Žolininkė Rasa tuoj po starto vaistažolių dairosi ant Kačėniškės piliakalnio, Sirvėtos regioniniame parke. Drauge ir mažoji pagalbininkė Paulina. Rasa – profesionali žolininkė, tačiau net ir jai surasti vaistažolių pagal organizatorių sąrašą, kuriame net dvidešimt penkios žolės – nėra paprasta.
„Žiūrėkit, kaip mes nualinom visus piliakalnius: iškirtom visus medžius, nupjovėm žolę, čia dar šį kartą žolė nenupjauta. O taip tai yra didžioji problema žolininkams rasti žolių todėl, kad didžiąją dalį jų mes sunaikinam“, – sako žolininkė Rasa Breidokienė.
O čempionate žoliavimui skirta vos valanda. Čempionate varžosi ir vaikai, ir vyresni.
„Šiandien mes turime 16 komandų, apie 60–70 dalyvių“, – kalba viena renginio organizatorių Inesa Bagdonienė.
Ne visi varžybų dalyviai profesionalūs žolininkai. Tad kai kam reikia pagalbos – kaip atrodo viena ar kita žolė – tenka pasidaryti internete. Taisyklės to nedraudžia. O ko daryti negalima organizatoriai įvardijo dar prieš renginį.
„Taisyklės draudžia atsinešti iš anksto surinktus žolynus, puoštis žolynais, ta prasme, kad būtų sąžiningas rinkimas“, – teigia viena renginio organizatorių Jolanta Jurkuvėnienė.
Ir štai prabėgus valandai, žoliavimo pabaiga. Komisijos nariai imasi tikrinti ką maišuose parnešė komandos. O dalyviai guodžiasi – surinkti viso sąrašo nepavyko:
„Dabar toks laikas, kai jos nežydi, o mes tai jas tik žydinčias pažystam. Tai aišku, biški ir sunkoka buvo“, – sako žoliautoja Aldutė.
„Ant tako takažolės neradom. Nu neradom.“
„Tikrai negirdėtų buvo labai. – Pavyzdžiui, kokių? – Takažolės. Dagio. Daug įvairių.“
„Neišėjo rinkti, nes pusės nežinojom.“
Todėl kai kurie dalyviai džiaugiasi įveikę bent pusę sąrašo.
Sirvėtos regioninio parko atstovas, komisijos narys tikrindamas žoles pastebėjo – prikibti nėra ko.
„Pasitaiko tokių, kurias tenka išmesti, bet dauguma tikrai kolektyvai, komandos susipažinę su augmenija ir dažniausiai sąrašas griežtai išlaikytas“, – tvirtina komisijos narys Pavelas Trusovas.
Bet svarbiausia, kaip pridūrė kone visos komandos – dalyvauti:
„Pabendraut… pagrindas pabendraut. Gamtoje pabūname. Sveikatai labai padeda. Žolių pauostymas, aromatų pajautimas.“
Ir štai bene laukiamiausias momentas – skelbiami nugalėtojai:
„Trečioji vieta Švenčionių viešosios bibliotekos komandai „Varvenčiukai“.
„Antrąją vietą užėmė Svirkų centras „Kanapelkos“.
„Padėka užėmusiai pirmąją vietą vaistažolių rinkimo čempionate „Švenčionys – Lietuvos vaistažolių sostinė“ Švenčionių profesinio rengimo centras „Mėta“.
Net devyniolika iš dvidešimt penkių žolių radusios, ir pirmą vietą čempionate nuskynusios moterys negali patikėti pergale, bet kartu dalijasi savo sėkmės paslaptimi:
„Nesitikėjom, dar net nežinau, dar tik vakare suprasim.“
„Už tai, kad mano kompanionė nuostabi. Kuri Lipo į pelkę „basikom“ spanguolių“, – pasakoja pirmosios vietos nugalėtoja Lidija.
Iki pilnos laimės pritrūko vos šešių žolelių rūšių, tačiau jų, kaip prisipažįsta patys organizatoriai, čia galėjo ir iš viso nebūti. Tai specialūs sumanymas, kad čempionato dalyviai labiau pasuktų galvą. O surinktos žolelės, kaip sako čempionato rengėjai, bus išdžiovintos ir iš jų bus sukurti meno kūriniai, kurie papuoš Švenčionių kultūros centrą.