• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 Pastaraisiais metais išorinės rizikos buvo vienas svarbiausių Lietuvos ekonomiką veikiančių veiksnių. Tačiau pastaruoju metu ši tendencija menksta.

 Pastaraisiais metais išorinės rizikos buvo vienas svarbiausių Lietuvos ekonomiką veikiančių veiksnių. Tačiau pastaruoju metu ši tendencija menksta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tikimybė, kad pasaulio Europos ir Lietuvos augimas bus mažesnis nei prognozuojama yra mažiausia per kelerius metus ir siekia vos 15 proc.“, – spaudos konferencijoje antradienį sakė „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis. Jis pridūrė, kad vienas geriausių tokių tendencijų indikatorių – mažėjanti euro zonos valstybių skolinimosi kaina.

REKLAMA

Pastarasis pridūrė, kad po bankų streso testų paaiškės šių kapitalo užtikrintumas. „Po rezultatų kreditavimo rinka turėtų atsigauti ir stimuliuoti ekonomiką“, – sakė N. Mačiulis. Analitiko teigimu, Senajame žemyne vis toliau ryškėja defliacinės kainų augimo tendencijos.

Nors vartotojams mažėjančios kainos sukelia teigiamas asociacijas, Japonijos patirtis rodo, kad vietoje stovintis kainų augimas įvelia į stagnaciją. „Tikėtina, kad Europoje bus imtasi priemonių, siekiant auginti infliacijos tempus iki Europos centrinio banko (ECB) užsibrėžtų tikslų“, – dėstė ekonomistas.

REKLAMA
REKLAMA

Teigiama, kad tiek ECB tiek ir JAV centrinis bankas (FED) palūkanų dydį ims didinti tik kitų metų antroje pusėję. Vis dėlto ECB dar šiemet gali imtis skatinamųjų priemonių – bazinė palūkanų norma gali būti sumažinta iki 0,1 proc.

„Toks žingsnis būtų veikiau simbolinis – sakė N. Mačiulis. – Kitas galimas ECB veiksmas – neigiamos palūkanų normos komerciniams bankams, laikantiems indėlius ECB.“ Vis dėlto ekspertas pridūrė, kad toks pinigų politikos pokrypis mažai tikėtinas, nors ir įmanomas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu FED po truputį lėtina skatinamąją pinigų politiką ir, tikėtina, iki trečiojo šių metų ketvirčio ims mažinti į ekonomiką metamų pigių pinigų kiekį. „JAV augimas jau ir taip pakankamai nemažas, todėl galima tikėtis, kad ECB, sekdamas FED pavyzdžiu, imsis atitinkamų skatinimo veiksmų“, – dėstė ekonomistas.

Kalbėdamas apie pasaulio ekonomikų augimo prognozes ekonomistas pridūrė, kad nors augimo tendencijos bent jau artimiausius du metus neapleis BVP kreivių, bus matomas augimo netolygumas. „JAV ir Jungtinė Karalystė augs kur kas sparčiau nei Prancūzija ar Vokietija, o tai kels iššūkių centriniams valstybių bankams“, – Pasaulio ir Lietuvos ekonomikos apžvalgos pristatyme „Swedbank“ būstinėje Vilniuje pasakojo N. Mačiulis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų