Sostinės policijos vadovas Sigitas Mecelica pasirašė nurodymą, kad gatvėse dirbantys pareigūnai gali turėti ne daugiau kaip 125 litus grynųjų asmeninių pinigų.
Nurodymas skelbia, kad tarnybos metu pareigūnas gali turėti ne didesnę nei 25 proc. pareiginės algos bazinio dydžio grynųjų asmeninių pinigų sumą tik litais. Tai maždaug 125 litai. Tik tiek leidžiama turėti gatvėse dirbantiems patruliams, operacijas vykdantiems kriminalistams.
Pagrindinis naujovės kritikų priekaištas - kas ir kaip tikrins, ar pareigūnas nesinešioja daugiau? Gal pats S.Mecelica kišenes kraustys?
„Pareigūnų pareiga - laikytis nurodymo, o galimus tikrinimo variantus rasime. Jei tie pareigūnai, kurie šiek tiek pykstasi su įstatymu, laikysis nurodymo, bus ramiau ir jiems patiems, ir jų šeimos nariams“, - teigė S.Mecelica.
Jo žodžiais, nurodymo nesilaikymas netaps pagrindu įrodinėti piktnaudžiavimą tarnyba, bet bus pagrindas taikyti drausmines nuobaudas. „Nesiruošiame pažeidinėti žmogaus teisių ir laisvių. Tai tiesiog dar vienas skambutis pareigūnams, kurie turi kitų tikslų - ne tik tarnauti Tėvynei“, - pabrėžė S.Mecelica.
Jo žiniomis, panaši tvarka galioja Valstybės sienos apsaugos tarnyboje. „Manome, kad, turint galvoje šios dienos atlyginimus, 125 litai yra pakankama suma. Kritikai sako: o gal žmogus nori televizorių pirkti? Tačiau atlyginimai pas mus pervedami į korteles. Joje, jei žmogus sąžiningai užsidirbo, gali kad ir milijoną turėti“, - teigė S.Mecelica.
Ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininko pavaduotojo Vytauto Lamausko nuomone, nurodymas prieštarauja Konstitucijai. „Be to, viena tokia priemonė tikrai nepadės kovoje su korupcija. Čia labiau populistinis žingsnis“, - sakė jis.
V.Lamausko žodžiais, yra daugybė sąžiningų pareigūnų. Esą jei bus tikrinamos jų kišenės, žmonės bus žeminami.
„Jei yra įtarimų, kad žmogus ima kyšius, piktnaudžiauja tarnyba, yra operatyvinės priemonės. Ši priemonė tikrai neišspręs problemos iš esmės, net nepriartins prie S.Mecelicos deklaruojamo tikslo“, - tvirtino V.Lamauskas.