• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Panašu, kad „Sodra“ skatina vaikus vienai šeimai gimdyti tik kas dvejus metus. Tokį patarimą tikina išgirdusi vilnietė Agnė. Jos antrasis vaikas gimė nepraėjus 2 metams po pirmagimės, tad motinystės išmoka jai buvo sumažinta 1500 eurų. Vis tik „Sodra“ padėjo rasti ir sprendimą, kaip šeimai prarasti mažiau pinigų.

Panašu, kad „Sodra“ skatina vaikus vienai šeimai gimdyti tik kas dvejus metus. Tokį patarimą tikina išgirdusi vilnietė Agnė. Jos antrasis vaikas gimė nepraėjus 2 metams po pirmagimės, tad motinystės išmoka jai buvo sumažinta 1500 eurų. Vis tik „Sodra“ padėjo rasti ir sprendimą, kaip šeimai prarasti mažiau pinigų.

REKLAMA

Agnė (tikrieji vardas ir pavardė redakcijai yra žinomi) pasakojo, kad pirmą kartą į motinystės atostogas išėjo 2019 metais. Šiemet metų pradžioje ji susilaukė antrojo vaiko, dar  nepraėjus 2 metams po pirmosios mergaitės gimimo

„Tačiau antrąjį kartą „Sodra“ man jau paskaičiavo 1600 eurų mažesnę išmoką. Susisiekus man buvo paaiškinta, kad išmoka yra apribojama iki 77,58 proc., nes dubliuotųsi dvi išmokos.

Vis tik „Sodros“ darbuotoja man paaiškino, kaip neprarasti motinystės išmokos skirtumo. Tereikėjo vaiko priežiūros išmoką perrašyti vyro, močiutės ar senelio vardu“, – pasakojo moteris.

REKLAMA
REKLAMA

Agnė džiaugiasi, kad pinigų neprarado, tačiau ji piktinasi, kad tenka ieškoti būdų, kaip apgauti įstatymus.

„Negi tokiais būdais yra skatinamas gimstamumas? Aš neprašau papildomų pinigų, tačiau noriu, kad abiem vaikams būtų skirta tiek pat pinigų. Jei būčiau išėjusi motinystės atostogų bent 3 mėnesiais vėliau, kai vyresnėlei jau būtų suėję 2 metai, tokių maklių nereikėtų daryti ir nebūtų prarastas nė vienas euras.

REKLAMA

Mano vyras dirba pagal individualią veiklą. Ir praėjusieji metai dėl pandemijos darbo prasme jam nebuvo sėkmingi. Tad vaiko priežiūros išmoką pildėme močiutės vardu, kuri uždirba minimalų atlyginimą. Tad praradau apie 1500 eurų, palyginti su mano prieš tai gauta išmoka.

Nesuprantu, ar tikrai taip turėtų būti skatinamos jaunos šeimos? „Sodros“ darbuotoja netgi juokavo, kad jei nemokame apskaičiuoti, kada planuoti vaikus, taip ir ji mums neapskaičiuojame išmokų“, – piktinosi Agnė.

REKLAMA
REKLAMA

Kokiu atveju pinigų neprarastų?

„Sodros“ Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Malgožata Kozič informavo, kad jei moteris yra vaiko priežiūros atostogose, gauna vaiko priežiūros išmoką ir jai suteikiamos nėštumo ir gimdymo atostogos laukiantis kito vaiko, ji turi teisę gauti motinystės išmoką.

Tokiu atveju bus mokamos abi šios išmokos, tačiau bendra išmokų suma negali būti didesnė kaip 77,58 proc. palankesnio kompensuojamojo uždarbio dydžio, pagal kurį yra apskaičiuota motinystės išmoka arba vaiko priežiūros išmoka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat, jeigu apdraustasis asmuo, gaunantis vaiko priežiūros išmoką, įgyja teisę gauti vaiko priežiūros išmoką dėl kito vaiko gimimo, globos ar įvaikinimo, jam mokamos abi šios išmokos, tačiau bendra išmokų suma negali būti didesnė kaip 77,58 proc. išmokos gavėjo palankesnio kompensuojamojo uždarbio dydžio, pagal kurį yra apskaičiuota vaiko priežiūros išmoka.

REKLAMA

Paprastai kalbant, jeigu moteris antro vaiko pradėtų lauktis vėliau ir teisę į motinystės išmokas įgytų po to, kai baigsis vaiko priežiūros atostogų mokėjimas, ji pinigų neprarastų.

„Reikia pabrėžti, kad vaiko auginimo išmoka – tai draudimo išmoka, skirta kompensuoti vaiko auginimo metu prarastas pajamas. Ji nėra susijusi su vaikų skaičiumi“, – dėmesį atkreipė M. Kozič.

Kitaip tariant, jei moteris nebūtų nėštumo ir gimdymo, vaiko priežiūros atostogose ir dirbtų, ji neuždirbtų daugiau nei vieno atlyginimo, kurio netekimas ir kompensuojamas „Sodros“ išmokomis.

REKLAMA

Specialistė priminė, kad vaiko priežiūros atostogų tėvai gali eiti pasikeisdami:

„Pavyzdžiui, jei vaiko priežiūros atostogose yra tėtis, jis gauna vaiko priežiūros išmokas apskaičiuotas pagal jo pajamas, o tuo metu mama nėštumo ir gimdymo atostogų metu gauna išmoką, apskaičiuotą pagal jos draudžiamąsias pajamas. Taip pat, auginant du vaikus, vaiko priežiūros atostogose vienu metu gali būti mama ir tėtis.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Statistikos departamento duomenimis 2020 m. Lietuvoje gimė 24,5 tūkst. kūdikių. Tai 2,9 tūkst. (10,6 proc.) mažiau negu 2019 m., ir 2020 m. 1 tūkst. gyventojų teko 8,8 gimusiojo (2019 m. – 9,8).

„Sodra“ skaičiuoja, kad šiuo metu motinystės išmokas gauna 1,8 tūkst. moterų. Šių išmokų dydis – 50,2 eurai per dieną arba apie 1054 eurai per mėnesį.

Praėjusiais metais vaiko priežiūros išmokas gavo beveik 28 tūkst. moterų ir 9 tūkst. vyrų. Šios rūšies vidutinės išmokos dydis yra 542 eurai.

REKLAMA

Kokios išmokos priklauso gimus vaikui

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad be motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokos, Lietuvoje tėvams mokamos ir kitos išmokos, susijusios su vaiko gimimu.

Kiekvienam gimusiam vaikui Lietuvoje išmokama vienkartinė 440 eurų dydžio išmoka. Gimus vaikui, asmuo dėl vienkartinės išmokos skyrimo gali kreiptis per 12 mėnesių nuo vaiko gimimo dienos.

REKLAMA

Ši išmoka priklauso ir įvaikinus vaiką, neatsižvelgiant į tai, ar jau buvo išmokėta vaikui gimus, ar ne. Dėl jos galima kreiptis per 12 mėnesių nuo teismo sprendimo įvaikinti įsiteisėjimo dienos, o skubaus vykdymo atveju – nuo sprendimo vykdymo pradžios.

Gimus dvynukams, trynukams ar dar daugiau vaikų, vienam iš tėvų arba vieninteliam iš tėvų kas mėnesį mokamos papildomos išmokos iki vaikams sukanka dveji metai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai gimsta dvynukai, per mėnesį išmoka siekia 160 eurų, jeigu trynukai 320 eurų, jei ketvertukas 480 eurų, t. y. išmoka didinama 160 eurų už kiekvieną atžalą.

Dėl vienkartinės išmokos reikėtų kreiptis į savo gyvenamosios vietos savivaldybę arba prašymą pateikti puslapyje spis.lt.

Kiekvienam vaikui Lietuvoje kas mėnesį mokama 70 eurų dydžio išmoka arba kitaip – vaiko pinigai. Jie priklauso iki vaikas sulaukia 18 metų. Išmoka gali būti mokama ir ilgiau, tai yra iki 21 metų, jeigu vaikas mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, įskaitant ir besimokančius profesinio mokymo įstaigose, kai į mokymąsi įtraukta bendrojo ugdymo programa.

REKLAMA

Papildoma 41 euro dydžio išmoka prie vaiko pinigų mokama visiems vaikams iš gausių ar nepasiturinčių šeimų, taip pat visiems vaikams, turintiems negalią.

Ji gali būti mokama iki vaikui sukanka 18 metų arba ilgiausiai iki 21 metų, bet tik tuo atveju, jei jis mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, įskaitant ir besimokančius profesinio mokymo įstaigose, kai į mokymąsi įtraukta bendrojo ugdymo programa.

Gausi šeima – šeima, auginanti, globojanti 3 ir daugiau vaikų. Gausiai šeimai papildoma išmoka skiriama nevertinant šeimos gaunamų pajamų.

REKLAMA

Nepasiturinti šeima – šeima, auginanti, globojanti 1 ar 2 vaikus, kurioje vidutinės mėnesio pajamos vienam šeimos nariui neviršija 256 eurų, bet į pajamas neįskaičiuojami vaiko pinigai, dalis su darbo santykiais susijusių pajamų, nedarbo socialinio draudimo bei darbo paieškos išmokų, priklausomai nuo šeimos sudėties ir vaikų skaičiaus.

Papildoma išmoka vaikams iš gausių ar nepasiturinčių šeimų mokama kiekvienam tos šeimos vaikui. Tačiau, pavyzdžiui, jeigu šeima nėra gausi ir nėra nepasiturinti, bet joje auga vienas vaikas su negalia, o kitas negalios neturi, tuomet papildoma išmoka skiriama tik tam vaikui, kuriam nustatyta negalia.

Dėl šių išmokų taip pat reikėtų kreiptis į savo gyvenamosios vietos savivaldybę arba prašymą pateikti spis.lt.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų