Vaikų dingimas yra reali, dinamiška, didelio masto problema visame pasaulyje. Per metus Europoje be žinios dingsta apie 250 000 vaikų. Lietuvoje 2019 m. dingusių asmenų paieškos registre užregistruoti 3 615 vaikų dingimo atvejai, 2020 m. 2 278 vaikų dingimo atvejai, rašoma pranešime spaudai.
Per 2021 m. I ketvirtį užregistruoti 279 vaikų dingimo atvejai. Dingę vaikai sudaro daugiau nei 74 % visų dingusių asmenų. Dėl COVID – 19 pandemijos metu statistiškai, bėgančių iš namų ir dingstančių be žinios vaikų sumažėjo, tačiau tai neatskleidžia tikrojo problemos mąsto, vaikų dingimo grėsmės vis dar išlieka.
Lietuvoje ir kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse pagrindinė vaikų dingimo priežastis yra pabėgimas iš namų ar globos įstaigų. Dažnai bėga ne tik rizikos grupės vaikai, bet ir vaikai iš rūpestingų šeimų. Vaikai, priešingai nei manoma, bėga ne norėdami pasilinksminti ar maištauti, bet bėgdami nuo juos slegiančių sunkumų.
Pabėgę vaikai yra itin pažeidžiami smurtui bei lengviau patenka į prekybos žmonėmis pinkles, o visuomenė vis dar sunkiai identifikuoja šio sunkaus nusikaltimo formas, grėsmes ir pavojus. Prekyba žmonėmis gali slėptis po nekalčiausiai atrodančiais ryšiais: draugyste, pagalba sunkioje situacijoje, galimybe paaugliui užsidirbti ar net po romantiška meilės istorija. Į prekybos žmonėmis pinkles gali pakliūti bet kuris vaikas ar paauglys, nepriklausomai nuo jo socialinės padėties.
Visą parą veikiančią Europos Sąjungos šalyse ir Didžiojoje Britanijoje, Albanijoje, Serbijoje, Šveicarijoje, Ukrainoje vieningą tarptautinę karštąją liniją 116 000 dėl dingusių vaikų Lietuvoje administruoja Dingusių žmonių šeimų paramos centras, kuris yra tarptautinių organizacijų Amber Alert Europe bei International Centre for Missing and Exploited Children (JAV) narys. 2018 m. Centras, kartu su JAV ambasada Vilniuje, JAV Facebook, LR Vidaus reikalų ministerija bei Lietuvos policijos departamentu įdiegė Lietuvoje skubios vaiko paieškos sistemą Amber Alert Facebook.
Vykdydamas vaikų dingimo ir jų patekimo į prekybos žmonėmis tinklus prevenciją, Centras išvystė ilgalaikės prevencijos idėją – pastatė skulptūrą „Mama..!“, esančią Vilniuje prie Lietuvos vaikų ir jaunimo centro, Konstitucijos pr. 25. Skulptūros pavadinimas atspindi vaiko siekį būti išgirstam, išklausytam ir norą nelikti vienam su savo išgyvenimais.
Dingusių žmonių šeimų paramos centras ragina gegužės 25 d. skirti vaikams laiko aplankyti šią skulptūrą, bei pakalbėti su jais apie tai, kokius sunkumus jie patiria, kokie pavojai jų tyko dingus iš namų, kaip elgtis pasiklydus, kur galima kreiptis pagalbos ką daryti pasimetus Lietuvoje ar užsienio šalyje.
Kviečiame kartu su vaikais dalyvauti akcijoje „MES JŪSŲ NEUŽMIRŠOME!“. Rišti spalvotus kaspinėlius ant medžių, kiemuose, parkuose kabinti popierines gerves ar nupieštus simbolinius raktelius, pasodinti medelį, kitą augalą,gėlyčių neužmirštuolių, kurios yra dingusių be žinios vaikų simbolis, primenantis, kad mes neužmiršome dingusių be žinios vaikų, kurie taip ir neatsirado.
Dingo vaikas? Skambink 116 000. Visoje ES veikiantis NEMOKAMAS pagalbos telefonas, skirtas dingusių vaikų artimiesiems ir pasiklydusiems, pasimetusiems vaikams. www.116000.lt
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!