• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Gąsdina, kai artimieji karantinuojasi pas tėvus, atvykę iš didesnių miestų“, – teigia Rokiškio socialinio paramos centro socialinė darbuotoja Irma Rutkauskienė.

„Gąsdina, kai artimieji karantinuojasi pas tėvus, atvykę iš didesnių miestų“, – teigia Rokiškio socialinio paramos centro socialinė darbuotoja Irma Rutkauskienė.

REKLAMA

Anot socialinės darbuotojos, saviizoliacijos privalantys laikytis artimieji karantino metu atvykdavo pas savo senyvo amžiaus ir ligotus tėvus, kuriems koronavirusas yra pavojingiausias.

Slėpdavosi nuo socialinių darbuotojų

Karantino metu tiek premjeras Saulius Skvernelis, tiek sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga rekomendavo ir prašė saugoti savo vyresnius artimuosius. Tačiau kai kuriems tai būdavo nė motais.

Izoliuotis privalantys artimieji atvykdavo slapta ir apie tai stengdavosi nuslėpti nuo senolius prižiūrinčių socialinių darbuotojų.

„Jie slėpdami atvykdavo pas tėvus, mums nepranešdavo. Mes teikiame paslaugas tik darbo valandomis: kai kuriems – po 8 valandas, o kitiems – po 2 valandas, todėl ne visada pavykdavo pastebėti, kas vyksta“, – sakė I. Rutkauskienė.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak socialinės darbuotojos, dažniausiai po artimųjų išvykimo išsipasakodavo patys senoliai. Kartą teko ir patiems sutikti artimųjų, kurie privalo būti izoliacijoje, bet to nesilaikė.

REKLAMA

„Bandėme klausti, kodėl taip elgiasi. Bet jie aiškino, kad neturi, kur vykti, todėl būna pas savo tėvus. Mes jiems aiškinome, kad taip negalima.

Iš pradžių buvome pasimetę, kaip ir visi kiti. Nežinojome, kaip elgtis ir ką daryti. Dabar jau fiksuotume tokius įvykius ir praneštume visuomenės sveikatos centrui“, – pažymėjo I. Rutkauskienė.

Saviizoliacija – tai 14 dienų inkubacinis periodas, atsiribojant nuo visų socialinių kontaktų ir būnant tik namuose. Tai laikas nuo infekcijos patekimo į organizmą ir iki pirmųjų ligos simptomų pasireiškimo.

REKLAMA
REKLAMA

Į antrąją bangą reaguoja ramiau

Pasak Rokiškio socialinio paramos centro socialinės darbuotojos I. Rutkauskienės, iš pradžių žmonės jautė baimę ir jų psichologinė būsena buvo bloga, tačiau artėjant antrai koronaviruso bangai, žmonės taip nebebijo.

„Karantino metu tikrai pasijuto suprastėjusi žmonių psichologinė būsena, nes iš pradžių juos apėmė baimė. Tačiau socialiniai darbuotojai sugebėjo nusiraminti, nekėlė sąmyšio ir teikdami paslaugas klientams, nuramino ir juos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dabar jau darbuotojai ir mūsų klientai yra kur kas ramesni, nes turime daug informacijos. Jaučiasi, kad turbūt ir atėjo jau antroji banga, bet psichologinė būsena geresnė, nes esame pasirengę. Aišku, kad nerimas visuomet yra, bet dabar truputį ramiau reaguojame, nes žinome, kaip dirbsime“, – sakė I. Rutkauskienė.

Socialinė darbuotoja prisiminė, kaip Rokiškio socialinio paramos centre buvo darbuotojai nustatytas COVID-19 atvejis.

„Vienas tyrimas parodė, kad testas teigiamas, o du – neigiami. Tai iš pradžių buvo sumaišties, bet vėliau viskas išsisprendė. Darbuotojai laikėsi visų rekomendacijų dėl saugos priemonių“, – teigė I. Rutkauskienė.

REKLAMA

Anot jos, siekiant apsisaugoti nuo galimo viruso plitimo, vienas socialinis darbuotojas turi savo klientų ratą, kurį nuolat lanko namuose.

„Šiuo metu mūsų padalinyje dirba 32 darbuotojai ir turime 45 klientus. Visi socialiniai darbuotojai dirba su apsaugos priemonėmis ir lanko tuos pačius klientus.

Stengiamės įtikinti ir klientus, kad jie patys saugotųsi. Apie tai kalbame ir su jų artimaisiais. Geriau vyresniems žmonėms nevaikščioti po parduotuves, parkus, ar į didesnius susibūrimus. Ko jiems reikės – atneš socialinis darbuotojas“, – sakė I. Rutkauskienė.

REKLAMA

„Dabar jau turime patirties, bus lengviau“

Dar viena socialinė darbuotoja Gita Verbiejienė dirba Obelių savarankiško gyvenimo namuose, kur gyvena rizikos grupei priklausantys asmenys. Šiuo metu čia įsikūrę apie 20 asmenų.

„Iš pradžių buvo labai sunku ir labai sunkiai priėmė apsaugines kaukes, nes žmonės nepripratę. Liepdavome užsidėti, rankas dažniau plauti, dezinfekuoti ir kambarius vėdinti. Po truputį visi priprato.

Bandėme išvengti kontaktų, bet tikrai sunku. Žmonės nori išeiti į miestą ir pasivaikščioti, apsipirkti. Dabar jau turime patirties, tai su antrąja banga bus lengviau ir ne taip baisu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Čia gyvena visokių asmenų skirtingo amžiaus ir būna visko, bet stengiamės situaciją suvaldyti“, – sakė G. Verbiejienė.

Pradėjo tikrinti, kaip laikosi izoliacijos taisyklių

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) prie Sveikatos apsaugos ministerijos pradėjo tikrinti, kaip asmenys, kuriems patvirtinta COVID-19 liga ir kurie gydomi namuose bei su jais sąlytį turėję asmenys, laikosi izoliavimosi taisyklių.

Tikrinimai pradėti sveikatos apsaugos ministro sprendimu. Atsitiktinės atrankos būdu per savaitę (2020 m. rugpjūčio 10–14 dienomis) NVSC patikrino 182 gyventojus iš 849, kurie privalėjo laikytis saviizoliacijos.

REKLAMA

Iš 334 izoliuotis turinčių asmenų, kuriems patvirtinta lengva COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) forma ir kurių sveikatos būklė leidžia juos gydyti ambulatoriškai, kurių izoliavimo vieta namuose ar kitoje gyvenamojoje aplinkoje, NVSC patikrino 66 asmenis, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Iš 515 asmenų, įtariamų, kad serga bei asmenų, turėjusių sąlytį su sergančiuoju COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), kurių izoliavimo vieta namuose ar kitoje gyvenamojoje aplinkoje, NVSC patikrino 116 asmenų.

REKLAMA

Jei izoliuotis turinčio asmens nebūtų nurodytoje izoliavimosi vietoje, laikoma, kad izoliuotis turintis asmuo galimai pažeidė izoliavimosi reikalavimų laikymąsi ir dėl to teisės aktų nustatyta tvarka būtų pradedamas administracinių nusižengimų tyrimas.

„Kadangi visų izoliuotų asmenų patikrinti nėra galimybės, tikrinami atsitiktinai pasirinkti asmenys. Pastarosios savaitės patikrinimų rezultatai, kuomet pažeidimų dėl saviizoliacijos reikalavimų laikymosi nenustatyta, leidžia džiaugtis atsakingu visuomenės požiūriu siekiant užkirsti kelią koronaviruso infekcijos plitimui“, – sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro vadovas Robertas Petraitis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis priminė, kad izoliacija yra pati svarbiausia priemonė, leidžianti apsisaugoti nuo viruso plitimo grėsmės. Tad visiems – ir suaugusiesiems, ir vaikams dvi savaites rekomenduojama likti namuose, vengti socialinių kontaktų ir stebėti savo sveikatą. Keturiolikos dienų laikotarpis nustatytas atsižvelgus, kad per tokį laiką nuo infekcinės ligos sukėlėjo patekimo į organizmą pradžios pasireiškia arba nepasireiškia simptomai, būdingi koronavirusinei infekcijai, t. y. karščiavimas, dusulys, kvėpavimo sutrikimai, kosulys ir kita.

REKLAMA

Kaip saviizoliacijos laikosi asmenys, grįžę ar atvykę iš užsienio valstybių, kontroliuoja policija ir savivaldybių administracijos. Paveiktų šalių sąrašą, iš kurių grįžus būtina saviizoliuotis, rasite čia. https://nvsc.lrv.lt/lt/epidemiologiniu-tyrimu-rezultatai-ir-kita-svarbi-informacija-1/butinosios-proceduros-grizus-is-uzsienio

Saviizoliacijos taisyklės

● Palaikykite reguliarų ryšį (ne rečiau kaip kas 48 val.) su sveikatos priežiūros specialistu, kuris šiuo metu rūpinasi Jumis.

REKLAMA

● Visą izoliavimo laiką nepriimkite svečių / lankytojų.

● Maistu ir kitomis būtinomis priemonėmis pasirūpinkite nuotoliniu būdu – paprašykite draugų arba giminaičių ar kreipkitės į būtinų priemonių ar maisto produktų pristatymo paslaugas teikiančias įmones, nesant tokios galimybės, šias paslaugas turėtų suteikti savivaldybės teritorijoje socialines paslaugas teikiančios įstaigos.

● Jeigu reikia pratęsti vaistų receptą, kreipkitės į savo šeimos gydytoją nuotoliniu būdu.

REKLAMA
REKLAMA

● Jei buvote suplanavęs vizitus pas gydytojus specialistus, odontologą, pakeiskite vizito datą į vėlesnę.

● Kasdien matuokitės kūno temperatūrą ir stebėkite savo būklę dėl pasunkėjusio kvėpavimo. Pablogėjus sveikatos būklei, kreipkitės į Bendrąjį pagalbos centrą telefonu 112

Naujausią informaciją apie COVID-19 Lietuvoje rasite:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų