• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kontaktą su omikron atmaina užsikrėtusiais asmenimis turėjusiems pedagogams ir medikams netrukus nebereikės izoliuotis, kitą savaitę spręs dėl visų gyventojų, trečiadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). Valdančiųjų atstovas, konservatorius Linas Slušnys sprendimą sveikina ir užsimena, jog tai galėtų būti pirmieji žingsniai link galimybių paso atsisakymo.

Kontaktą su omikron atmaina užsikrėtusiais asmenimis turėjusiems pedagogams ir medikams netrukus nebereikės izoliuotis, kitą savaitę spręs dėl visų gyventojų, trečiadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). Valdančiųjų atstovas, konservatorius Linas Slušnys sprendimą sveikina ir užsimena, jog tai galėtų būti pirmieji žingsniai link galimybių paso atsisakymo.

REKLAMA

Lietuvoje dar pernai metų pabaigoje nustačius pirmuosius omikron atmainos atvejus, buvo pakeista saviizoliacijos tvarka. Buvo nuspręsta, kad 10 d. izoliacija privaloma visiems kontaktą su šia atmaina užsikrėtusiu asmeniu turėjusiems gyventojams, nesvarbu, ar jie pasiskiepiję, ar ne.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) nusprendė keisti šią izoliacijos tvarką. Tikėtina, kad nuo pirmadienio po kontakto su COVID-19 omikron atmaina užsikrėtusiu asmeniu izoliuotis nebeprivalės medikai ir pedagogai. Apie tai trečiadienį pranešė sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė.

REKLAMA
REKLAMA

Slušnys: matysime tvarią ugdymo ir sveikatos priežiūros sistemą

Šį sprendimą sveikina valdančiųjų konservatorių atstovas, Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Linas Slušnys. Besikeičiančią izoliacijos tvarką jis vertina kaip logišką.

REKLAMA

„Galų gale, tai yra pirmieji žingsniai, kad, ko gero, mes ilgainiui turėsime atsisakyti ir to galimybių paso“, – tv3.lt užsiminė L. Slušnys.

„Sveikinu šį sprendimą. Ypatingai medikams. Medikai patys savaime ištisai ir taip dirba viruso aplinkoje, rizikoje. Jeigu jis yra pasiskiepijęs, turi du ar tris skiepus, nematau prasmės, kodėl jis turėtų izoliuotis. <…> Pedagogai taip pat dirba viruso aplinkoje, vaikams einant į mokyklas šokteli užsikrėtimų skaičius“, – komentuoja L. Slušnys.

REKLAMA
REKLAMA

Sprendimas nebetaikyti izoliacijos pedagogams, pasak L. Slušnio, yra svarbus žingsnis užtikrinti sklandų ugdymo procesą.

„Jeigu mokytojas pasiskiepijęs pagal pilną programą, tai yra didelis palengvinimas pačiai švietimo sistemai. Man labai svarbu, kad tai yra palengvinimas ir galimybė normaliai padėti vaikams. Ugdymo procese tai yra galvos skausmas – kažkas susidūrė ir iš karto baisus aliarmas, nes nėra, kam dirbti, kur ką statyti, kuriam vaikui padėti. Tai yra palengvinimas – matysime tvarų ugdymo procesą ir tvarią sveikatos priežiūros sistemą“, – mano L. Slušnys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Širinskienė: pagalvokite, kas bus, jei užsikrėtęs medikas nueis apžiūrėti senelių

Vis dėlto toks ministerijos žingsnis kai kuriems politikams nesuprantamas. Viena pirmųjų savo mintimis apie tai pasidalijo Seimo Regionų frakcijos narė Agnė Širinskienė.

„Taip ir būna, kai sprendimai – ne medicininiai, o politiniai. Išeitų, kad tūlas (kažkoks – aut. past.) pardavėjas, turėjęs kontaktą turi izoliuotis, nes yra pavojingas visuomenei. O tūlas medikas – neturi izoliuotis ir laisvai galės vaikščiot, vizituot senukų kad ir į senelių namus čiaudėdamas omikronu…“ – socialiniuose tinkluose trečiadienį rašė A. Širinskienė.

REKLAMA

Portalui tv3.lt politikė sako suprantanti logiką, kodėl ministerija nusprendė atlaisvinti izoliacijos tvarką. A. Širinskienės įsitikinimu, ministerija nuogąstauja, kad atmainai plintant ligoninėse gali nebeužtekti gydytojų. Viceministrė A. Bilotienė-Motiejūnienė trečiadienį taip pat apie tai užsiminė – pasak jos, izoliacijoje atsidūrė dalis sveikatos priežiūros specialistų.

Vis dėlto klausimų A. Širinskienei kyla dėl to, kodėl izoliacija laisvinama daug kontaktų darbe turinčių specialybių atstovams – medikams ir pedagogams.

REKLAMA

„Kodėl nėra pripažįstama, kad mokytojai ir medikai, turintys daug pažeidžiamų pacientų turės dirbti didesnės rizikos sąlygomis? Visi puikiai suprantame, kad asmuo, kuris nesiizoliuoja, kelia tam tikras rizikas, jog vieną dieną jis turės konversiją ir paaiškės, kad jis turi COVID-19“, – tv3.lt komentuoja A. Širinskienė.

Politikė pabrėžia, kad tarp izoliacijoje esančių žmonių ir nesiizoliuojančių gyventojų yra esminis skirtumas – sužinojus apie užsikrėtimą, besiizoliuojantys žmonės bus atsiskyrę ir taip būtuoju laiku bus sukėlę mažiau rizikos aplinkiniams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Medikai turi kontaktus su pacientais, kurie dažnai serga lėtinėmis ligomis, kartu ir su pacientais, kurių amžius yra didesnis nei 65 m. – tai yra dar viena rizikos grupė. Tokiu atveju matau, kad pacientų sauga tikrai nebus užtikrinta. Pagalvokite, kas bus, jei gydytojas, nešiojantis virusą, nesiizoliuos, nueis į senelių namus ir senelius apžiūrės?“ – svarsto A. Širinskienė.

Veryga nesupranta, kodėl išimtys daromos tik dviem grupėms

Buvęs sveikatos apsaugos ministras, Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Aurelijus Veryga taip pat supranta ministerijos argumentaciją dėl izoliacijos taisyklių medikams ir pedagogams keitimo.

REKLAMA

Ne kartą pandemijos metu buvo pabrėžta, kad švietimo ir sveikatos priežiūros sritys yra tos, kurių stabdyti nevalia. Vis dėlto A. Veryga mano, kad tą patį argumentą būtų galima pritaikyti ir kitoms sritims.

„Yra ir daugiau sektorių, kurie yra svarbūs – policijos pareigūnai, ugniagesiai, rastume daug tarnybų, be kurių darbo mes negalime tinkamai gyventi. Jeigu izoliacija yra infekcijų valdymo priemonė, ta logika, nepriklausomai nuo profesijos, turėtų būti taikoma.

REKLAMA

Jeigu infekcijų kontrolės priemonės yra taikomos tik tam tikroms profesijoms arba pradedamos daryti išimtys, klausimas, kiek priemonė yra efektyvi, jei vieniems taikoma, o kitiems ne“, – nuomone su tv3.lt dalijasi A. Veryga.

Parlamentaras pastebi, kad izoliacijos išimtys yra daromos tų profesijų atstovams, kur darbo specifika reikalauja turėti daug kontaktų. Be to, pastarosiomis dienomis fiksuojami kylantys užsikrėtimų COVID-19 skaičiai – apie tai, kad kils užsikrėtimų kreivė, specialistai įspėjo dar prieš šventes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A. Veryga sako, kad svarbiausia žiūrėti ne į nustatytų atvejų statistiką, bet į skaičių pacientų, kuriems prireikia medikų pagalbos. Jei šis skaičius nekyla, politiko nuomone, laisvinti esamus ribojimus galima.

„Jeigu šie skaičiai neaugs, kam varžyti gyvenimą? Matome, skaitome, bent iš prieinamų duomenų, kad omikron sukelia švelnesnę ligos formą. Reikėtų pasižiūrėti, kas vyksta ir spręsti, ar reikia griežtinimų ar sušvelninimų.

REKLAMA

Čia suprantu logiką, bet ją visiems reikėtų taikyti vienodą – ne tik medikams ir švietimo specialistams“ , – apibendrina A. Veryga.

Čaplinskas siūlytų izoliaciją atlaisvinti visiems imunizuotiems gyventojams

Užkrečiamųjų ligų specialistas profesorius Saulius Čaplinskas taip pat mano, kad sprendimas leisti nebesiizoliuoti medikams ir pedagogams yra teisingas. Profesoriaus nuomone, tokia tvarka galėtų būti taikoma apskritai visiems nuo COVID-19 pasiskiepijusiems gyventojams.

REKLAMA

Profesorius aiškina, kad omikron variantas pasižymi tuo, jog virusas įprastai dauginasi nosyje ir bronchuose, labai retais atvejais pasiekia apatinius kvėpavimo takus.

„Jeigu jau iki ten nueina ir jei žmogus yra pasiskiepijęs arba persirgęs, turi imunitetą, paprastai virusas nesukelia sunkios ligos. Kadangi virusas lieka tik viršutiniuose kvėpavimo takuose, jo išskyrimas yra intensyvus, tačiau trumpas, o žmonių, kurie turi imunitetą, izoliuoti netikslinga“, – įžvalgomis su tv3.lt dalijasi profesorius.

REKLAMA
REKLAMA

S. Čaplinskas pabrėžia, kad su virusu, ko gero, susidurs visi gyventojai, tad kontaktą turėjusių žmonių izoliacija yra perteklinė ir galinti atnešti daugiau žalos nei naudos.

Profesorius pritartų minčiai, kad visi imunizuoti ir kontaktą su užsikrėtusiuoju turėję gyventojai, ne tik šių dviejų profesijų atstovai, galėtų nebesiizoliuoti.

„Viruso plitimo greitis yra toks, kad absoliuti dauguma su juo susidursime, jei dar nesusidūrėme. Toliau viskas priklausys nuo to, kiek viruso įkvėpsime ir kokia bus mūsų imuninė sistema. Todėl akcentas turėtų būti čia – tegul kiekvienas žmogus įvertina savo riziką“, – teigia S. Čaplinskas.

Profesorius primena, kad viruso ypatingai turėtų saugotis gretutinių ligų turintys gyventojai. Juos S. Čaplinskas ragina objektyviai vertinti galimas rizikas ir patiems saugotis užsikrėtimo ir, be abejo, nedelsiant vakcinuotis bei revakcinuotis, jei to padaryti dar nespėjo.

SAM viceministrė: ketinama keisti izoliacijos tvarką, bus pradedama nuo medikų, pedagogų

Portalas tv3.lt primena, kad SAM dar šią savaitę ketina keisti izoliacijos dėl kontaktų su sergančiaisiais COVID-19 tvarką. Viceministrė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė informavo, kad bus pradedama nuo medikų, pedagogų.

„Yra pradėta nuo sveikatos priežiūros specialistų, kur yra aiškumas, kad kontaktų neizoliuosime, tik pačius asmenis, kurie turi teigiamą testą arba yra sergantys, nes kaip žinome, yra sergančių ir vakcinuotų (...), bet kuriuo atveju, eilė tvarkų bus peržiūrima“, – žurnalistams trečiadienį sakė viceministrė.

REKLAMA

„Galėtų būti kalba apie sutrumpinimą būtent šių sričių (sveikatos ir švietimo – BNS), izoliuojant tik teigiamus, ne kontaktinius. Šiandien turime jau ne vieną ir ne du šimtus gydytojų, medicinos darbuotojų, kurie yra arba sergantys, arba izoliuoti, jei yra aukštos rizikos kontaktas“, – tvirtino ji. 

Anot viceministrės, tvarkos peržiūrimos beveik neabejojant, kad omikron atmaina Lietuvoje artimiausiu metu taps dominuojančia, taip pat stebimi ir kitų valstybių sprendimai švelninti izoliacijos taisykles.

Pasak jos, net ir žinant, kad hospitalizuojamų su šia atmaina žmonių yra mažiau, ji išlieka pavojinga siekiant išlaikyti sveikatos apsaugos ir kitas svarbias paslaugas.

Nauja tvarka – nuo pirmadienio

„Šiandien kadangi sveikatos priežiūros paslaugos yra svarbios, pradedame nuo jų, detaliai galėsime pristatyti tą informaciją, įsigalios ji nuo pirmadienio, per šią savaitę parengsime visus reikalingus teisės aktus ir juos patvirtinsime“, – sakė viceministrė.

„Manome, kad savaitės pabaigoje, vėliausiai, kitos savaitės pirmą dieną, pirmadienį turėsime aiškumą dėl visos izoliacijos, visų tvarkų“, – pridūrė ji. 

A. Bilotienė-Motiejūnienė akcentavo, kad į mokyklas kitą savaitę grįžtant moksleiviams, mokytojams ir moksleiviams po kontakto su COVID-19 sergančiuoju ir toliau nereikės izoliuotis.

REKLAMA

Pasak A. Bilotienės-Motiejūnienės, Europoje dominuojanti pozicija, kad vakcinacija yra geriausia priemonė kovojant su šia atmaina ir vakcinos veikia apie 3-4 mėnesius, taip pat nuo „sudėtingų formų“ apsisaugoti padeda ir natūraliai besiformuojantis imunitetas. 

Šiuo metu galiojančios taisyklės numato, kad izoliuotis turi visi asmenys, kurie turėjo sąlytį su COVID-19 omikron atmaina susirgusiais asmenimis, nepaisant to, ar kontaktavusieji yra pasiskiepiję ar persirgę šia liga, ar ne. Jie taip pat negali susitrumpinti izoliacijos termino.

Jau signala gavo is konstitucinio teismo. Tipo, nebegalim ilgai tempt laiko del gp , o sprendimas aiskus. Nebent kt visiskai apsidergtu . Jau geda del PSD, (ne)mokamo mokslo ir gydimo ir kitu kss balta, bet yra juoda sprendimu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų