• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dietų pasaulyje egzistuoja tiek daug mitų. Pavyzdžiui, kad mesti svorį gali tik tada, kai esi alkanas. Arba laikantis dietos būtinai turi lankyti ir  treniruoklių salę. Apie tai ir dar daug kitų mitybos klausimų kalbamės su sveikos mitybos specialiste, „Sulieknėk sveikai“ vadove Vaida Kurpiene.

Dietų pasaulyje egzistuoja tiek daug mitų. Pavyzdžiui, kad mesti svorį gali tik tada, kai esi alkanas. Arba laikantis dietos būtinai turi lankyti ir  treniruoklių salę. Apie tai ir dar daug kitų mitybos klausimų kalbamės su sveikos mitybos specialiste, „Sulieknėk sveikai“ vadove Vaida Kurpiene.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ši moteris ne tik teoriškai išmano visas mitybos taisykles, bet ir pati nuėjo ilgą kelią bandydama atsikratyto viršsvorio ir su juo susijusių problemų. Jai tai pavyko, tad dabar Vaida Kurpienė sukaupta patirtimi dalinasi su kitais. „Kai jaučiatės sotus ir patenkintas, lieknėjate su malonumu“, – sako pašnekovė.

REKLAMA

Kokias mitybos klaidas daro žmonės, kurie nutunka?

Nebūna taip, kad žmogus valgytų absoliučiai neteisingai ir visi produktai būtų blogi. Dažniausiai pasitaikančios klaidos tokios: nėra pusryčių, per retai ar per dažnai valgoma, pagrindinis maisto kiekis antroje dienos pusėje, per mažai skysčių, daug kaloringų, tačiau mažai reikalingų maistinių medžiagų turinčių produktų, kurie skatina valgyti dar ir dar. Jei jaučiate alkio priepuolius ar didžiulį potraukį saldumynams ir miltiniams patiekalams, reiškia maitinatės neteisingai, nes tokių dalykų neturėtų būti. Dažnai girdžiu „aš mėgstu saldumynus“ arba „man drebėtų rankos, jei jų atsisakyčiau“. Tiesa yra tokia, kad tai ne jūs norite, o organizmas „reikalauja“. Subalansavus mitybą tokie norai išnyksta labai greitai.

REKLAMA
REKLAMA

Kokios pagrindinės sveikos mitybos taisyklės, kurių patartumėte laikytis?

Dažnai valgyti, kas 2,5-3 valandas, rinktis vertingus ir tuo pačiu skanius patiekalus bei maisto produktus, vartoti pakankamai skysčių, šalto spaudimo aliejus, daug šviežių termiškai neapdorotų daržovių ir... gerai viską sukramtyti.

Kiek kartų per dieną rekomenduojate valgyti?

4-6 kartus, priklausomai nuo dienos rėžimo. Idealiausia –  5 kartai. Vėlgi, dažniausiai žmonės supranta valgymą kaip kepsnį su bulvėmis. Pirmiausia reikėtų suprasti, kad latte kava arba obuolys irgi yra valgis. Taigi rekomenduoju tris pagrindinius valgymus: pusryčiai, pietūs ir vakarienė, bei jų tarpuose: priešpiečiai ir pavakariai. Toks valgymo režimas pagreitina medžiagų apykaitą ir neleidžia per daug išalkti. Nebelieka stipraus alkio jausmo, taigi didžiuliai vakariniai valgymai išnyksta savaime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ką išbraukti iš raciono ir ką būtina įtraukti, kad būtume sveikesni ir lieknesni?

Reikia suprasti, kad negalima imti ir išbraukti iš raciono produktus ar ypač jų grupes, ir į jų nepakeisti kitais. Tokiu atveju labai tikėtina, kad jūsų organizmui ims trūkti tam tikrų maistinių medžiagų. Pavyzdžiui, reikėtų riboti aukščiausios rūšies miltinius gaminius. Kita vertus miltinius, net ir kvietinius, gaminius tikrai galima ir reikia valgyti, tačiau jie turėtų būti pagaminti iš viso grūdo dalių miltų.

REKLAMA

Daug diskutuojama apie kasdienį vandens vartojimą.  Kokį kiekį išgerti rekomenduojate Jūs?

Na, dažniausiai sakoma, kad reikia išgerti 6-8 stiklines vandens per dieną. Bet žmonės skirtingi. Vienas sveria 60 kg, kitas 120 kg. Nejaugi jiems skysčių norma tokia pati? Tikrai ne, ji skiriasi dvigubai. Suaugusiam sveikam žmogaus teorinė skysčių norma apskaičiuoja taip: 1 kūno svorio kilogramas dauginamas iš 30 mililitrų. Pasiskaičiuoti savo teorinę paros skysčių normą galite puslapyje www.sulieknek.lt.

REKLAMA

Vėlgi, tai teorija, asmeniškai mokau kaip pagal paprastus fizinius požymius atskirti, ar išgeriate pakankamą kiekį, reikia daugiau ar mažiau. Faktinė kiekvieno žmogaus norma priklauso nuo jo valgomo maisto (kiek valgo šviežių daržovių, vaisių, kiek kepto maisto ir pan.) bei organizmo savybių. Taigi norma – individuali. Svarbu žinoti, kad troškulys nėra dehidratacijos požymis, jis atsiranda tik tada, kai trūksta nedidelio vandens kiekio, jei jo trūksta daug – troškulio nejaučiame. Taigi galvoti, kad „man skysčių nereikia, nes organizmas neprašo“ – klaidinga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kokią ir kaip dažnai reikėtų valgyti mėsą?

Esame mėsėdžių tauta (juokiasi). Aš pati prieš aštuonis metus valgydavau mėsa 3 kartus per dieną ir kaip dabar atsimenu savo žodžius, kad galėčiau atsisakyti bet ko, tik ne mėsos. Bet laikas bėga ir viskas keičiasi.  Dabar mėsą vidutiniškai valgau 3-4 kartus per savaitę

Labai svarbu suvokti, dėl ko valgome mėsą. Kad skanu, tai jau aišku. Kokia jos maistinė vertė? Iš mėsos mes turime gauti baltymus, o riebalų – minimaliai. Vištienos sparneliai ir uodegėlė yra visiškai prastas pasirinkimas – mažai baltymų ir daug riebalų. Reikėtų ir rinktis, pavyzdžiui,  vištienos krūtinėlę be odelės. Kadangi lietuvis be kiaulienos gyventi negali, tai geriausia kiaulienos dalis, turinti mažiausiai riebalų, yra kiaulienos išpjova.

REKLAMA

Kaip apskritai turėtų vykti valgymo procesas?

Būtina gerai sukramtyti maistą, todėl kai valgote nežiūrėkite televizoriaus ir nenaršykite internete. Lėkštėje esantis maistas ir jūs – puiki pora (šypsosi). Tokiu atveju ne tik gerai sukramtysite, bet ir greičiau pasisotinsite. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad gerai kramtant suvalgoma 20% mažiau maisto, taigi ir kalorijų gaunate mažiau.

REKLAMA

O kiek kilogramų per mėnesį numesti yra sveika?

Svarbu vertinti ne kilogramais, o procentais nuo kūno svorio. Tai kas yra sveika, kai sveriate 90 kg, bus visiškai nesveika, kai sveriate 60 kg. Svarbu ne numesti kuo greičiau, o numesti teisingai. Per greitai metant svorį  netenkama skysčių, prarandama raumenų masė, taigi svoris ne tik greitai grįžta atgal, bet ir sulėtėja medžiagų apykaita.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Esate paruošusi originalią savo sveikos mitybos ir lieknėjimo programą. Kas paskatino tai padaryti?

Kai numečiau svorį visi pradėjo klausinėti, kaip tai padariau ir mielai pasakojau, tačiau po kurio laiko susitikusi tuos pačius žmones mačiau, kad niekas nepasikeitė. Jei žmogus žino taisyklę, bet nežino KODĖL jos reikia laikytis, jo ryžtas greitai dingsta.

REKLAMA

Ko ir kaip mokote seminaruose?

Taisyklėms skiriu tik vieną paskaitą, o visos „Sulieknėk sveikai“ 12 savaičių lieknėjimo programos metu pasakoju, KODĖL reikia laikytis tų taisyklių, t.y. kas atsitinka organizme, kai taisyklės nesilaikoma ir kas vyksta, jei elgiamės kitaip. Gebėjimas teisingai pasirinkti ypatingai svarbus, to ir mokau. Nėra konkretaus meniu, yra tik keletas taisyklių, taigi kiekvieno sveiko lieknėjimo programos dalyvio meniu – skirtingas ir pritaikytas prie jo paties skonio bei pomėgių. Jei norime ilgalaikių rezultatų, reikia ir ilgalaikių pokyčių. Jei mitybą pakeisime tik savaitei, tai ir pokytis bus tik savaitei. Taigi svarbu ir tai, kad tai ne vienkartinė paskaita, o beveik trijų mėnesių kursas. Tai pakankamai ilgas laikas pakeisti mitybos įpročius.

REKLAMA

Sveikai maitinantis, metant svorį, reikėtų ir fizinių treniruočių?

Kiek patys pažįstate žmonių, kurie sportuoja po 3-4 kartus per savaitę ir svoris nekrenta? Svarbu suprasti, kas svoris metamas mitybos pokyčių dėka, o sportas reikalingas kūno stangrumui bei sveikatai. Prasidėjus kursui prašau nepradėti sportuoti, tik po 8 savaičių jau galima rinktis kalanetikos, ėjimo, šiaurinio vaikščiojimo, pilateso ar plaukimo treniruotes. Mėnesį-du pasitreniravus, galima pereiti ir prie intensyvesnio sporto, jei norisi. Svarbu neužsigriebti vienu metu per daug, kad vieną rytą atsibudus nebūtų jausmo, kad „per sunku, per daug“ ir viską mesti. Žinoma, pasivaikščiojimas, lipimas laiptais, pasivažinėjimas dviračiu ar rytinė mankšta – labai pageidautina.

REKLAMA
REKLAMA

Su kokiomis problemomis bei kliūtimis susiduriate dirbant su svorį metančiais žmonėmis?

Sakyčiau susiduriu daugiau su mitais įvairiausiais. Taigi žmones pirmose paskaitose reikia įtikinėti, kad tikrai pakaks laikytis tų kelių nesudėtingų taisyklių, kad kristų svoris ir pagerėtų sveikata (šypsosi). Na, bet tai trunka trumpai, nes jau po savaitės svarstyklės rodo „minusą“, o po mėnesio ima laisvėti rūbai.

Koks iššūkis jiems atrodo didžiausias?

Sunkiausia sekasi dažnai valgyti. Praeina laiko, kol žmogus įsisąmonina, kad maistui reikia skirti laiko. Pirmiausia pasiplanuojame valgymus ir tik tada visus kitus darbus, o ne atvirkščiai. Tęstinės programos privalumas yra tas, kad nagrinėjame įvairias situacijas, lieknėjimo programos dalyviai dalinasi tarpusavyje, kaip jie išsprendžia savo situacijas. Galiausiai daugelis lieknėjimo programos dalyvių sako, kad „tiek daug gyvenime nevalgiau, o lieknėju“!

Pabaigai, koks Jūsų sveikatingumo receptas?

Receptas kiekvienam skirtingas turėtų būti, juk visi mes skirtingi. Pradėti reikėtų nuo kelių dalykų. Pirmiausia, pripažinimo, kad situacija jūsų netenkina, kad aplinka nepasikeis ir vienintelis dalykas ką jūs galite keisti – tai save. Antras žingsnis, pamilti save iš naujo ir imti skirti sau laiko.

Kalbino Vesta Ražanauskaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų