Laurynas kaičia vandenį arbatai Saulėtekio studentų bendrabučio virtuvėje. Bet tą vaikinas mieliau darytų savo nuomojamame bute. Jo Laurynas ieško daugiau nei pusę metų, bet paieškas apsunkina butų nuomos kainos.
„Jeigu jau nori į kokį naujesnės statybos pastatą, tai jau ten prasideda nuo 500“, – sako Laurynas.
O kur dar kelių mėnesių tūkstantį ar daugiau eurų siekiantis depozitas. Tad Laurynas buto nuomotis neskubės.
„Arba lauksiu, kol tiesiog atpigs, keisis gal jau rinka ta, arba tiesiog jau reikės taupyti iš paskutinių centų“, – kalba Laurynas.
O nekilnojamojo turto brokerė Justina kaip tik atidaro nuomojamo 2 kambarių buto duris Vilniaus miesto centre ir aprodo jo vidų.
Jos rodyto buto nuomos kaina sieka 650 eurų. Jis atsilaisvino visai neseniai, bet, anot nekilnojamojo turto brokerės, per dieną dvi, jis bus išnuomotas.
„Šiai dienai yra nuomojamų butų deficitas. Ta nuomos rinka yra labai karšta, tad išnuomoti net neabejoju, neužtruksime“, – teigia „Capital Lietuva“ nekilnojamojo turto brokerė Justina Zabarauskienė.
Tad norint išsinuomoti butą reikės leistis į medžioklę ir dėl buto pakovoti su į Lietuvą atvykusiais tarptautinių įmonių darbuotojais, pavyzdžiui, iš Brazilijos ar Prancūzijos, o daugiausia su labai gerai uždirbančiais IT specialistais baltarusiais.
„Ne tik Baltarusijos įmonės, bet ir Rusijos įmonės persikelia ir tikrai jų darbuotojai yra mokūs, pakankamai patikimi, jie tikrinami, tai dėl šito ir kyla tos nuomos kainos tikrai“, – aiškina J. Zabarauskienė.
O nuomojamų butų kainos Vilniuje per pusmetį išaugo net trečdaliu. Anot brokerių, jei norite Vilniuje išsinuomoti vieno kambario butą, pasiruoškite už jį mokėti nuo 300–500 eurų, už dviejų kambarių butą suplosite nuo 450 ir net iki 800 eurų, o už 3 ir daugiau kambarių butą sumokėsite nuo 800 iki 2000 eurų ir daugiau. Ir tai, anot brokerės, dar ne pabaiga.
„Daugybė nusivylusių klientų, kad net nespėja apžiūrėti buto, o jau išnuomota. Butai net neturi prastovos, tai butų nuomos kainos piko Vilnius dar tikrai šiais metais nepasiekė“, – tvirtina J. Zabarauskienė.
Nuomojamų būstų kainų šuolis, pasak nuomos su galimybe vėliau būstą išsipirkti paslaugas teikiančios kompanijos vadovo, yra dėsningas ir normalus dėl pernai metais sparčiai augusių būsto kainų. Įtakos išaugusioms nuomojamų butų kainoms, žinoma, turėjo ir karas Ukrainoje.
„Atvyko daug žmonių į miestus. Tiek į Vilnių, tiek į Kauną, tiek į Klaipėdą ir tiesiog išsiurbė rinką. Nebeliko pasiūlos. Na ir, aišku, natūraliai pasinaudodami proga nuomotojai tas kainas labai labai reikšmingai ir pakėlė“, – sako „Mano Numai“ vadovas Aurimas Čiagus.
Ir visgi, anot Čiagaus, butų nuomos kainas Vilniuje turėtų stabilizuotis.
„Vienu metu Vilniuj buvo tikrai labai nukritęs pajamingumas iš buto nuomos ir va dabar jis susitvarkė ir atrodo tiesiog sveikai ir teisingai. Tai, sakyčiau, lyg ir neturėtų augti, bet kristi irgi nematyčiau priežasčių“, – kalba A. Čiagus.
Na, o ekonomistas Žygimantas Mauricas mato ir kitų ženklų, kurie gali subalansuoti kainas.
„Yra labai daug projektų vystomų. Na, jau tiesiog įmonės, vystytojai specialiai stato būstą nuomai, kas yra pakankamai nauja sritis Lietuvoje ir artimiausiu metu turėtų įsilieti daugiau tų projektų į rinką ir tai turėtų šiek tiek atvėsinti rinką“, – komentuoja ekonomistas Žygimantas Mauricas.
Vis dėl to, pasak Maurico, butų nuomos kainos priklausys ir nuo to, kiek emigrantų ir pabėgėlių liks ir kiek išvyks iš Lietuvos.
„Jeigu ne, tai ji bus pakankamai karšta ir vienintelis būdas ją atvėsinti bus didesnis pasiūlos augimas. Tai būtų Lietuvai palankiau, kad augtų pasiūla, nes tokie kainų šuoliai, jie neprideda prie mūsų konkurencingumo tarptautinio, nes vienas iš tokių pagrindinių kriterijų keliantis į kitą šalį yra būsto kaina“, – sako Ž. Mauricas.
Nors nuomos kainos Vilniuje per pusmetį išaugo 30 procentų, parduotų butų skaičius sumažėjo perpus. Birželį pirminėje rinkoje buvo parduoti 97 butai – dvigubai mažiau nei gegužę.