Tiesa, objektyvių darbų, kurie nulemtų tautiečių meilę Blinkevičiūtės vedamiems socdemams, politologai pasigenda. Kairieji esą plaukia ant palankios bangos. Tad klausimas, ar ta banga gali nuplukdyti socialdemokratus ir iki Seimo rinkimų pergalės?
Socialdemokratų pergalės skonis, kai prieš du mėnesius pavyko ne tik perimti Vilniaus rajono mero postą, bet ir tapti visų savivaldos rinkimų laimėtojais, vis dar neblėsta. Ilgai pirmavę, socdemai paskutinį mėnesį įjungė dar aukštesnę pavarą – populiarumą pasiaugino dar keturiais procentais.
Taip rodo „Delfi“ užsakymu „Spinter tyrimų“ atlikta apklausa. O tai jau – gan rimtas antausis kitoms valdžios siekiančioms partijoms – valstiečiams ir demokratams.
„Nuo 13 iki 17 proc., 4 procentiniais punktais. Tai yra reikšmingas pokytis ir galima sakyti, kad socialdemokratai tampa kairiųjų jėgų lyderiais šiai dienai“, – teigia „Spinter tyrimų“ vadovas Ignas Zokas.
Partijai, kuri jau antrą kadenciją laukia savo šanso ant atsarginių suolo opozicijoje, tai rimtas žingsnis prieš kitų metų Seimo rinkimus. O varžovai gali krimstis kaip reikiant, nes socdemai, pasak apžvalgininkų, sėkmę gaudo pernelyg nepersistengdami.
Seimo socialdemokratai garsiai kaltino valdančiuosius, kad šie nieko nesiima, kad mažėtų infliacija, siūlė bankų pelno mokestį didinti iki 30-ies procentų, dešiniųjų siūlomą mokesčių reformą vadina nerimta. Tačiau visa tai ir liko žodžiais, nes opozicijoje socdemai neturi daug svertų.
„Kol kas nieko ypatingo neištransliuoja ir kol kas yra stadijoje, kai jiems to ypatingai nereikia, nes jie turi nuo ko atsispirti. (...) Jiems situacija gali būti palanki būtent recesijos kontekste, nes socialinio jautrumo klausimai pasidaro labai svarbūs“, – tvirtina politologas Ignas Kalpokas.
Štai, ką sako gyventojai:
„Manau, kad socialdemokratams atėjo laikas valdyti valstybę, gal nuosekliai žiūri, atsakingai.“
„Kažkaip jie artimesni liaudžiai, norisi, kad ta valdžia prieitų prie tautos, suprastų paprastus žmones.“
„Buvę komunistai, kaip aš vadinu, „raudoni“. Suteikia tokią iliuzinį mąstymą, kad viską gausim dykai. Taip nebūna.“
„Ir pačią Blinkevičiūtę labai neblogai vertinu. Bet klaustukų yra labai daug.“
„Nieko neprisidirbo, nes niekur aukštai ir nešoka.“
„Tai kad visi vagys, aferistai, kai atsisėda į kėdę, visko prižada, o kai atsisėda, viską užmiršta.“
„Tik už konservatorius.“
„Jie tiesiog mato, kad tai mažiausia blogybė iš visų esančių ar tiesiog įpratę už ją balsuoti. (...) Didelis skaičius žmonių, manau, automatiškai „klikina“ prie jų, nes kitos partijos atrodo dar blogiau“, – sako „Eltos“ vyriausiasis redaktorius Vytautas Bruveris.
Politiniai kuluarai skalambija, kad socdemai jau yra nusimatę ir būsimąjį premjerą – Jonavos merą Mindaugą Sinkevičių. Pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė partijai vadovauja iš Briuselio. Kitąmet vyks ir Europos Parlamento rinkimai, ar Blinkevičiūtė sieks dar vienos kadencijos patogiame poste, dar nežinia.
„Jie tokiam periode, kai dideli politiniai skandalai, konfliktai, vidinių rietenų istorijos juos aplenkia. Jiems gera situacija, jie ant bangos, kuri neša juos savaime“, – tvirtina V. Bruveris.
„Klausimas ne ar jie laimės, o ar pralaimės. Ar jie sugebės išlaikyti, ar iššvaistyti savo turimą kapitalą“, – sako I. Kalpokas.
„Seniai valdžioje bebuvusi partija, tradiciškai stipri partija, turinti stiprias šaknis. (...) Tikėtina, kad švytuoklė, pabuvusi dešinėje pusėje, visos apklausos rodo, kad linksta į kairę“, – kalba I. Zokas.
Kitų politinių partijų palaikymas kinta nežymiai. Premjero poste daugiausia apklaustųjų ir toliau nori matyti Ingridą Šimonytę, tačiau Blinkevičiūtė artėja ir šioje kategorijoje. Vyriausybės darbą žmonės pastaruoju metu vertina kiek geriau. Tačiau nepalankių nuomonių išlieka dvigubai daugiau nei palankių.