• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau visai netrukus, nuo 2025 m. gegužės 1 d., Lietuvoje įsigalios naujovė – kavinėse ir kioskuose bus draudžiama nemokamai dalyti vienkartines plastikines pakuotes: indelius, puodelius, stiklines, dangtelius ir pan. Nepaisant to, kad šiuo metu jie ir taip yra įskaičiuoti į galutinę kainą, verslai neslepia, kad rasti sprendimą draudimo įgyvendinimui nėra lengva.

Jau visai netrukus, nuo 2025 m. gegužės 1 d., Lietuvoje įsigalios naujovė – kavinėse ir kioskuose bus draudžiama nemokamai dalyti vienkartines plastikines pakuotes: indelius, puodelius, stiklines, dangtelius ir pan. Nepaisant to, kad šiuo metu jie ir taip yra įskaičiuoti į galutinę kainą, verslai neslepia, kad rasti sprendimą draudimo įgyvendinimui nėra lengva.

REKLAMA

Šių įstatymo pataisų tikslas – mažinti vienkartinių pakuočių naudojimą ir jų poveikį aplinkai. Vis tik dėl to, kaip spėjama, nukentės klientas.

Plastikinius puodelius naudojančios maitinimo įstaigos teigia, nerandančios alternatyvų karštiems gėrimams. Be to, kai indelių ir produktų kainos bus atskiros, didės administravimo kaštai, kurie bus perkelti pirkėjui.

Vis tik vieni tikina, kad kainos tikrai nekils – bent jau ne dėl šio pokyčio, kiti neslepia, kad mokėti teks daugiau.

Kiek šiuo metu verslams kainuoja puodeliai?

„Gero stalo“ krautuvėlės savininkas Marius nurodė, kad, priklausomai nuo produkto ir jam naudojamos pakuotės, sudėtyje turinčios plastiko, jos kaina gali sudaryti iki 7 proc. produkto pardavimo kainos:

REKLAMA
REKLAMA

„Vidutiniškai, sakyčiau, apie 3 proc. Jų kaina šiuo metu yra įtraukta į produkto kainą.“

Kavinių tinklo „Vero cafe“ vadovė Laima Vėželienė irgi teigė, kad pakuočių kainos yra įvairios, priklausomai nuo dydžio, ir yra įskaičiuojamos į savikainą. 

REKLAMA

Tačiau ji atkreipė dėmesį, kad tai nėra tik pirkimo kaina: „Mes sumokame ir daug pakuotės mokesčių už naudojamus indus.“

Degalinių tinkle „Circle K“ vienkartinės pakuotės taip pat yra įskaičiuojamos į gėrimo kainą.

„Circle K“  Vyr. maisto ir kavos kategorijų vadovė Lietuvoje Inga Galinienė atskleidė, kad vienkartinio puodelio savikaina, priklausomai nuo jo dydžio, siekia iki 10 centų.

REKLAMA
REKLAMA

O jeigu klientas neperka gėrimo ir pageidauja įsigyti tik tuščią vienkartinį puodelį savo gėrimui įsipilti, toks puodelis degalinėje kainuoja 20 centų.

„Šiuo veiksmu skatiname pirkėjus atkreipti dėmesį, ar jiems tikrai reikalinga vienkartinė pakuotė – galbūt jie gali apsieiti be jos arba pasirinkti daugkartinį puodelį“, – aiškino atstovė.

Verslai susiduria su iššūkiais – alternatyvų nėra?

Degalinių tinklo „Viada“ Marketingo ir komunikacijos skyriaus vadovė Šarūnė Kulšytė-Žičkienė nurodė, kad šiuo metu yra svarstomi įvairūs variantai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pvz., vienkartinės taros surinkimo organizavimas, panaudotos taros plovimo ir rūšiavimo galimybės.

„Didžiausia problema, kad šiandien visi turi įvairių apmąstymų, tačiau sprendimo nėra, kaip būtų galima efektyviausiai tai organizuoti.

Šiuo metu skatiname mūsų klientus naudotis daugkartinio naudojimo puodeliais ir siūlome 10 proc. nuolaidą įsigyjant bet kurį karštą gėrimą“, – pridūrė atstovė.

REKLAMA

„Vero cafe“ vadovė irgi neslėpė, kad anksčiau ar vėliau tikėjosi, kad šis draudimas bus, tik nežinojo, kokiu principu tai bus įgyvendinta.

„Labiau vertintume, jei būtų sukuriama sistema valstybiniu lygiu, kuri surinkinėja tokius indus perdirbimui. Kol kas svarstome įvairius variantus.

Dar turime laiko įsivertinti ir pasiruošti optimaliam sprendimui. Jau keli metai ieškome alternatyvių puodelių karštiems gėrimams, tačiau nė viena iš naujų bandytų medžiagų nepalaiko gėrimų, kurių temperatūra siekia 90 celsijaus“, – komentare teigė L. Vėželienė.

REKLAMA

O pilstomu alumi ir kitais gaiviaisiais gėrimais bei užkandžiais prekiaujantys alaus namai „Bokas“ naujienų portalui tv3.lt pakomentavo taip:

„Dauguma jau apmokestino (vienkartinius plastikinius indus – aut. past.) ir, man atrodo, nenormalu mokėti už indelį 50 centų, kai jo kaina – 21 centas. Eilinį kartą kentės paprasti žmonės.“

Vienkartinių puodelių kainas tik atskirs ar ir pakels?

Dalis vartotojų spėlioja, ar galutinė kaina, perkant maistą ir gėrimus tokiuose pakuotėse, didės, ar vis tik bus galima padaryti taip, kad produkto kaina sumažės, tuos keliasdešimt centų atskiriant ir pridedant prie pakuotės kainos, o galutinė kaina išliks tokia pati.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Gero stalo“ savininko vertinimu, jeigu įstatymas nedraus to daryti, bus stengiamasi įstatymą įgyvendinti kuo paprastesnėmis administracinėmis priemonėmis.

Vis tik Marius paminėjo – jeigu įstatymo leidėjai matys, kad kažkurioje vietoje įstatymas neduoda tokio rezultato, kokio tikimasi, kad jis yra vykdomas nevisai taip, kaip tikėjosi leidėjas, nors pats įstatymas nėra pažeidžiamas, leidėjai galės tiesiog išleisti pataisas ir jį pakoreguoti.

REKLAMA

Kadangi šiuo metu „Viada“ degalinėse puodelio, dangtelio, maišiklių ir visų kitų pakuočių kaina yra įskaičiuojama į galutinę kainą, atstovės nuomone, galutinė kaina klientui tikrai nesikeis.

„Jeigu norime realaus pokyčio plastiko mažinime, yra labai svarbu klientams parodyti pakuotės kainą, taip skatinant klientų sąmoningumą ir pokytį atsisakant plastiko pakuočių.

REKLAMA

Didžioji dalis pirkėjų plastiko pokyčius priima palankiai ir patys stengiasi prisidėti prie šios žaliavos naudojimo mažinimo, tačiau naujiems įpročiams ugdyti reikia laiko“, – kalbėjo Š. Kulšytė-Žičkienė.

O „Vero cafe“ atstovė patikino – jei klientams kainos kils, tai tikrai ne dėl šio mokesčio: „Labiau kainoms turės įtakos svarstomas darbo užmokesčio kėlimas, jei jį patvirtins nuo 2025 m.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kainos galimai kiltų – štai kiek atsieitų indeliai

„Gero stalo“ savininkas neslėpė, kad atskyrus produkto ir pakuotės kainas verslininkai patirs didesnius administravimo ir apskaitos kaštus, kurie niekur neišgaruos, o persikels į produkto savikainą ir kainą klientui.

Jis negalėjo įvardyti, koks kainos pokytis būtų, bet nurodė, kokia galėtų būti vienkartinių indų ir puodelių kaina. T. y., priklausomai nuo talpos, Mariaus nuomone, jie kainuotų iki 10 centų.

REKLAMA

„Žinoma, žiūrėsime ir į tai, kokios pakuotės apmokestinimo praktikos formuosis rinkoje, bet pats visada esu linkęs kuo mažiau apkrauti klientą, t. y., kad kaina būtų suprantama be papildomų paaiškinimų su „mažomis raidėmis“ ar „žvaigždutėmis“.

Jeigu kaip pavyzdį imtume kavos puodelį išsinešimui, kaip klientas norėčiau, kad puodelio kaina būtų įskaičiuota gėrimo kainoje, kuri nurodoma meniu. Dar turėsiu geriau susipažinti su įstatymu – kiek permečiau akimis, ten kalbama ir apie atskirą taros apmokestinimą ir apskaitos administravimą“, – nurodė pašnekovas.

REKLAMA

Jis pridūrė, kad „Gero stalo“ krautuvėlėje bus stengiamasi visas pakuotes maksimaliais keisti į plastiko neturinčias.

Indelių kainas nustatinės pagal užsienį?

„Vero cafe“ vadovė nurodė, kad puodelių kainos vidurkis dar skaičiuojamas, tad šiuo metu nėra nuspręsta, ar kaina priklausys nuo dydžio, ar visiems dydžiams bus vienoda: „Analizuojame ir kitų valstybių jau naudojamas kainas.“

REKLAMA
REKLAMA

„Circle K“ atstovė taip pat negalėjo nurodyti, kaip keisis kavos kaina dėl įvedamo pakuočių mokesčio:

„Šiuo metu esame pasiruošimo procese. Bendradarbiaujame su partneriais, kitų šalių kolegomis, ieškodami geriausio sprendimo.“

Pasak „Viada“ atstovės, rinka nustatys pakuotės kainą atsižvelgiant į kitų šalių praktiką ir kiek kainuoja pati pakuotė.

„Mes suprantame, kad tai labiau kliento sąmoningumo klausimas, tačiau visų bendras siekis ir noras yra mažinti vienkartinių pakuočių vartojimą. Tikime, kad visos institucijos prisidės prie visuomenės švietimo apie aplinkosauginę reikšmę ir, žinoma, pagelbės verslui prisitaikyti.

Tikrai suprantame abi puses ir žinoma, kad klientai labai jautriai reaguoja į visus pokyčius, tad reikia susitelkimo visiems. Būtinai stebėsime siūlomus pokyčius, klientų reakciją ir stengsimės išvengti bet kokių nemalonių situacijų“, – komentavo Š. Kulšytė-Žičkienė.

tv3.lt

Kavos pardavimas yra viena didžiausių maržų Lietuvoje ir dar nori už puodelius branginti. Matematika paprasta 1kg pupelių kavos kaina iki 10$, dedasi 5g maltos kavos. Puodelio kaina tebunie 2$, 1000g daliname iš 5g, 200 puodelių arba 400$ tik iš vieno kg. Na protingieji kurmiai, paskaičiuokite koks antkainis.
Byby dėjiau ant jiūsų kavinių aš jomis nesinaudojiu jau 30 metų
Kava pakelės kioskely, degalinėse kainos kaip geroje kavinėje. Lietuviško gyvenymo keistenybės.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų