Žievėgraužio tipografo eglėje paliktas landas rodė Aplinkos apsaugos departamento specialistai, atvykę apžiūrėti Kauno rajone Kačerginėje plytinčio miško.
Pažeistam medžiui – negailestingas verdiktas.
„Jau reiktų atrankiniais sanitariniais kirtimais tokį medį pjauti, nes kaip matome viršuje, visur žievėgraužio tipografo įgraužas“, – rodė Miškų kontrolės skyriaus specialistas Irmantas Juškauskas.
Ir esą delsti negalima. Nors eglė dar atrodo gyvybinga ir žaliuoja, pasak specialistų, mėnuo kitas ir jos laukia pražūtis – virs sausuoliu.
Svarbu kenkėjų plitimui užkirsti kelią, tad aplinkosaugininkai rengia reidus ir stebi medžius. Tą ragina daryti ir miškų savininkus.
Vabalai nelaukia, kol eglė visai nudžius, kraustosi į kitą žaliaskarę ir ją graužia – nestabdomi jie per mėnesį gali sunaikinti apie 25 tūkstančius kubinių metrų medienos.
„Lupasi žievė ir spygliai būna nudžiūvę. Jau būna išsiritusi nauja žievėgraužio tipografo generacija ir jie būna išskridę į sveikus medžius“, – aiškino I. Juškauskas.
Kaltas kasmet šiltėjantis klimatas
Šiame miške Kačerginėje pažeistos eglės kirstos jau ir pernai. Bet žievėgraužis tipografas plinta toliau.
„Čia buvo iškirsta apie 100 kietmetrių eglių pažeistų. Dėl pačio miško sveikatingumo tai yra aktualu, šiuo atveju, kadangi čia yra rekreacinis miško sklypas, skirtas poilsiui, tai tokiame miške tie išdžiuvę, sausi medžiai kelia pavojų žmonėms“, – teigė Miškų kontrolės skyriaus specialistas Algirdas Dičpinigaitis.
Jaunesni medžiai nuo kenkėjų atakų dar bando apsiginti patys.
„Kai įlenda, tai medis pradeda gintis sakais, užlieja jais tas ertmes. Jei būna jaunesnis medis, gyvybingesnis, tai apsigina nuo vabalų“, – sakė A. Dičpinigaitis.
Kasmet šiltėjantis klimatas – palankus metas veistis kenkėjams
„Ruduo buvo sausas, nebuvo storos dangos sniego, nebuvo šalčio, tai gamtinės sąlygos vabalams buvo palankios išlikti, neiššalo jie“, – aiškino I. Juškauskas.
O eglėms trūksta drėgmės, tad nebeužtenka jėgų kovoti su jas puolančiais vabalais
Pernai pažeista 2000 hektarų
Šis vabalas nors ir mažas – jo sukeliama žala milžiniška. Jei 2023 metais jis sunaikino apie trečdalį milijono kubinių metrų medienos, 2024 metais jau dvigubai daugiau. Vien pernai dėl žievėgraužio tipografo naikinamų eglių dviejose savivaldybėse – Vilniaus rajono ir Kazlų Rūdos – buvo paskelbta stichinė nelaimė.
„Pernai pažeistos medienos kiekis buvo apie 700 tūkstančių kubinių metrų visoje Lietuvoje. Aritmetiškai suskaičiavus tai būtų apie 2000 hektarų miško ploto“, – sakė I. Juškauskas.
Nors žievėgraužis tipografas įprastai naikina egles, aplinkosaugininkai sako pastebėję, kad kartais jau puola ir pušis.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:



































































































































































































































































