Telefoninių sukčių metodiką daugelis žmonių jau perprato ir taip aklai nebetiki žarstomais laimėjimais bei pranešimais apie nelaimingus atsitikimus. Tačiau sukčiai taip pat nesnaudžia. „Bangos“ redakcijoje apsilankiusi moteris teigė turinti žinių galbūt apie naują sukčiavimo būdą. Norėdama, kad kiti nepakibtų „ant kabliuko“, ji nusprendė paviešinti savo istoriją.
Vienintelė paveldėtoja?
Redakcijoje apsilankiusios moters mama liepos 18 d. gavo laišką iš advokato V. G. kontoros. Jame rašoma, kad kontora įgaliota pranešti, esą Ispanijos Karalystėje autokatastrofoje žuvo JAV pilietis Stephan Jonson, kuris pagal JAV Niujorko teisingumo departamente turimus duomenis ir pagal Tarptautinės paveldėtojų teisių apsaugos chartijos 12 straipsnyje numatytus kriterijus yra moters mamos VI kategorijos giminaitis.
„Mirus Stephan Jonson Jūs paveldėjote visą jo turtą, kurio vertė yra vienas milijonas du šimtai trisdešimt trys tūkstančiai aštuoniolika JAV dolerių. Šis turtas Jums atiteks, kai tik sutvarkysime paveldėjimo dokumentus“, - rašoma laiške. Prašoma nedelsiant pervesti 550 Lt į advokatų kontoros sąskaitą už paveldėjimo liudijimo ir nuosavybės dokumento persiuntimo išlaidas (prie laiško pridėti visi duomenys, nurodantys, kur pervesti pinigus). Priduriama, kad jei iki liepos 27 dienos pinigai nebus pervesti, moteris neteks galimybės paveldėti ir turtas atiteks JAV valstybės biudžetui. Laiško pabaigoje užsimenama, esą vėliau advokato kontoros atstovas atvyks pas paveldėtoją ir asmeniškai įteiks visus dokumentus.
Suabejojo sėkme
Moteris teigė suabejojusi tokia sėkme. „Nerealu, kad mama būtų vienintelė paveldėtoja. Giminių šiuose kraštuose lyg ir neturime. Be to, manau, jei tai tiesa, viskas būtų tvarkoma kitokiais būdais. 550 Lt suma taip pat per maža. Juk Lietuvoje susitvarkyti dokumentus kainuoja daugiau“, - svarstė pašnekovė. Ji, įtardama galimą sukčiavimą, apsilankė Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Klaipėdos rajono policijos komisariate. „Čia manęs teiravosi, ar išties neturime jokių giminaičių minėtuose kraštuose, ar norėčiau, kad būtų iškelta baudžiamoji byla. Aš atsakiau neigiamai. Mano tikslas tik vienas – informuoti žmones apie galimą naują sukčiavimo būdą bei surasti asmenis, kurie galbūt neteisėtai gviešiasi svetimų pinigų“, - kalbėjo moteris. Vėliau su ja dar kartą susiekę policijos pareigūnai vis dėlto įkalbėjo parašyti pareiškimą, kitu atveju neįmanoma pradėti tyrimo.
Ragina būti budriems
Klaipėdos rajono policijos komisariato Kriminalinės policijos viršininkas Raimondas Vaitkevičius: „Išties ikiteisminis tyrimas jau pradėtas. Jei kas nors yra gavę panašių laiškų, prašome atsiliepti ir kreiptis į policiją arba bent jau nepervedinėti pinigų. Anksčiau tokio pobūdžio sukčiavimo atvejų nėra pasitaikę, tad žmonės turėtų būti itin budrūs.
Iš viso per 2009 m. I pusmetį užfiksuoti 23 sukčiavimo atvejai (2008 m. per tą patį laikotarpį – 13). Per I pusmetį ištirta 13 (pernai per tą patį laikotarpį – 7).“
Agnė ADOMAITĖ