Krepšinio aistruolių iš Lietuvos ir Madrido policijos konfliktui gresiant peraugti į tarptautinį skandalą, aiškintis prieštaringai pateikiamos istorijos suskubo mūsų šalies diplomatai ir politikai, rašo "Lietuvos žinios".
Incidentas Madrido arenos prieigose kilo pirmadienio vakarą prieš pat Lietuvos ir Prancūzijos rinktinių susitikimą. Apsaugininkai į areną nesutiko įleisti trispalve su ilgu kotu nešino aistruolio. Jo puolė ginti aistruolių lyderis Tomas Balaišis, pravarde Sėkla, kurio būgnai taip pat neįtiko tvarkos sergėtojams. Aistruoliai teigia, kad ispanai supjaustė trispalvę į gabalus. Prasidėjo susistumdymas, per kurį T.Balaišiui buvo praskelta galva, o kelios moterys buvo aptalžytos guminėmis lazdomis. Nukentėjo ir vienas policininkas - jam prakirstas antakis.
Gresia rimti nemalonumai
Antrankiais surakintas T.Balaišis buvo nuvežtas į policijos nuovadą ir laukė teismo - jis kaltinamas pasipriešinimu policijos pareigūnui bei jo sužalojimu ir tikriausiai turės sumokėti baudą. Lietuvio gynybai mūsų šalies ambasada skyrė advokatą.
Lietuvos ambasadorius Ispanijoje Mečys Laurinkus, kuris pats tapo įvykio liudininku, vakar teigė, kad incidento aplinkybės po truputį aiškėja, o T.Balaišiui gali grėsti rimtesni nemalonumai, nei buvo prognozuota. "Už tai numatyta lygtinė bausmė arba laisvės atėmimas iki kelerių metų ir kompensacija už sužalojimą. Tačiau tai tik pirminė informacija", - sakė jis. Ambasadorius užsiminė esąs pasirengęs pateikti protestą dėl lietuvių aistruolių sužalojimo.
Incidentu susidomėjo premjeras Gediminas Kirkilas. Vakar jis telefonu kalbėjosi su M.Laurinkumi. Ambasadorius, mėgindamas išsiaiškinti, kuo nusikalto Lietuvos piliečiai, susitiko su incidente dalyvavusiais policijos pareigūnais ir sulaikytais aistruoliais. Abiejų šalių versijos skyrėsi kaip diena ir naktis. Todėl M.Laurinkus pažadėjo įteikti pareiškimą Madrido sporto komplekso apsaugos tarnybos vadovui, prašydamas atlikti tarnybinį patikrinimą dėl įvykio.
Surengė piketą
Pareikšti pasipiktinimą dėl T.Balaišio sulaikymo krepšinio aistruoliai vakar rinkosi prie Ispanijos ambasados Vilniuje. "Sėkla, Sėkla" ir Lietuvos vardą skanduojančių jaunuolių buvo vos keli. Juos stebėjo dešimtis žurnalistų, o akcijai pritarė pro šalį lėkusių trispalvėmis papuoštų automobilių vairuotojai. Vienas protesto akcijos dalyvis buvo sulaikytas už Susirinkimų įstatymo pažeidimą.
Negausiai piketuotojų grupelei į pagalbą netrukus atėjo mūsų šalies politikai.
Užsiminė apie notą
Vertindama pranešimus apie incidentą Madride, į Ispanijos Karalystės ambasadorių Lietuvoje Fidelį Lopezą Alvarezą kreipėsi Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija. Pasiuntiniui ji įteikė prašymą per įgaliotas institucijas užtikrinti reikiamą pagarbą Lietuvai. "Esame įsitikinę, kad dviejų turnyro favoričių Lietuvos ir Ispanijos rinktinių sportinės kovos neturėtų persikelti už arenų ribų", - rašoma kreipimesi.
Liberalų nerimą sukėlė esą parodyta nepagarba Lietuvos vėliavai, himnui, nesugebėjimas užtikrinti viešosios tvarkos. "Nepagarba Europos valstybės simboliams ir smurtas yra nepriimtini. Kita vertus, Lietuvos aistruoliams privalu atsižvelgti į saugumo reikalavimus. Tačiau sveiko proto ribas viršijantys Ispanijos apsaugininkų ir policijos veiksmai bei sutrumpintų himno versijų pateikimas yra netoleruotini. Tai ne tik nepadeda raminti aistrų, bet dar jas ir aštrina", - teigė frakcijos seniūnas Petras Auštrevičius.
Dėmesį Ispanijoje kilusiam incidentui taip pat parodė Seimo Liberalų ir centro sąjungos frakcija. Ji kreipėsi į premjerą G.Kirkilą ir užsienio reikalų ministrą Petrą Vaitiekūną prašydama jų išsiaiškinti, ar tikrai per grumtynes buvo išniekinta trispalvė. Liberalcentristai įsitikinę, kad oficialūs Lietuvos pareigūnai turėtų diplomatiškai, bet aiškiai pareikšti savo nuomonę dėl galbūt neadekvačių Ispanijos teisėsaugininkų veiksmų Lietuvos valstybės simbolių ir piliečių atžvilgiu.
Vakar ambasadorius M.Laurinkus užsiminė, kad pasitvirtinus, jog Lietuvos nacionalinė vėliava išties buvo išniekinta, Ispanijai gali būti pareikšta nota Lietuvos valstybės vardu.