Didžiausias šiemet atšauktas renginys, be abejo, yra Tokijo olimpinės žaidynės. Organizatoriai ilgai delsė imtis priemonių, bet vis dėlto turėjo pripažinti, kad pasauliui esant tokioje situacijoje surengti pilnavertiškų ir be trukdžių žaidynių yra neįmanoma.
Tad Lietuvos sportininkai dabar yra priversti iš naujo dėlioti planus, kadangi natūraliai pasiruošimą jie dėlioja olimpiniam ciklui, tai yra žaidynes įvardinę kaip tą laiką, kai turi būti pačiame savo sportinės formos pike.
Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė irgi puoselėjo planus būti Japonijoje, bet tam jai reikėjo dar įveikti atrankos barjerą.
Šis turėjo vykti keturiuose miestuose, tarp kurių buvo ir Kaunas. Tačiau turnyras jau yra nukeltas į kitus metus ir turėtų vykti 2021-ųjų metų birželio mėnesį. Dėl šių pasikeitimų Vokietijoje, Čekijoje, Sakartvele ir Italijoje kitų metų rugsėjo 2–19 dienomis turėjęs vykti Europos čempionatas dabar vyks 2022 metų rugsėjo 1–18 dienomis (tikslios dienos rugsėjo mėnesį dar gali keistis).
Portalui Tv3.lt susisiekus su Lietuvos krepšinio federacijos generaliniu sekretoriumi Mindaugu Špoku šis atskleidė, kad nepaisant oficialių žinių dėl atrankos ir olimpiados nukėlimų, aiškumo neatsirado daug.
„Kol neturime pagrindinių tikslių datų tai nėra to aiškumo,– sakė. M.Špokas. – Nėra konkrečių datų, tik laiko tarpas, kai nukelta atranka. Daug dabar turime video konferencijų, pokalbių, pasitarimų. Ir su FIBA vadovais, ir turime šešiolikos šalių tokią grupę, kitus komiteto posėdžius dėl to atrankos turnyro. Tai bendraujame su visais, o juk dar ir savivaldybė yra. Na, bet kai ir mes neturime aiškumo tai ir komunikuoti aišku yra sunkiau.“
Biudžeto mažėjimas neišvengiamas
Olimpinės atrankos perkėlimas į kitus metus iššaukė ir kitas problemas. Kaip bus su bilietais, draudimu ir kitais organizaciniais dalykais, kurie bent jau minimaliai buvo pradėti daryti.
„Tai, kaip sakau, kai datos jau tikrai bus aiškios, tada vėl aiškesnės situacija ir su bilietais, ar jie galioja ir perkeliami renginiui kitąmet. Nes mes ir turime viską daryti pagal tam tikrus įstatymus ir su bilietų platintojais tartis. Šioje situacijoje atsiranda ir juridinių nemažai dalykų, kad ir dėl to paties renginio draudimo. Tai kai bus aišku, bus aiškiau ir ši situacija, kaip ir dėl vasaros ar krepšinio stovyklos bus ar nebus rengiamos. Labai daug nežinomybės, nes na ne mes esame padėties šeimininkai. Neapibrėžtumo labai daug ir tas šiek tiek erzina“,– sakė M.Špokas.
Krepšinio klubai šiuo metu yra itin susitelkę į finansinius reikalus. Ši pandemija kaip niekad gali pakoreguoti biudžetus, kai teks veržtis diržus. Net ir didieji Europos klubai kalba apie 30 ar 40% mažesnius biudžetus kitąmet.
Kauno „Žalgirio“ atstovai taip pat tikina, kad biudžeto apkarpymas tikrai neišvengiamas. Mažesniems Lietuvos klubams situacija dar sunkesnė, nes jie ir taip negali pasigirti stabiliais biudžetais. Taigi situacija visur nėra lengva ir komandų vadovams teks imtis įvairių priemonių.
M.Špokas pripažino, kad federacija šioje situacijoje nėra išimtis.
„Skaičiuojame pajamas, išlaidas, bandome subalansuoti biudžetą. Tai taip, mes nesame kažkokie stebuklingi, kur mums kažkas nesumažėtų. Aišku, irgi dar reikės galutinai kalbėtis su rėmėjais. Turime ir gerų žinių, kad kai kurie lieka, nėra jokių problemų, supranta bendrą situaciją, yra kurie jau ir atsiskaitę pilnai, na yra įvairių situacijų pasitaiko. Bet be abejo, kad biudžetas kažkiek sumažės.
Be visa ko, juk federacija prisideda ir prie regioninės lygos, pilnai išlaikoma Moksleivių krepšinio lyga (MKL) ir abi moterų lygos. Jaunimo visi pasirengimai, kurie visi nukelti, nes čempionatai vasaros yra nutraukti. Kalbamės su latviais estais gal palikti jauniesiems krepšininkams tokias „Baltijos Cup“ varžybas. Tarptautinis renginys vaikams. Vėlgi, mes tariamės dėl tų datų, gegužės aštuoniolikta kol kas yra ta diena, kai reikėtų kažką aiškiau žinoti, kokie procesai vyksta kiekvienoje šalyje, kada karantinas baigsis, kada atsilaisvina."
D. Maskoliūno likimas ir veteranų žaidėjų sprendimai
Kai kuriems veteranams rinktinės žaidėjams ši olimpiada, jei Lietuva ten būtų žaidusi, galbūt būtų atsisveikinimas su komanda. Krepšinio užkulisiuose kalbėta apie Paulių Jankūną, Joną Mačiulį ar tą patį Mantą Kalnietį.
Tačiau viskam nusikėlus metams galimai ir žaidėjai keis savo planus, nes kuris gi nenorėtų savo ilgos karjeros nacionalinė komandoje baigti aukšta nata olimpinėse žaidynėse. M.Špokas tikino, kad toks variantas būtų gana logiškas.
„Logiškai taip skamba, – sakė M.Špokas. – Čia aišku jų reikėtų klaust, bet na dar jie neužbaigė kažko. Kitas dalykas tas, kad treneriai renkasi žaidėjus. Ar amžius trukdys žaisti rinktinėje nežinau, gal kaip tik vyresnis geriau atrodys už tą jauną žaidėją. Labai sunku aplamai pasakyti, kaip žaidėjai atrodys po karantino. Aišku jie sportuoja, bet pagal kitus planus ir daugiausiai šlifuoja fizinį parengimą, gal ir kas turi galimybe su technika savo dirbti, bet kontaktinio žaidimo neturi. Tai vėl, tam reikės laiko. Kalbėjomės su D.Maskoliūnu, bet vėl na jis sakė, kad dabar tik galime pafilosofuoti, bet ne viskas nuo mūsų priklauso.“
Kol kas neaiškus ir paties rinktinės vyriausiojo trenerio D.Maskoliūno likimas. Šis turėjo vadovauti rinktinei iki olimpiados pabaigos, tačiau kaip bus pasielgta šioje situacijoje, kai žaidynės yra nukeltos metams.
„Vėlgi čia ne klubas kur kažkokie kosminiai kontraktai, daugiau žodinis susitarimas. Aišku, kad yra darbo sutartis, ji kaip ir turėjo baigtis po olimpinių žaidynių, bet kadangi ir rinkimai, ir ataskaitinė konferencija numatyta rugsėjį, tai čia dėl to, kad nepalikti kažko neužbaigto, jeigu ateina nauji žmonės rudenį.
Bet čia tas paranku ar neparanku, nežinau. Juk treniruoti komandą turi geriausi treneriai. Tai manau ir su Dariumi tokia pati situacija, kad teoriškai aš manau nelabai ką jis dar ir galėjo padaryti, vos vieną langą turėjo, negalėjo net ir pabandyti papulti į žaidynes, tai viskas nusikelia metams. Logiškai taip ir turėtų nusikelti.“
Naujojo LKF prezidento šiemet gali ir neįvykti
Dabartinė situacija jaukia ir prezidento rinkimus. Šių metų rugsėjo pradžioje turėjo vykti krepšinio federacijos rinkiminė-ataskaitinė konferencija, kurioje būtų išrinktas naujasis vadovas, pakeisiantis dvi kadencijas šias pareigas ėjusį Arvydą Sabonį.
Kol kas nei vienas kandidatas oficialiai nėra paskelbęs, kad norėtų siekti šio posto, tačiau užkulisiuose galima girdėti įvairių gandų. Kaip galimas naujasis LKF prezidentas yra minimas dabartinis „Žalgirio“ sporto direktorius Robertas Javtokas, Lietuvos krepšinio lygos prezidentas Remigijus Milašius ar keli buvę garsūs lietuvių krepšininkai.
Anot federacijos generalinio sekretoriaus M.Špoko, gali būti, kad rinkimai tiesiog bus perkelti į kitąmet.
„Vykdomojo posėdžio dar neturėjome, planuojame gegužės gale. Jis jau balandžio 23-ąją dieną turėjo vykti, bet buvo nukeltas, nes fiziškai susirinkti negalime. Bet jei ir gegužės mėnesio gale dabar nepavyks, tai darysime video konferenciją. O po ten bus aiškiau, nes ten formuojame darbotvarkę tolimesnę.
Rugsėjo 8-ąją yra numatyta rinkiminė-ataskaitinė konferencija, bet vėl pagal įstatus pas mus jie yra surišti prie olimpinių žaidynių, kad kadencija baigi su tais metais, kada olimpiada baigiasi. Teoriškai galima būtų pratęsti viską, jei žmogus sutiktų pratęsti, nes niekur neparašyta, kad tai yra privaloma. Nėra juk čia toks paprastas darbas, krizės metu visi tikisi kažkokio krizės suvaldymo."
Paklaustas, ar šioje situacijoje raktinis žodis yra stabilumas, kas reiškia, kad rinkimus reikėtų tikrai nukelti ir palikti A.Sabonį vadovauti dar metams, M.Špokas atsakė: „Turbūt stabilumas yra tas krizės suvaldymas, nes niekas nesikeičia, metus nusikeliam. Tai būtų priimtiniausia, bet čia vėlgi sprendimas vykdomojo komiteto, yra ir bendruomenė, ir konferencija.“