Socialdemokratų lyderis premjeras Algirdas Brazauskas neketina balotiruotis į Europos Parlamentą, tačiau artėjančiuose Seimo rinkimuose parlamentaro mandato tikriausiai sieks, teigia jo bendražygis.
"Oficialiai jis to nėra pareiškęs, tačiau iš privačių pokalbių galima suprasti, kad didelio entuziazmo vykti į Briuselį jis nerodo", - BNS sakė vienas iš socialdemokratų lyderių Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Gediminas Kirkilas.
Jis abejoja, kad A.Brazausko nenoras kandidatuoti į Europos Parlamentą, galėtų neigiamai paveikti jo populiarumą ar sumenkinti įvaizdį. "Mes nenorime jo iškelti tik tam, kad papuoštų mūsų sąrašą", - teigė G.Kirkilas.
Tačiau jis pabrėžė esąs įsitikinęs, kad Seimo nario mandato A.Brazauskas sieks.
"Kadangi į Seimo rinkimus eisime žmonėms aiškindami, kuriuos prieš ketverius metus duotus pažadus tesėjome, o kurių - ne, būtų labai keista, jeigu partijos vadovas ir premjeras tokioje rinkimų kampanijoje nedalyvautų", - teigė G.Kirkilas.
Pasak jo, dirbti į Europos Parlamentą iš socialdemokratų galėtų vykti ir jis pats, ir Seimo nariai Česlovas Juršėnas, Vytenis Andriukaitis, Justinas Karosas, taip pat užsienio reikalų ministerijos sekretorius Justas Vincas Paleckis, taip pat Teisės universiteto katedros vedėjas buvęs užsienio reikalų ministras Povilas Gylys.
"Mūsų partijos sekretorius užsienio reikalams Algirdas Paleckis irgi yra realus kandidatas. Manau, kad vienas iš Paleckių tikrai kandidatų sąraše bus", - prognozavo G.Kirkilas.
Jis taip pat pabrėžė, kad socialdemokratų kandidatų į Europos Parlamentą sąraše bus ir moterų - Seimo narės Birutė Vėsaitė, Giedrė Purvaneckienė, Irena Šiaulienė, Sigita Burbienė. Pasak G.Kirkilo, socialdemokratų rajonų skyriai partijos centriniam rinkimų štabui pirmiausia pateiks kandidatus į Europos Parlamentą, vėliau - į Seimą.
Socialdemokratų centrinį rinkimų štabą įkurti buvo nutarta pirmadienį vykusiame partijos prezidiumo posėdyje. Štabui vadovauja parlamentaras G.Kirkilas, jo pavaduotojais paskirti partijos pirmininko pavaduotoja Milda Petrauskienė, parlamentaras buvęs vidaus reikalų ministras Juozas Bernatonis bei švietimo ir mokslo viceministras Rimantas Vaitkus.
Prie štabo veikia trys atskiros grupės - organizacinio darbo, strategijos ir programos kūrimo bei informacijos.
Rinkimuose į Europos Parlamentą socialdemokratai ketina pateikti iki 25 kandidatų. Šiuose rinkimuose socialdemokratai ruošiasi dalyvauti tik savarankiškai. G.Kirkilas prognozuoja, kad 5-7 socialdemokratai Europos Parlamente Lietuvai "tikrai turėtų atstovauti".
Per kitų metų birželį Lietuvoje vyksiančius rinkimus į Europos Parlamentą iš viso bus renkami 13 šalies atstovų.
Pasak G.Kirkilo, į 2004-2008 metų Seimo rinkimus socialdemokratai eis kalbėdami, kaip jiems pavyko įvykdyti rinkėjams, rinkusius juos į dabartinės kadencijos Seimą, duotus pažadus. "Nuo anksčiau veikusių štabų šis skirsis turiniu, bet ne forma, kitąmet į Seimo rinkimus eisime būdami valdžioje, o ne opozicijoje", - sakė G.Kirkilas.
Seimo narių mandatų, pasak G.Kirkilo, galės siekti tas pats socialdemokratų kandidatų skaičius, kaip ir per praėjusius rinkimus į šios kadencijos parlamentą - 100-110 partiečių ir partijos bičiulių. Dabar Seime yra 54 socialdemokratų frakcijai priklausantys nariai. Iš viso Seime yra 141 vieta.
G.Kirkilo teigimu, kitą rudenį vyksiančių rinkimų į Seimą metu socialdemokratai tikisi panašių rezultatų, kokius pasiekė per dabartinės kadencijos Seimo rinkimus. "Bent jau šiandien, žiūrint į reitingus taip atrodo, o kaip bus po metų - pamatysim", - teigė parlamentaras.
Socialdemokratai yra sudarę derybinę darbo grupę su socialliberalais ir derybos dėl bendro sąrašo vyksta. Centrinio štabo strategijos grupė socialdemokratų poziciją pateiks rugsėjo viduryje.
"Tada oficialiai ir pasakysime, ką siūlysime - į rinkimus eiti atskirai, vienu sąrašu ar dalintis apygardas", - kalbėjo G.Kirkilas.
Socialdemokratai norėtų, kad su socialliberalais dėl bendradarbiavimo per ateinančius Seimo rinkimus formos būtų susitarta iki lapkričio, nes vėliausiai gruodį ketinama šaukti partijos tarybos posėdį ir jame patvirtinti bendrą poziciją su dabartiniais koalicijos partneriais.
Pasak G.Kirkilo, socialdemokratai su socialliberalais apygardose vieni prieš kitus tikrai nekonkuruos.
"O dėl bendro sąrašo dar vyksta diskusijos, nes ir vienoje ir kitoje partijoje yra įvairių nuomonių", - sakė G.Kirkilas.
Į Seimo rinkimus su socialliberalais eiti kartu labiausiai nenori partijos senbuviai, baimindamiesi dar labiau padidėsiančios konkurencijos. Tačiau jis akcentavo, kad partijos apsisprendimui daug įtakos darys ir partijos lyderių pozicija.
G.Kirkilas taip pat pripažino, kad socialdemokratams ir socialliberalams į Seimo rinkimus nutarus eiti atskirai abi partijos susilpnintų savo pozicijas. "Aš manau, kad sąrašas bus bendras, bet tai tik mano asmeninė nuomonė", - sakė G.Kirkilas.
BNS