Oficialu: gamtai padarytą žalą stumbrę komercinėje medžioklėje sumedžiojusiam Utenos politikui valstiečiui Jonui Slapšinskui teks skaičiuoti iš naujo. Įtarimai kilo, kai po naujamestinės medžioklės sausio 13-tą Panevėžio rajone buvo rastas be mamos klaidžiojantis jauniklis. Visas abejones išsklaidė Vytauto Didžiojo Uiniversiteto atlikti genetiniai tyrimai.
„Atlikus DNR analizę, nustatėm giminystės ryšį, pagal 10 genų sutampa stumbrė yra jauniklio motina“, – sako VDU mokslininkas, dėstytojas prof. Algimantas Paulauskas.
„Gavus šią išvadą, žala trigubės. Jei anksčiau buvo paskaičiuota 12 tūkst., dabar žala bus paskaičiuota 36 tūkst., kadangi tai didelė žala, kreipsimės į prokuratūrą“, – pasakoja Kauno aplinkosaugininkas Darius Jurevičius.
Sugautas stumbriukas iškart atsidūrė karantine Pašilių stumbryne greta Krekenavos. Laukinį žvėrelį mėnesį prižiūrėjo ir savanoriškai juo rūpinosi veterinaras Algimantas Lūža.
Tačiau jauniklis prieš kelias dienas nugaišo, o veterinaras prisipažino, kad visą tą laiką, kol savanoriškai prižiūrėjo stumbriuką, sulaukė keistų asmenų skambučių ir spaudimo.
„Galiu tik vieną pasakyti dalyką – keistai jaučiausi. – O tą spaudimą, kurį patyrėt iš kokių aukštų pareigūnų? – Man neprisistatydavo. – Bet skambino iš urėdijos, ministerijos? – Aš nežinau, man paprasčiausiai ir buvo keista, paklausdavau, kokiu klausimu, ir padėdavo ragelį. Kitą kartą žmogus, kad ir matai, kad kažkas daro negerai, pasirodo, Lietuvoj negalima sakyti, kad tu negerai darai. “, – teigia veterinaras Algimantas Lūža.
Stumbrę neva su šernu sumaišęs šaulys kaltę pripažino iš karto ir atsakomybės nesikratė. Ir teisme pasirodęs politikas laikėsi savo, esą nežinojęs, kad stumbrė galėjo vedžiotis jauniklį.
Tačiau dabar tyrimo dėl nušautos stumbrės jau imasi policija. Aiškintis prokuratūroje teks ir Panevėžio aplinkosaugininkams.
„Buvo nagrinėjama administracinė byla Panevėžio apylinkės teisme, tačiau tas nagrinėjimas buvo sustabdytas, norint išsiaiškinti visas aplinkybes, padarytos žalos gamtai dydį. Ir galbūt bus sprendžiama, ar tai administracine tvarka bus baudžiamas medžiotojas, o galbūt jam gresia ir baudžiamoji atsakomybė“, – sako Panevėžio prokuratūros atstovė Rasa Stumdžienė.
„Visi duomenys, kurie bus paskelbti Aplinkos apsaugos departamento papildomame tyrime, manau, bus atsakyta į visus klausimus, kas, kuriuo metu, ką atliko, ir jeigu bus nustatyti pažeidimai, už tai turės atsakyti tiek medžioklės vadovas, tiek pažeidimus įvykdę asmenys“, – pasakoja aplinkos ministras Kęstutis Mažeika.
Jau aišku, kad komercinę medžioklę Naujamiesčio ir Krekenavos plotų vienete organizavo Panevėžio urėdija, ją sausio 2 d. užsisakė medžiotojų būrelis „Tauras“. Kadangi medžioklė vyko dienos metu, šūvį į stumbrę medžiotojas paleido apie vidurdienį, apie pažeidimą aplinkosaugininkams pranešė patys medžioklės organizatoriai. Tačiau visas sąrašas politikų ir verslininkų nebuvo viešinamas, mat laisvalaikio praleidimo būdas yra įsatymo saugomi asmeniniai žmonių duomenys. Jų J. Slapšinskas neišdavė.
„Neprisimenu tikrai“, – teigia politikas J. Slapšinksas.
Sumedžiota stumbrė yra įrašyta į Raudonają knygą, kaip saugoma valstybės. Todėl iškart po incidento medžioklės vadovas, šiuo atveju – Krekenavos girininkas, privalėjo iškviesti aplinkosaugininkus ir informuoti Panevėžio urėdijos vadovą. Pastarojo teigimu, tirti įvykio į mišką atvyko ilgametis Panevėžio gyvosios gamtos inspektorius Alfredas Breivė, kuris ir turėjo viską aiškintis nepriekaištingai.
Atsiradus jaunikliui įtarimų pasipylė ir daugiau, politikai ir žurnalistai ėmė vardinti įvairiausias versijas. Stumbrė, nesulaukus valstybinių veterinarų, dar tą pačią dieną buvo išpjaustyta – jai skubiai buvo pašalinti viduriai ir tešmuo.
„Jei toks įvykis įvyko specialiai, nurodyti asmens, kuris atsakingas iš aplinkosaugos ar gamtosaugos, jis turi duoti tikslų nurodymą, kaip, ką, kada padaryti ar nedaryti, ir viskas. Bet keisčiausia, kada veterinarija valstybinė sudalyvavo tik trečioj paroj“, – kalbėjo A Lūžta.
„Tai Aplinkos apsaugos departamentas ir turi padaryti visas procedūras: ar kviesti veterinarus, ar nekviesti, ką padaryti, tai jų prioritetas. Mes negalim daryti įtaką jų veiksmams. Šiuo atveju informavo aplinkosaugininkus, mane, tiesioginį vadovą“, – sako Panevėžio urėdijos vadovas Giedrius Bronušas.
Tik medžioklės lapams atsidūrus teisėsaugos rankose, paaiškėjo kas toje medžioklėje dalyvavo. Tai įtakingi politikos ir verslo atstovai: Seimo narys, socialdarbietis Rimantas Sinkevičius, buvęs europarlamentaras socialdemokratas Zigmantas Balčytis, buvęs Seimo narys kooperatyvo „Agroaves group“ vadovas Jonas Jagminas, įmonės „Grigeo“ didžiausias akcininkas Gintautas Pangonis, „Biovelos“ bendraturtis Virginijus Kantauskas, advokatų kontoros „Ellex Valiūnas“ įkūrėjas Rolandas Valiūnas, kelių tiesimo įmonės „Fegda“ vienas akcininkų Arvydas Gribulis ir kiti.