Už neegzistuojantį šunį – 100 £
Londone gyvenanti Jūratė, pamačiusi skelbimą apie dovanojamą Jorkšyro terjerų veislės šuniuką, susiviliojo – apie tokį augintinį svajojo jau ilgai. Jorkšyro terjerų šuniukų kainos prasideda nuo kelių šimtų svarų, o skelbime, kurį Jūratė rado viename iš „Facebook“ turgelių, keturių mėnesių šuniuką siūlė nemokamai. Mielas šuniukas nuotraukoje merginą labai sužavėjo ir jos svajonė turėti tokį augintinį atrodė ranka pasiekiama.
„Susirašinėjau su skelbimo autore, vardu Claire Smith, privačiomis žinutėmis, ji sakė, kad turi atiduoti šuniuką, nes atsirado alergija jo plaukams. Sakė, kad gyvena Velse ir galėtų šuniuką atsiųsti per kurjerį, – tas kainuotų 100 svarų. Mano draugas nuo pat pradžių įtarė, kad kažkas ne taip, tad pasiūlė nuvažiuoti savaitgalį ir patiems pasiimti. Aš taip jai pasiūliau, bet tada ji pasakė, kad savaitgalį bus išvykusi ir jei mes neimam šuniuko dabar, jį atiduos kitiems žmonėms, kurie pirmieji sumokės už deliverį“, – pasakojo Jūratė.
Jūratė tikina tuo metu nepagalvojusi, kad tai gali būti apgaulė, ir pervedusi tuos pinigus per „Western Union“. „Pervedžiau ir pradėjau klausinėti, kada deliveris atveš šuniuką. Ji atrašė, kad įdės šuniuką kitą dieną, tik man dar reikės sumokėti už draudimą – paprašė dar 150 £! Sakiau, kad mes taip nesitarėme, iš kur čia tie draudimai atsirado. Ji sako, kad kitaip deliveris šuns neveš. Pradėjau ieškoti informacijos internete, radau kitų skundų apie apgaules dovanojant šuniukus, ir supratau, kad galėjau būti apgauta. Skambinau į policiją, bet man patarė užpildyti raportą internetu“, – pasakojo Jūratė. Kol kas moteriai savo pinigų atgauti nepavyko, tačiau ji teigė to ir nesitikinti – tai buvo gera pamoka netikėti viskuo, kas skelbiama internete.
Sukčiai išgąsdino dukrą
Kitai Anglijos lietuvei Laurai, apie tokius sukčius pasakojusiai kitiems tautiečiams „Facebook“ grupėje, tik per plauką pavyko išsaugoti pinigus. Tačiau, kaip moteris sakė anglija.lt, susidūrimo su sukčiais padariniai buvo didelis stresas jos dukrai. Radusi skelbimą apie dovanojamą šuniuką, moteris susisiekė su skelbimo autoriumi. „Aš beveik nešneku angliškai, su jais bendravo mano dukra. Jie skambindavo visada paslėpę numerį, jokių savo kontaktų nedavė, nors mes jų gal dešimt kartų prašėm. Jau buvo įtarimų, kad čia kažkas ne taip, kai kelis kartus paklausėm, koks adresas, vis nusukdavo temą“, – sakė moteris.
Dar daugiau įtarimų Laurai kilo, kai sužinojo, jog reikės sumokėti už gyvūno atvežimą. „Iš pradžių nieko nesakė, tik kad dovanoja ir eina šuns išregistruoti bei paduoti deliveriui. Paskui gavome žinutę, kad šuo atiduotas deliveriui ir reikia sumokėti 60 svarų. Sakiau – gerai, sumokėsiu, bet tik tada, kai šuo bus pas mane. Tada jau pradėjo sakyti, kad jis jau sumokėjo 120 svarų ir dar reikia būtinai pervesti 60 svarų, kitaip nieko nebus“, – Laura pasakojo nesutikusi mokėti, bet ramybės neturėjo dar kelias dienas.
„Klausė, ar pervedžiau pinigus į jo duotą sąskaitą, ar ne. Beje, jo sąskaita buvo net ne angliška, neaišku, kokios ten šalies. Trečią ar ketvirtą dieną sulaukiau skambučio, jie pradėjo aiškint, kad mes privalome susimokėti 60 svarų už atsiuntimą. Cituoju: „Jei tavo mama nesumokės šiandien 60 svarų, mes tavo mamą pasodinsim į kalėjimą, ji turės labai daug problemų, pasakyk, kad kuo greičiau sumokėtų.“ Mano dukra labai išsigando, verkė po tokių grasinimų, dvi dienas aš jai aiškinau, kad čia aferistas ir kad man nieko nenutiks“, – apie susidūrimą su sukčiais pasakojo Laura.
Moteris bandė ieškoti susirašinėjimo žinutėmis per „Facebook“, bet neberado. „Matyt, išsitrynęs anketą, kad žinučių nebėra. Tai buvo maždaug prieš tris mėnesius. Žinau, kad po šuniuko skelbimo jis buvo įdėjęs skelbimą, jog atiduoda didelę papūgą“, – anglija.lt sakė Laura.
Kaip atpažinti aferą?
Tokių sukčių turi saugotis tiek norintys gauti augintinį nemokamai, tiek bandantys įsigyti gyvūną pigiau. Apie tokią aferą įspėjama jau kelerius metus, tačiau vis dar atsiranda nukentėjusiųjų, ir ne tik tarp Anglijos lietuvių. Susivilioję mielo gyvūno nuotraukomis, žmonės pamiršta saugotis ir dėl to nukenčia.
„Action Fraud“ ir „Trading Standards“ organizacijos įspėja niekada nemokėti pinigų tol, kol nepamatei gyvūno, neįsitikinai, kad jis sveikas, turi reikalingus dokumentus ir yra įsigytas legaliai.
Kaip atpažinti, ar skelbimas – sukčiavimas? Sukčiai, siūlantys nemokamus gyvūnus, dažnai papasakoja graudžią istoriją, kodėl nebegali auginti gyvūno, skubina priimti sprendimą, mokėjimo prašo per piniginių perlaidų įmones „MoneyGram“ ar „Western Union“. Dažnai jų telefono numeriai prasideda skaičiais 07, kas atrodytų lyg ir Didžiosios Britanijos numeris, tačiau reikėtų patikrinti atidžiau – dažnai tai būna tokie numeriai, į kuriuos skambučiai kainuoja labai daug. Taip pat vienas iš šių sukčių kabliukų yra tai, kad jie prašo vis daugiau pinigų jau tuo metu, kai gyvūnas yra neva vežamas pas tave.
Gyvūnų pervežimu užsiimančios bendrovės taip pat įspėja žmones saugotis tokių sukčiavimų. Bendrovė „Animal Couriers“ siūlo pirmiausia susisiekti su įmone, kurią gyvūno pardavėjai įvardija kaip gyvūno pervežėją. Anot jų, idealu mokėti pinigus tik tada, kai gyvūną jau turi savo rankose. Jei to padaryti neįmanoma ir gyvūną siūlo perduoti per kurjerius sumokant iš anksto, tuomet reikėtų įsitikinti, ar pardavėjas arba dovanotojas iš tiesų turi gyvūną, – pavyzdžiui, paprašyti, kad atsiųstų nuotrauką, kurioje gyvūnas nufotografuotas šalia tos dienos laikraščio, arba susitarti dėl vaizdo pokalbio per „Skype“ ir paprašyti parodyti gyvūną.
Buvai apgautas internete? Pranešk apie tai telefonu 0300 123 2040 arba užpildyk formą internetu. Tai padaryti ir daugiau informacijos apie įvairius sukčiavimus internetu gali rasti čia: http://www.actionfraud.police.uk.
Jolanta Terminaitė, anglija.lt