johnson ir Co.“, kaip nurodoma laiške. Negana to, kad ponas D. Johnsonas prisistato esąs teisininkas, pasirodo, jis dar ir verslo administravimo magistras. Kai kuriuose laiškuose sukčius jau pakeitęs pavardę ir prisistato kaip Davidas T. Lopezas. Tačiau laiškų tekstas likęs toks pats. Policijos pareigūnai įspėja, kad tai - akivaizdus sukčiavimas. Gavus tokį laišką geriausia kreiptis į policiją. Tada būtų galima pradėti tyrimą.
Lietuvos kriminalinės policijos biuro Nusikaltimų elektroninėje erdvėje tyrimo skyriaus pareigūnai LŽ sakė, kad sprendimą dėl tokio tyrimo priimtų prokurorai. Tačiau gavę konkrečios informacijos jie veikiausiai kreiptųsi į Ispanijos policiją, kad ši patikrintų laiškuose nurodomus telefonų ir sąskaitų numerius. Galbūt tai apsaugotų lengvatikius.
Lina Vyšniauskienė