Kiek anksčiau skelbta, kad paminklą dr. Jonui Basanavičiui ir jo vardo aikštę vilniečiai ir miesto svečiai išvys lapkričio 23-iąją, minint J. Basanavičiaus gimtadienį. Beveik trijų metrų aukščio ir pusę tonos sveriantis bronzinis Jonas Basanavičius vis dar išdidžiai stovi pasirėmęs lazdele netoli Vilniaus esančiose skulptorius Gedimino Piekuro dirbtuvėse. Čia menininkas atlieka paskutinius apdailos darbus. Jau kitą penktadienį ši statula bus iškilmingai atidengta priešais Nacionalinę filharmoniją. Autorius sako, jog beveik pusmeti lieta skulptūra yra patenkintas – J. Basanavičius esą atrodo unikaliai.
„Nesinorėjo, kad atsirastų panašus atvaizdas, kur nors nuotraukoje. Dėl to teko daug ieškoti labai medžiagos: vizualizacijų, nuotraukų, skaitinėt šį bei tą apie jį“, – sako skulptorius.
„Jono Basanavičiaus skulptūra dar bus padengta patina, įgaus solidesnę spalvą, ir kitą savaitę jau atkeliaus į savo vietą priešais Filharmoniją. Atrodo puikiai. Nors ir klasikinės tradicijos, tačiau su naujoviškais elementais ir akivaizdu, kad sukurta šiandien“, – aplankęs dirbtuves „Facebook“ rašė Vilniaus meras R. Šimašius.
Džiaugtis meras gali ir dėl to, kad skulptūros apskritai galėjo nebūti. Paskelbus konkursą savo pasiūlymus dėl paminklo Jonui Basanavičiui įamžinti pasiūlė net 16 architektų ir skulptorių. Tačiau pateikus projektus – tiek visuomenėje, tiek menininkų bendruomenėje pasipylė daugybė kritikos ir net pašaipų. Dėl prastų darbų, kurie anot kritikų, tiesiog žeidžia J. Basanavičiaus atminimą, grupė menininkų net siūlė konkursą nutraukti. Net ir pats paminklo atrankos pirmininkas – Gediminas Karalius tada pripažino, jog konkursas labai silpnas ir nė vieno iš darbų jis nemato Vilniuje. Visgi prabėgus beveik dvejiems metams jis kardinaliai pakeitė nuomonę ir sako, jog konkursą laimėjusia statula Vilnius galės didžiuotis.
Tiesa, konkurso metu neišvengta ir daugiau skandalų. Paminklo statyboms 30 tūkstančių eurų buvo numačiusi vyriausybė. Tačiau kilus konfliktui tarp kultūros ministerijos bei savivaldybės pinigus nuspręstą skirti kitoms reikmėms. Už privačias lėšas paminklą K. Sirvydo skvere pastatyti siūlė ir vėliau į politinės korupcijos skandalą įsivėlęs koncernas „MG Baltic“. Tačiau visiems sutarimams žlugus – skulptūra ir aplink esanti aikštės rekonstrukcija finansuota iš mokesčių mokėtojų pinigų ir kainavo apie pusę milijono eurų.
Anksčiau skelbta, kad aplink skulptūrą bus sukurta erdvė, kuri leis žmonėms iš arti apžiūrėti skulptūrą. Skaičiuojama, kad aikštės sutvarkymo sąmata sieks apie 300 tūkstančių eurų. Paminklo ir aikštės idėjos autoriai – skulptorius Gediminas Piekuras ir architektai Gediminas Antanas Sakalis ir Algirdas Rasimavičius. Šiuo metu skulptūra jau yra natūralaus dydžio – 2 m 70 cm. Iš bronzos skulptūra buvo liejama rugsėjį šiemet rudenį.