Į tamsiosios medžiagos paieškas įsijungs ir Jungtinių Valstijų kosminės žvalgybos agentūros teleskopas, pranešė NASA.
JAV kosminės žvalgybos agentūra NRO (National Reconnaissance Office) nemokamai perdavė NASA du kosminius teleskopus, potencialiai galingesnius už garsiąją „Hubble“ kosminę observatoriją. Toks netikėtas NRO dosnumas tapo dideliu siurprizu, praneša „Space.com“.
Pranešama, kad šie palydovai buvo pagaminti NRO užsakymu ir turėjo būti skirti kosminės žvalgybos operacijoms. Abiejų šių kosminių teleskopų pagrindinių veidrodžių skersmuo yra beveik 2,4 m, tai atitinka „Hubble“ pagrindinio veidrodžio dydį. Be to, NRO teleskopuose naudojami ir antriniai veidrodžiai vaizdo ryškumui sustiprinti.
Kol kas nei NRO, nei NASA atstovai nekomentuoja dovanotųjų teleskopų techninių galimybių ir galimo konkretaus pritaikymo, tačiau JAV spaudai pavyko sužinoti, kad vienas iš jų, kurį pirmiausia numatyta perdaryti ir paleisti į orbitą, turėtų pakilti į kosmosą iki 2020 m. Didžiausias šios misijos sunkumas susijęs su reikiamo teleskopo pertvarkymo ir iškėlimo į orbitą finansinėmis sąnaudomis.
Pranešama, jog NASA atstovai tikisi, kad vienas iš dviejų dovanotųjų teleskopų bus naudojamas ieškant mįslingos tamsiosios medžiagos, kuri, manoma, yra atsakinga už spartėjantį Visatos plėtimąsi. NASA atstovai surengtoje spaudos konferencijoje sakė, kad NRO dovanotieji teleskopai išoriškai panašūs į „Hubble“ teleskopą: abu jie yra cilindro formos ir apgaubti šviesą atspindinčia izoliacine medžiaga. Kol kas šie teleskopai neturi pavadinimų.
1990 m. NASA paleistas kosminis teleskopas „Hubble“ yra mokyklinio autobusiuko dydžio palydovas, jau tapęs kosminių tyrimų legenda. Naudojant jį buvo padaryta visa eilė svarbių astronomijos atradimų. Siekiant išsaugoti techninį senstančio telekopo potencialą jis 5 kartus buvo taisytas ir modernizuotas. Paskutinį kartą „Hubble“ techninio aptarnavimo darbai buvo atlikti 2009 metais. Iki šiol NASA neplanavo keisti „Hubble“ kitu panašiu optiniu teleskopu.