Alytaus miesto savivaldybės taryboje nustatant tarnybinių atlyginimų koeficientus švietimo įstaigų vadovams visada kyla daug diskusijų.
Rugsėjo pabaigoje vykusiame šios tarybos posėdyje net sutarta dėl minėtų koeficientų nustatymo ugdymo įstaigų vadovams parengti pasiūlymus Švietimo ir mokslo ministerijai bei įstatymų leidėjams. To priežastis – per maža tarybos įtaka nustatant atlygį švietimo įstaigų vadovams. Alytaus rajono savivaldybės taryba tarnybinių atlyginimų koeficientų nustatymą minėtų įstaigų vadovams paleidusi iš savo kontrolės. Tai patikėta administracijos direktoriui.
Pakeistas reglamentas
Beveik prieš trejus metus Alytaus rajono savivaldybės taryba pakeitė savo veiklos reglamentą, ir dėl atlyginimų nustatymo savivaldybei pavaldžių įstaigų vadovams teisę suteikė administracijos direktoriui. Juo ir tada buvo tarybos daugumos, tuomet socialliberalų, atstovas Aurimas Truncė, kuris dabar tapo darbiečiu.
Taip administracijos direktoriaus malonėje atsidūrė ne tik vadovai švietimo, bet ir kitų savivaldybei pavaldžių įstaigų, pavyzdžiui, sveikatos apsaugos, socialinių paslaugų ar kultūros.
Kad rajono tarybos apsisprendimas dėl padidintų galių administracijos direktoriui neprieštarauja Vietos savivaldos įstatymui, patvirtino ir Vyriausybės atstovas Alytaus apskrityje Algimantas Pipiras. Tačiau iškyla klausimas, kodėl taryba atsisakė tvirtinti, pavyzdžiui, švietimo įstaigų vadovų tarnybinių atlyginimų koeficientus – negi išrinktiesiems neaktualu žinoti jiems pavaldžių institucijų direktorių gaunamus atlyginimus?
Ne vienas rajono tarybos narys, administracijos specialistas sakė, kad su direktoriumi dėl švietimo ir mokslo ministro įsakyme numatytų koeficientų „šakučių„ arba jų dydžių nuo minimalios iki maksimalios ribos lengviau susitarti nei su 25 tarybos nariais. Taip galima iškelti daug retorinių klausimų „kas gali paneigti?“.
Mokinių mažiau, atlyginimai beveik tokie pat
Vadovaujantis švietimo ir mokslo ministro įsakymu dėl švietimo įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo tvarkos, šių įstaigų vadovų atlyginimai priklauso nuo mokinių skaičiaus, direktorių vadybinės kategorijos, taip pat darbo stažo.
Alytaus mieste daugumos švietimo įstaigų vadovų atlyginimai yra per 3 tūkst. litų iki mokesčių. Vienoje mokykloje, įskaitant ir gimnazijas, mokosi vidutiniškai apie 600 mokinių, o vieną lopšelį–darželį vidutiniškai lanko apie 150 vaikų.
Alytaus rajone daugiausia mokinių – 464 – turi Simno gimnazija. Daugų Vlado Mirono gimnazijoje mokosi 350 mokinių, Butrimonių gimnazijoje – 294, Miroslavo vidurinėje mokykloje – 275, Krokialaukio Tomo Noraus–Naruševičiaus vidurinėje mokykloje – 194. O, pavyzdžiui, Makniūnų pagrindinėje mokykloje – 69, tokioje pat mokykloje Vaisodžiuose – 56, Nemunaičio pagrindinėje – 51 mokinys. Mokyklose yra nuo 5 iki 10 priešmokyklinukų.
Tris rajono darželius Dauguose, Butrimonyse ir Simne bei du ikimokyklinio ugdymo skyrius lanko apie 180 vaikų. Tačiau rajono gimnazijų ar mokyklų vadovams šiems mokslo metams administracijos direktoriaus A.Truncės nustatyti beveik tokie pat atlyginimai kaip mieste – kiekvienam daugiau kaip po 3 tūkst. litų iki mokesčių. Nemenki priedai duoti ir gimnazijų vadovams už vadovavimą šioms įstaigoms – nuo 10 iki 15 proc., kai mieste kur kas didesnių nei rajone gimnazijų vadovams palikti tik 5 proc. tarnybinių atlyginimų priedai už vadovavimą šioms įstaigoms.
Mažai skiriasi ir darželių direktorių atlyginimai, nors tokio struktūrinio vieneto kaip lopšelis–darželis rajonas visiškai neturi. Vadovavimo lopšeliui–darželiui ir tik darželiui atsakomybė skiriasi.
Ar tai ne akivaizdu, kad Švietimo ir mokslo ministerija, įstatymų leidėjai turi koreguoti švietimo įstaigų vadovų atlyginimų nustatymo kriterijus, nes mokinių ir ugdytinių skaičius įstaigose turi mažai įtakos. Ar normalu, kai tik 400 litų skiriasi atlyginimas 50 mokinių turinčios pagrindinės mokyklos direktoriaus nuo 800 mokinių turinčios gimnazijos?
Sumažėjo 180 mokinių
Į Alytaus rajono mokyklas rugsėjį atėjo 2 tūkst. 418 mokinių ir 65 priešmokyklinukai. Palyginti su praėjusiais mokslo metais, mokinių šiose įstaigose sumažėjo 180.
Pastaruosius penkerius metus rajono mokyklose kasmet besimokančiųjų sumažėja maždaug po 200.
Šį rudenį rajone duris atvėrė 3 gimnazijos, tiek pat vidurinių mokyklų, darželių, 8 pagrindinės mokyklos, 2 ikimokyklinio ugdymo skyriai – Miroslave ir Venciūnuose, tiek pat pradinio ugdymo skyrių – Talokiuose ir Geniuose bei vienas pagrindinio ugdymo skyrius – Santaikoje. Skyriai yra pavaldūs artimiausioms mokykloms ir gimnazijoms.
Panaikinus apskritis, Alytaus rajonui perduota Simno specialioji mokykla, priklausiusi Alytaus apskrities viršininko administracijai.
Alma MOSTEIKAITĖ