• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šunskų miestelis įsikūręs ant Žvirgždės upelio kranto, kairiojo Šešupės intako. 10 kilometrų nuo Marijampolės nutolę Šunskai yra seniūnijos centras. Miestelyje gyvena 525 gyventojai.

REKLAMA
REKLAMA

Čia yra neogotikinė Šv. Marijos Magdalietės bažnyčia, pagrindinė mokykla, biblioteka, paštas, laisvalaikio salė, 2 parduotuvės ir keletas verslo įmonių. 2008 m. lapkričio 26 d. Lietuvos Respublikos Prezidentas dekretu Nr. 1 K – 1609 patvirtino Šunskų herbą.

REKLAMA

Tai vienas vėliausiai susikūrusių Suvalkijos kaimų. Anot istorijos tyrinėtojo J.Totoraičio, apie 1744 metais kaimo šioje vietoje dar nebuvo. Dabartinės Šunskų parapijos sritis buvo tankiai apaugusi miškais. Pasakojama, kad šiose giriose veisėsi meškos. Miškininkystės ir medžioklės tradicijos neišnyko iki šių dienų. Medžioti į Šunskų miškus sovietmečiu atvykdavo aukšto rango pareigūnai, o šiais laikais čia surengiamos net karališkos medžioklės.

REKLAMA
REKLAMA

Šunskų gyvenvietė ėmė formuotis antrojoje XVIII amžiaus pusėje. 1795 metais Šunskuose pastatyta pirmoji akmeninė bažnyčia, kuri vėliau sugriuvo. 1865 metais pastatyta nauja – mūrinė. Gyvenvietės pavadinimas keitėsi ne kartą. Iš pradžių ši vietovė buvo vadinama Šumsku, vėliau Šumskais, galiausiai – Šunskais. Labai galimas dalykas, kad Šunskai bus buvę jau prieš 1710 m. marą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tautinė lietuvių veikla Šunskuose ir apylinkėse reiškėsi spaudos draudimo laikais. Apie 1892 m. Šunskų rajone įsikūrė slaptos „Sietyno“ draugijos lietuviškai spaudai platinti židinys, aprūpinęs šunskiečius draudžiamaisiais raštais, kurie buvo gabenami iš Tilžės. Tačiau 1897 m. ji buvo susekta. Teismo sprendimu 1899 m. į Sibirą ištremta keliasdešimt šios draugijos narių, jų tarpe ir šunskiečių.

REKLAMA

1923 m. Šunskuose buvo 47 sodybos ir 450 gyventojų, 1939 m. per 500 gyventojų . Policijos punktas, motorinis malūnas, smulkaus kredito draugija, aliejaus spaudykla, galvijų kontrolės ratelis, 2 -3 krautuvės, eilė lietuviškų organizacijų.

Okupacijos metais Šunskai su apylinkėmis neteko daugelio žmonių, kuriuos rusai nužudė ar ištrėmė. 1944- 1947 m. Šunskų apylinkės miškuose lankėsi ir aktyviai veikė Lietuvos partizanai.

Straipsnis paimtas iš wiki principu kuriamos gyvos krašto enciklopedijos www.grazitumano.lt. Visą straipsnį galite rasti čia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų