72 metų Pabiržės kaimo gyventoja Rima Vankevičienė dėl nuo mažens prastos sveikatos juda tik ratukuose. Senyva moteris ne tik nebevaikšto, bet ir sunkiai kalba dėl dalies veido paralyžiaus. Sunki parkinsono liga kamuoja ir dviem metais jaunesnį biržietės sutuoktinį. Tačiau neįgalūs senukai niekam nesiskundė, kol Rimos vyrui ėmė sparčiai šlyti sveikata:
„7 paras be miego: nusikloja, atsisėda ir aš paguldau, užkloju jis vėl atsikelia.“
Situacija nevaldoma tapo, kai vyras dėl pūslės uždegimo atsidūrė ligoninėje. Jam prireikė dializuoti inkstus, bet apgydytas senukas buvo išleistas namo.
„Paleido sunkios būklės jį parėjo užsitverdamas sienų. Atvežė jį čia toks pažįstamas, kuris net nepalydėjo į kambarį. Ramstydamasis sienomis dar čia atsisėdo. Sako noriu pieno, puoduką išvalgė ir sakau kabinkis už rankenų ir einam gulti“, – pasakoja neįgali biržietė Rima Vankevičienė.
Tačiau neįgaliajai patikėto vyro sveikata nesitaisė. Per kelias paras sutuoktinis nustojo vaikščioti, net valgyti. Prastėjančios būklės išsigandusi biržietė puolė kviestis greitąja. Tačiau atvykę medikai moterį šokiravo:
„Kada jau blogai visai pasidarė pradėjo kaip šuniukas loti. Išsikviečiau apie 17 val greitąja – nevežė į ligoninę, nes nėra vietų. Nevešim sako, nes nėra ligoninėj vietos.“
Bet slaugyti vyro viena pati senolė nebepajėgė, supratusi, kad vyrui visai blogai naktį dar kartą mėgino šauktis pagalbos:
„Iškviečiau antrą kartą greitąja atvažiavo kita pamaina. Tai man pradėjo aiškinti, kad nuo žagsėjimo vaistų nėra į ligoninę nevešim, nes nėra vietų. Nes čia nepagydomas ligonis ir vėl išvažiavo.“
Apie savo vargus sunkią negalią turinti moteris sulaukusi ryto papasakojo socialinei darbuotojai. Ši suskubo aplankyti ir pakviesti šeimos gydytoją. Apie sudėtingą šeimos padėtį žinojo ir seniūnė.
„Mes tą situaciją su soc. darbuotoja aptarėm, žinom ir skambinomės klausinėjom, kokia galimybė yra patalpinti jį į slaugos ligoninę. Tai buvo pasakyta, kad šiuo metu vietų nėra. O kodėl pačioj ligoninėj neatsirado man sunku pasakyti. Kodėl jis buvo paleistas tokios būklės. Matėsi, kad žmogui reikia pagalbos“, – teigia Pabiržės seniūnė Ita Zurbaitė.
Tik kilus skandalui vyras vėl buvo paguldytas į ligoninę. Komos ištiktas senukas dabar gydomas reanimacijoje. Ligoninės vadovai neigia, jog ligoninėje trūksta vietų ir sunkių lėtinių ligų kamuojamus senolius atsisako guldyti. O kaltę šiuo atveju linkę permesti savo darbo neatlikusioms greitosios slaugytojoms.
„Visada ligoninėje yra vietų ypač tokiems sunkiem pacientams aš nežinau kas ten taip šneka ir kodėl visus sunkus ligonius priimame“, – mano Biržų ligoninės vadovas Petras Bimba.
„Manau, kad įvyko nesusikalbėjimas, o jei lėtinis ligonis pirmiausia turėtų aplankyti šeimos gydytojas, įvertinti būklę. Ir nukreipti pacientą ten kur reikia, nes kai jis pateko į priėmimo skyrių šitas pacientas paaiškėjo, kad jis ne slaugos ligonis, o intensyvaus gydymo ligonis“, – kalbėjo ligoninės pavaduotoja Vitalija Jukonienė.
„Kiek žinau iš slaugytojos ligonis vieną kartą pats nevažiavo. Būklė buvo stabili, kraujospūdis geras“, – sako poliklinikos vadovas Leonidas Sologubovas.
Seniūnijos darbuotojai svarsto, kad Biržų ligoninė matydama blogą senuko padėtį, užuot jį paleidusi į namus galėjo išrašyti dokumentus specialiems poreikiams ir perkelti jį gydymui į slaugos skyrių. Tačiau Biržų medikai atviri čia laisvų vietų nėra.
„Anksčiau slaugos lovų neturėjom terapiniam skyriuj dabar praplėtėm. Tą patį padarėm su traumatologijos skyriumi. Kur yra laisvų vietų ten ir guldom pacientus“, – pasakoja P. Bimba.
Neįgalią moterį lankanti socialinė darbuotoja dėl papildomos senukų priežiūros kreipėsi į Biržų socialinių paslaugų centrą, tačiau atsimušė į sieną. Mat dirbti daugiau nei 9 valandas per savaitę viena darbuotoja negali.