Smulkieji ūkininkai, norintys modernizuoti savo ūkius, tai gali padaryti dalyvaudami Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonėje „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“. Nuo lapkričio 11 dienos iki gruodžio 13 dienos skelbiamas naujas šios priemonės paraiškų surinkimo etapas.
Priemonė „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“ skirta smulkiesiems ūkininkams, kurie siekia įsigyti naują žemės ūkio techniką, jos padargus ir įrangą, rekonstruoti arba pastatyti gamybinius pastatus, inžinerinius statinius ir taip vystyti savo ūkį.
Vienas iš pagrindinių kriterijų pretenduojant į paramą pagal šią priemonę – valdos dydis. Jis turi prilygti 1–3,99 ekonominio dydžio vienetams (EDV), t.y. ūkininkams reikia patekti į pusiau natūrinių ūkių savininkų kategoriją.
Pareiškėjams būtina ne mažiau kaip paskutiniuosius metus iki paraiškos pateikimo deklaruoti pasėlius ir registruoti gyvulius, o pateikus paraišką – tvarkyti buhalterinę apskaitą. Gavus paramą – už ją atsiskaityti.
Priemonė – tęstinė
Priemonė „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“ – tęstinė. Tai reiškia, kad įprastas jos laikas – penkeri metai. Per pirmuosius trejus metus pareiškėjas įsipareigoja žemės ūkio valdos ekonominį dydį (EDV) padidinti 20 proc. Per kitus dvejus metus pareiškėjas įsipareigoja šį dydį išlaikyti.
Finansinė parama, į kurią gali pretenduoti ūkininkas, pateikęs paraišką pagal „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“, per metus siekia 5 179 litus (be PVM), tad per penkerius metus ši suma sudaro 25 895 litus.
Pasak Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) Metodikų rengimo poskyrio vyriausios specialistės Janinos Gudonės, ši priemonė jau gerai pažįstama Lietuvos ūkininkams, o naujas paraiškų rinkimo etapas – paskutinis šį finansinį laikotarpį. Anot specialistės, nuo 2007 metų teikiama parama pagal šią priemonę padėjo sustiprinti Lietuvos smulkiuosius ūkius. „Priemonės dėka padidėjo smulkių ūkių gamybos intensyvumas. Įsigiję naujos technikos, ūkininkai gali lengviau ir našiau dirbti: pagaminti daugiau žemės ūkio produkcijos, apdirbti daugiau žemės“, – pasakojo J. Gudonė.
Parama padėjo sustiprinti beveik 10 tūkstančių Lietuvos smulkių ūkių
Pasak specialistės, nors už paramos lėšas ūkininkai gali statyti bei rekonstruoti gamybinius ir inžinerinius pastatus, vis dėlto daugiausiai paramos gavėjų už paramos lėšas iki šiol įsigijo traktorių ir žemės ūkio padargų. „Dažniausiai ūkininkai įsigyja akėčias, lėkštes, purentuvus, skutikus, purkštuvus, krautuvus, sėjamąsias ir trąšų mašinas. Taip pat – pašarų ruošimo mašinas, šienapjoves, rulonų vyniotuvus, pašarų dalytuvus ir smulkintuvus. Pagal priemonę taip pat finansuojama ir kompiuterinė technika kartu su programine įranga. Paramos gavėjai įsigijo ir melžimo įrengimų, grėblių, vartytuvų, įrangos biokuro gamybai“, – pasakojo Janina Gudonė.
Riešketų kaime (Šilalės rajonas) gyvenantis Albertas Gumuliauskas teigia, kad parama pagal šią priemonę padėjo sustiprinti jo ūkį. „Šiuo metu laikau penkias karves, kasdien primelžiu apie 80 litrų pieno, tačiau greitu laiku žadu savo ūkį plėsti. Už paramą įsigijau melžimo aparatą, padargų: akėčias, lėkštes, purkštuvą, pirkiniai tikrai palengvino ūkininkavimo darbus“, – pasakojo ponas Albertas.
Anot J. Gudonės, paskutiniais metais priemonė „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“ labai išpopuliarėjo ir tarp bitininkų. Jie už paramos lėšas įsigijo naujų avilių, priekabų jiems vežti, medsukių, medaus lydytuvų ar fasavimo indų.
Šiais metais per pirmąjį paraiškų rinkimo etapą (liepos 15 d. – rugpjūčio 31 d.) paramos kreipėsi 565 smulkieji ūkininkai, pateiktose paraiškose prašoma daugiau kaip 8,6 mln. litų.
Per visą paraiškų rinkimo 2007–2013 metų laikotarpį pagal priemonę „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“ jau pateikta daugiau kaip 10 tūkst. paraiškų, kuriose prašoma beveik 83,5 mln. litų paramos. Iki š. m. spalio mėn. patvirtinta 9 tūkst. 990 paraiškų, jose prašoma paramos suma yra didesnė nei 74 milijonai litų. Tai sudaro 97 procentus visų 2007–2013 m. skirtų priemonei įgyvendinti lėšų. Iš šių lėšų pareiškėjams jau išmokėta beveik 52 mln. litų.
Užsakymo numeris: 3945