Gražuolė kartu su trimis „sesėmis“ į mūsų šalį iš Vokietijos atvyko prieš savaitę, o iki 2019-ųjų mus pasieks dar septyniolika. Kartu su 26-iomis šarvuotomis vadovavimo mašinomis bei šešiais evakuaciniais tankais haubicos Lietuvai atsiėjo daugiau nei 58 milijonus eurų.
Kad švelnūs tik haubicų vardai, įsitikinti galima jau po pirmojo šūvio. Laukuose esančius taikinius, miškuose pasislėpusios kovos mašinos naikina viena po kito. Pratybose „Ugninis griausmas“ haubicos atlieka itin svarbų vaidmenį. Galingi smūgiai tiesiai į priešo užimamas pozicijas leidžia pėstininkams ir štai tokiems šarvuočiams atakuoti be didesnio pasipriešinimo, išvengiant aukų ir sunaikintos technikos.
„Grubiai tariant – prispausti priešą prie žemės. Tam, kad jis neturėtų galimybės stebėti puolančių, atakuojančių vienetų mūsų pajėgų ir negalėtų vesti atsakomosios ugnies – naikinti juos puolančių karių. Taip pat priešas yra ir žeidžiamas, sekinamos jo pajėgos“, - aiškina Sausumos pajėgų mokymo centro viršininkas Ernestas Gaigalas.
Haubicos Lietuvos miškuose bei laukuose jaučiasi tvirtai. Net ir sunkiai pravažiuojamose vietose penkiasdešimt tonų sveriančios šarvuotos mašinos skinasi kelią link reikiamos pozicijos.
Šios pratybos istorinės, mat įsigytas haubicas pirmą kartą valdė patys lietuviai. Mūsų šalies kariai net pusę metų ruošėsi šiai premjerai. Vyko stažuotis į Vokietiją, darbavosi su vietiniais specialistais. Debiutą įvertino ir vokiečių generolas, vadovaujantis savo šalies tankų divizijai.
Plačiau apie tai – TV3 reportaže.