Seimo Socialdemokratų ir Darbo partijų frakcijos planuoja pasirašyti bendrą deklaraciją dėl darbo opozicijoje ir ketina siūlyti savo kandidatą į opozicijos lyderius.
Realiausiu kandidatu į šį postą laikomas Socialdemokratų partijos pirmininkas, dabartinis laikinasis premjeras Gediminas Kirkilas.
Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Zigmantas Balčytis BNS antradienį sakė, kad šią savaitę tikimasi suderinti bendros deklaracijos tekstą ir jį pasirašyti.
Ši deklaracija būtina, nes nė viena opozicinė frakcija nėra tokia didelė, kad galėtų viena pati išsirinkti opozicijos lyderį.
Pagal Seimo statutą opozicijos lyderiu tampa opozicinės frakcijos seniūnas arba frakcijų koalicijos lyderis. Tačiau ši frakcija arba koalicija privalo Seime turėti daugiau kaip pusę Seimo mažumai priklausančių Seimo narių.
Naujajame Seime opozicinėmis pasiskelbė Socialdemokratų partijos (26 vietos), Darbo partijos (10 vietų) bei partijos „Tvarka ir teisingumas“ (15 vietų) frakcijos. Pirmiesiems ir antriesiems sudarius koaliciją, ji būtų didžiausia opozicinė jėga.
DP frakcijos seniūno pavaduotoja Virginija Baltratienė BNS sakė, kad „darbiečiai“ ketina palaikyti socialdemokratų kandidatą į opozicijos lyderius. „Jie gavo daugiausia žmonių pasitikėjimo balsų, tad jie ir turi teisę turėti opozicijos lyderį. Mes tikrai nepretenduojame“, - teigė ji.
Frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ seniūnas Valentinas Mazuronis BNS tvirtino, kad nors jie pasiskelbė opozicine jėga, prisidėti prie socdemų ir „darbiečių“ bendros deklaracijos neketina.
BNS žiniomis, V.Mazuronis gali būti siūlomas į Seimo pirmininko pavaduotojus, kaip opozicijos atstovas.
Opozicijos lyderis Seime turi nemažai teisių ir privilegijų, jo statusas beveik prilygsta parlamento pirmininko pavaduotojo statusui.
Opozicijos lyderiui mokamas priedas prie atlyginimo, jam priklauso tarnybinis automobilis, skiriamas priedas už naudojimąsi tarnybiniu telefonu. Jis yra Seimo valdybos narys.