Ūmėdžių gatvės gyventojai medžių pjovimo garsą girdi jau antrą rytą iš eilės. Žmonės nestveria pykčiu – išguldytos sveikutėlės, čia dešimtmečiais augusios gražios pušys. Ir darbininkų paaiškinimai, esą medžiai avariniai – gyventojų neįtikina:
„Nu kaip avarinės būklės, jeigu kelmai gražūs. Medžiai tikrai nesupuvę. Nė karto čia nebuvo nė vieno medžio iškritimo.“
Matydami kelmais virtusį mišką, gyventojai pirmiausia kimba į atlapus darbininkams:
„Žiūrėkit, jie papuvę, suvirtę, šaknys išpuvę. – Tai yra vienas vienintelis medis. Kurį vaikai neklaužados buvo be priežiūros padegę kamieną ir mes patys užgęsinom.“
„Ne mūms spręsti, mes esam darbininkai.“
„Gadinamas ir vaizdas kieme… Nu sveikiausi geriausi medžiai. Niekam neužkliuvo, o dabar pradėjo po truputį, po truputį, ir retinama, aš taip galvoju.“
Dar kiti žmonės dalijasi pamąstymais, kad medžius savivaldybė leidžia išpjauti ne šiaip sau:
„Kažkada anksčiau ar vėliau, mane pirmininkas informavo, kad šituo keliu, kur dabar vaikų aikštelės, nebebus… eis kelias tiesiogiai. Nuo vaduvos iki Savanorių prospekto. Čia bus tiesiamas kelias. Tai galvoju, kad dėl to medžiai ir yra naikinami.“
„Dar sugrįšite ir viską iššienausite. Nežiūrint to, kad jie visi sveiki. – Pone, aš irgi gerbiu gamtą, bet kas priklauso… Mes be reikalo nepjaunam.“
Darbus atliekančios įmonės atstovai paaiškina, jokių sąmokslo teorijų kurti nereikėtų, esą medžiai auga prie aukštos įtampos laidų, ir palikti jų, pasvirusių negalima.
„Mes turim leidimą savivaldybės išduotą. Išpjauti pavojingus medžius prie linijos. Palei vadinamą zoną, va ir viskas“, – sako „Ipukio“ atstovas Kęstas Petrauskas.
Iš viso per dvi dienas darbininkai sako nupjovę apie dešimt pušų. Nupjovė ir sutvarkė. Dabar laukia išvežimo. Jie sako, kad pušys tikrai trukdė. Bet kurią dieną jos galėjo pridaryti rimtų rūpesčių. Tačiau vietos gyventojai laikosi savo, ir tokiu pjovimu tikrai abejoja:
„Kur šįryt pjovėt tikrai nebuvo pavojingas. Tikrai jie nebuvo pavojingi.“
Savivaldybė sako esą tokie konfliktai, kai gyventojai stoja mūrų dėl pjaunamų medžių – kasdienybė. Mat šalyje pasitaikė daugybė atvejų, kai tingintys dirbti ar nekompetetingi valdininkai išguldė sveikus ir aplinką puošusius medžius. Tačiau Vilniaus valdininkai šiandien tikina, esą nė vienas medis mieste nebuvo nupjautas be svarios priežasties.
„Tai yra žmonių saugumas, tai yra žmonių turto saugumas, tikrai paisom tuos dalykus. Štai todėl stengiamės prevenciškai apsižiūrėti ir panaikinti grėsmės šaltinį, taip pavadinčiau“, – pasakoja savivaldybės atstovė Giedrė Čeponytė.
Savialdybės atstovai pastebi, esą medžių pjovimas tampa problema visoje šalyje. Esą labai dažnai medžiai pjaunami tikrai dėl to, kad yra avarinės būklės, ir tampa pavojingi jau ne tik sveikatai, bet ir gyvybei, bet žmonės kartais nesigilina, nesupranta ir stoja jų ginti. O labai dažnai toks gynimas tampa jautrus, nes ginti medžius jau tampa mada. Medžių gynėjai su tuo nesutinka. Sako esą prieš pjaudami ar kirsdami medžius, valdininkai turi tartis su bendruomene. Jeigu to nedaro, vadinasi turi ką slėpti. Sąjūdžio “Už Lietuvos miškus” pirmininkas sako, kad tai gali būti susiję su pinigais.
„Europos sąjungos pinigais mes triname savo tautos istoriją. ES, mums skyrė iki 70 procentų pinigų atnaujinti želdynams, bet mes kertame miškus. Nes kuo daugiau iškirsim, tuo daugiau gausim pinigų“, – teigia pirmininkas Gintautas Kniūkšta.
Ir priduria pirmininkas, medžius bent jau dabar galima išsaugoti tik visuomenei stojant mūru prieš jų pjovimą.