Statybų rinka pernai susitraukė beveik perpus, šiemet – dar penktadaliu. Tūkstančiai darbo netekusių Lietuvos statybininkų darbo dairosi užsienyje.
Atlyginimai sumenko triskart
Pernai sumažėjus darbo statybose, kai kurios bendrovės atleido daugiau nei pusę darbuotojų. Šiemet kai kurios jų gavo užsakymų, tačiau teigia, kad negali surasti darbuotojų. Viena priežasčių – statybininkai išvyko dirbti į kitas šalis, daugiausia Angliją ir Norvegiją.
Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidentas Adakras Šeštakauskas teigia, kad darbuotojų nutekėjimą skatina itin sumažėję atlyginimai, be to, nuolatinių darbų taip pat nėra daug.
„Norint susirasti gerą specialistą, tikrai reikia labai pasistengti. Darbo nėra, atlyginimai sumažėję 3 kartus, todėl jie ieško, kur geriau, o tai skatina emigraciją. Žmonėms reikia maitintis, išlaikyti šeimą, dėl to jie ieško geresnių sąlygų“, – teigė A. Šeštakauskas. Vis dėlto pašnekovas pažymėjo, kad kol kas negalima teigti, kad kvalifikuotų žmonių Lietuvoje neliko.
Pasak A. Šeštakausko, norint prisivilioti išvykusius darbininkus, būtinos investicijos, o tai, kad kai kurios įmonės susiduria su darbininkų stygiumi, visai nereiškia, jog statybų rinka atsigauna ir darbininkų reikia dėl išaugusių statybų skaičiaus. „Taip, toms įmonėms, kurios išgyveno, reikia pasipildyti, – sakė LSA prezidentas, – tačiau negalima sakyti, kad šalyje situacija atsigauna.“
Užsienis vilioja pinigais
Kai „Ekonomika.lt“ žurnalistai skambino į užsienyje lietuvius įdarbinančias agentūras, atsiliepę pašnekovai vienu balsu teigė, kad yra itin užsiėmę, mat telefonai netyla – šiuo metu labai daug norinčių išvykti dirbti į užsienį. Dauguma žmonių domisi darbais statybose. „Besidominčiųjų labai daug, – teigė „Darbintera“ direktorė Relonda Jonaitienė ir pridūrė, kad – žmonės nori išvažiuoti dėl gerokai didesnių atlyginimų.“
Šiuo metu agentūra statybininkams siūlo kelias darbo vietas Anglijoje. Pasak įmonės direktorės, ten patyręs darbuotojas uždirba 1000 svarų sterlingų (apie 3867 litus) per savaitę.
„Labai priklauso nuo pareigų – tinkuotojai ir dekoruotojai užsidirba iki 1000 svarų per savaitę. Apdailininkai – iki 500 svarų“, – teigė R. Jonaitienė.
Šiuo metu agentūra statybininkus įdarbina bendradarbiaudama su viena Anglijos įmone. „Dabar dirbame tik su vienu darbdaviu ir turime kelias darbo vietas, taip pat vienam numatomam projektui reikės 65 žmonių. Turime vieną patikimą darbdavį, o kokia apskritai yra statybininkų paklausa Anglijoje ar kitose užsienio šalyse – negalime pasakyti“, – dėstė pašnekovė.
Anot jos, labai vertinami kokybiškai ir greitai darbus atliekantys lietuvių statybininkai: „Geri darbuotojai – labai vertinami. Jeigu namo tinką trys statybininkai uždeda per dvi dienas, manau, kad tai labai greitai. Tokie ir uždirba daugiausia.“
Daug lietuvių dirba ir Olimpinio kaimelio statybose Londone. Dėl to net kilo vietinių darbininkų nepasitenkinimas. Forumuose internete juokaujama, kad, norint gauti darbą Olimpinio kaimelio statybose, būtina būti užsieniečiu. Anglijoje plačiai apie darbo vietas neskelbiama, o kviečiami tik užsienio darbininkai.
Nemažai statybininkų iš Lietuvos įdarbinami Norvegijoje. Ten tautiečiai gali uždirbti 14–16 eurų (48–55 litus) per valandą. Kai kurios agentūros taip pat siūlo apmokėti ir gyvenamąjį plotą.
Lietuvos darbo birža nuolat siūlo apie 500 darbo vietų įvairių specialybių statybų specialistams (daugiausia apdailininkams ir betonuotojams), daugiau darbo vietų siūloma tik transporto sektoriuje (apie 850).
FAKTAI:
Per 2009 metus darbo biržoje įregistruota 55,4 tūkst. bedarbių, anksčiau dirbusių statybose.
2009 metais išvykimą deklaravo 5 kartus daugiau žmonių nei ankstesniais metais – beveik 22,2 tūkst. gyventojų.
Per šių metų 9 mėnesius išvykimą deklaravo 67 tūkst. Lietuvos gyventojų.