Žurnale „Clinical and Translational Gastroenterology“ publikuoto tyrimo rezultatai atskleidė, kad tokius maisto papildus vartojantys asmenys patiria tokius šalutinius poveikius kaip pilvo skausmas, pilvo pūtimas, o kai kuriais atvejais netgi sutrinka jų kognityvinė funkcija. Visa tai vyksta todėl, kad „gerosios“ bakterijos plečia savo teritoriją ir jų kolonijos pradeda augti ne tik gaubtinėje žarnoje, bet ir plonojoje žarnoje bei skrandyje.
Atlikti šį tyrimą pagrindinį jo autorių dr. Satishą Rao įkvėpė pacientė, kuriai vos minutė po valgio, pradėdavo pūsti pilvą, sutrikdavo jos smegenų funkcija.
Gydytojas teigė: „Viskas vyko prieš mūsų akis.“
Atlikus tyrimus, S. Rao pastebėjo, kad D-pieno rūgšties kiekis jos kraujyje ir šlapime buvo neįprastai didelis. Pasirodo, moteris reguliariai vartojo probiotikus ir valgė daug jogurto.
D-pieno rūgštis yra laikinai nuodinga mūsų smegenų ląstelėms ir gali paveikti mūsų gebėjimą mąstyti. Kaip ji gaminama? Ją mūsų žarnyne išskiria probiotinės bakterijos, skaidydamos cukrų.
Naujausiame tyrime, S. Rao ir jo kolegos įvertino 30 pacientų, vartojančių probiotikus. Tiesa, reikia pažymėti, kad tokia tyrimo imtis yra labai maža, taigi, norint patvirtini tyrimo išvadas, reikia atlikti daugiau tyrimų. Visi pacientai kentėjo nuo pilvo pūtimo, o 22 iš jų patyrė kognityvinės funkcijos sutrikimus, pavyzdžiui, dažnai jausdavosi sutrikę, jiems buvo sunku susikaupti. Kai kurie tyrimo dalyviai dėl šių simptomų netgi turėjo išeiti iš darbo, nes net kelias valandas po valgio, negalėdavo sklandžiai mąstyti.
Komanda pastebėjo, kad pacientų plonosiose žarnose gyvena ypatingai daug pieno rūgšties bakterijų, o tai paaiškina ir neįprastai didelį D-pieno rūgšties kiekį. Paprastai plonosiose žarnose šios medžiagos nėra daug, tačiau tai pakeičia probiotikai.
„Dabar žinome, kad probiotinės bakterijos turi unikalų gebėjimą skaidant cukrų išskirti D-pieno rūgštį. Taigi, jeigu šių bakterijų kolonijos netyčia susidaro jūsų plonajame žarnyne, atsiranda tinkamos sąlygos pieno rūgšties acidozei ir smegenų funkcijos sutrikimams“, – paaiškino S. Rao.
Tyrime dalyvavę pacientai buvo gydomi antibiotikais, jiems buvo liepta nustoti vartoti probiotikus. Daugumai simptomai dingo.
S. Rao teigia, kad probiotikai gali būti labai naudingi, pavyzdžiui, po ilgai užsitęsusio viduriavimo, tačiau daug žmonių juos vartoja, kai jiems jų net nereikia.
„Į probiotikus reikia žiūrėti kaip į vaistus, o ne maisto papildą“, – sakė gydytojas. Tai, kad jie yra vertinami kaip maisto papildai, taip pat reiškia, kad: „Jie nėra išbandomi taip kruopščiai, kaip vaistai“, – teigiama Nacionalinės sveikatos apsaugos tarnybos interneto puslapyje.
Jeigu norite natūraliai padidinti gerųjų bakterijų kiekį savo organizme, nesukeldami chaoso savo plonojoje žarnoje, S. Rao siūlo valgyti raugintas daržoves, juodą šokoladą ir jogurtą, kadangi šiuose maisto produktuose yra pieno rūgšties bakterijų. O jeigu esate drąsesni, galite kramtyti specialius svirplius.