Vaikų tikinimais, kad užaugę į burną neims nė lašo, psichologai netiki. Jie remiasi stebėjimais, kurie rodo, kad matydami tėvų elgesį, vaikai netgi nenorėdami, nesąmoningai juos kopijuos. Tėvų elgesio modelis, anot psichologų, daro labai didelę įtaką jų atžaloms.
Vaikai kopijuoja tėvus
„Jei vaikai mato, kaip tėvai vartoja alkoholį, tėvai padaro labai gerą paslaugą, tarsi reklama vaikams. Įtvirtinamas toks elgesys. Vaikai tai supranta kaip priimtiną dalyką ir privalomu šventės atributu“, - sako Aleksandras Segal, psichologas.
Kovotojai su girtavimu svarsto, kaip nutraukti pražūtingą girtuoklystės grandinę, kai geriančių tėvų ir vaikai geria. Štai Seimo blaivybės grupės vadovas Paulius Saudargas ragina tėvus alkoholį vertinti labai rimtai ir prie vaikų jo visai nevartoti.
Nekalti pasilinksminimai gadina gyvenimą
Norvegijoje tėvai bijo gerti prie vaikų, kad neužsitrauktų Barneverne nemalonės. Lietuvoje alkoholis yra draudžiamas tik viešų vaikų renginių metu. Saudargas sako pritartų, jei toks draudimas galiotų ir namuose, kad vaikai išvis nematytų geriančių žmonių. Tačiau žmonės abejoja, ar kas tokių draudimų klausytų.
Beveik pusė vyresnių kaip 15 metų Lietuvos gyventojų prisipažįsta bent kartą per mėnesį smarkiai prisigeriantys. Specialistų teigimu, net ir, atrodytų, nekalti tokie suaugusiųjų pasilinksminimai turi įtakos vaikams, jie tai priima kaip neatskiriamą gyvenimo dalį.
O jei girtaujantys tėvai dar ir imasi smurto prieš artimuosius ir vaikus, vaikai patiria gilias emocines traumas. Vieni tampa uždari ir vieniši, kiti tampa agresyvūs ir smurtauja prieš silpnesnius- seseris, brolius, klasės draugus, gyvūnus ar net pačius save.