Patikrinimą atlikęs Žmogaus teisių biuras apie užfiksuotus pažeidimus informavo policijos pareigūnus. Šie pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto laisvės apribojimo. Įvykiai Skemuose tiesiogiai palietė ir įstaigos vadovą, kuris bus laikinai nušalintas nuo pareigų.
Vis dėlto, Skemų socialinės globos namų direktorius Gintaras Girštautas sutiko atsakyti į tv3.lt klausimus bei pateikė savąją įvykių versiją. Globos namų vadovas teigė, kad nežinojo apie įrengtą izoliatorių, nes šis sprendimas, G. Girštautui gydantis kojos traumą namuose, buvo priimtas be jo žinios.
Teigia, kad nieko neslepia
G. Girštautas savo pasakojimą pradėjo nuo to, kad sunkių psichologinių problemų gyventojų Skemų globos namuose yra apie 26-28. Anot direktoriaus, viskas susiklostė taip, kad šiuo metu įstaigoje vykdomas koridoriaus remontas, tad laikinai į kitus kambarius teko perkelti grupę gyventojų:
„Viename kambaryje leidžiama būti iki 4 sunkumų turinčių asmenų. Konkrečiai tas gyventojas yra labai sunkus, nors jo elgesys nėra paūmėjantis staiga. Jis iš esmės yra labai neprognozuojamas. 1999 m. gimimo jaunuolis pas mus buvo atvežtas šių metų kovo 9-ąją.
Iš pradžių jis gyveno vienas. Bet tada nuplėšė unitazą ir užliejo patalpas. Vėliau jis išdraskė rozetes, jo vos nenutrenkė elektra. Dar sykį patalpas jis buvo užliejęs, kai nuplėšė radiatorių. Jis taip pat mėgsta nusidraskyti rūbus.“
Direktorius pasakoja, kad tam tikrą laiką nebuvo darbe, nes gydėsi kojos lūžį. O į darbą G. Girštautas sugrįžo prieš daugiau kaip savaitę. Vis dėlto, apie įrengtą izoliatorių jis teigė nieko nežinojęs.
„Rugpjūčio pabaigoje apžiūrėjau vykdomus remonto darbus. Tas kambarys, kuriame buvo įrengtos grotos yra koridoriaus gale. Nenuėjau jo patikrinti. Po kojos lūžio nebuvo lengva vaikščioti.
Kai tik per patikrinimą atėjo pas mane ir pasakė apie situaciją, supratau, kad padaryta didžiausia nesąmonė. Pasakiau, ūkvedžiui, kad iškart, nesvarbu, jog jau buvo po darbo, išmontuotų tas grotas. Mes nieko neslepiame, juk viskas buvo fotografuota, filmuota. Tiesiog reagavau iš karto sužinojęs apie tai, kas padaryta.
Pasigirdo kalbų, kad išardėme tas grotas, nes esą bandėme slėpti kažką. Nieko mes neslepiame. Tiesiog panaikinome tai, kas, mano manymu, buvo nelogiškai padaryta“, – pasakojo Skemų globos namų vadovas.
Pradėjo vidinį patikrinimą
Kol atitinkamos institucijos aiškinasi, kodėl Skemuose buvo už grotų patupdytas globotinis, savo vidinį patikrinimą, anot direktoriaus, pradėjo ir jie patys:
„Atliekamas ir vidinis tyrimas dėl kompetencijų viršijimo. Tiriame ir ūkio dalį. Aiškinamės, kieno įsakymų ir kas dirbo, kas montavo tas grotas. Supraskite, žmonės dabar yra strese, juk ne kiekvieną dieną ateina 6 policininkai ir 5 kontrolieriai.
Vidiniu tyrimu sieksime atsakyti, kodėl buvo pateiktas prašymas įrengti grotas. Bet šiuo metu tiek galimai prašymą pateikusi darbuotoja, tiek mane ligos metu pavadavęs asmuo atostogauja. Kai jie sugrįš, daug kas turėtų paaiškėti.“
Dėl situacijos apgailestaujantis įstaigos vadovas teigė, kad jei būtų sumūryta siena ir įstatytos durys, problemų nebūtų kilę. Bet, kaip svarsto G. Girštautas, pasirinktas greičiau įgyvendinamas variantas. Anot jo, šiuo metu prie jauno globotinio budi vienas darbuotojas.
Direktorius nušalinamas
Socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėja ryšiams su visuomene Eglė Samoškaitė patvirtino, kad paaiškėjus šiai situacijai nuo pareigų nušalinamas įstaigos vadovas, jo atžvilgiu atliekamas patikrinimas.
„Mes pradėjome patikrinimą direktoriaus atžvilgiu, direktorius bus laikinai nušalintas nuo pareigų“, – BNS sakė E. Samoškaitė.
Į Rokiškio rajoną išvyko Socialinių paslaugų priežiūros departamento specialistai, kurie surinks duomenis ir įvertins situaciją įstaigoje.
Pasak ministerijos atstovės, paaiškėjusi situacija yra skandalinga.
„Situacija yra tikrai skandalinga ir netoleruojama. Suprantame, kad rūpintis agresijos netramdančiais globotiniais gali būti sunku ir tai tikrai sudėtingos situacijos, bet grotų įrengimas gyvenamojoje patalpoje jis niekaip nesprendžia situacijos, yra nežmogiškas ir neapgalvotas“, – teigė E. Samoškaitė.
Kiek ministerijai žinoma, už grotų uždarytas globotinis buvo agresyvus, kartais niokodavo aplinką ir keldavo pavojų aplinkiniams. Todėl, pasak ministro atstovės, situacija yra sudėtinga, vis dėlto tokio žmogaus atskyrimas grotomis nėra tinkamas problemos sprendimas.
Pranešimo apie neteisėtą laisvės atėmimą Skemų globos namuose iš Žmogaus teisių biuro policija sulaukė praėjusį antradienį.
Šiuose globos namuose gyvena psichikos problemų turintys asmenys. Informuota, kad galimai gali būti netinkamai elgiamasi su įstaigos gyventojais.
Policijos atstovai tv3.lt patvirtino, kad pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto laisvės atėmimo. Už tai numatyta ir laisvės atėmimo bausmė.
Žmogaus teisių biuro vedėjas Vytautas Valentinavičius tv3.lt pasakojo, kad planinį patikrinimą jiems pavedė atlikti Seimo kontrolierius:
„Gavome užduotį atlikti planinį patikrinimą Skemų socialinės globos namuose. Šie namai skirti psichinę negalią turintiems asmenims. Neįgaliųjų teisėms Lietuva ir mes skiriame didelį dėmesį.
Pirmadienį 17.35 val. radome už grotų uždarytą žmogų, grotos buvo su spyna. Kad patektume link tų grotų teko nemažai pavargti. Patalpose buvo neteisėtai įrengtas 3 kambarių izoliatorius. Jame net nebuvo pagalbos iškvietimo jungiklių.
Jeigu norima suvaržyti asmenį, tai turėtų būti taikomos psichikos sveikatos nuostatose numatytos priemonės. Čia nieko panašaus nebuvo. Vienos durys buvo be rankenos.
Patekus į vidų buvo kambarys, kuriame buvo patalpinti du žmonės. O kambaryje dar buvo įrengtos grotos. Jame buvo uždarytas tas trečias asmuo.“
V. Valentinavičius pridūrė, kad pirmadienio vakarą jie išanalizavo surinktą medžiagą ir antradienio rytą jau kreipėsi pagalbos į policijos pareigūnus.
„Tą visą informaciją perdavėme policijai. Buvo informuotas generalinio policijos komisaro pavaduotojas Arūnas Paulauskas. Policija labai staigiai sureagavo. Kreipėmės į policija, nes nustatėme nusikalstamos veikos požymius.
Atvykus policijos pareigūnams tos grotos jau buvo išardytos. Pagal vaizdo kamerų įrašus, tas išardymas vyko 19.30 val. Nors grotos buvo išardytos, bet atvykus pareigūnams, jie rado tą patį žmogų gulintį be drabužių“, – pasakojo V. Valentinavičius.
Anot jo, tokie izoliatoriai globos namuose negalimi: „Pirmiausia tai yra speciali socialinės globos įstaiga. Visi čia atsidūrę žmonės turi protinę negalią. Tad reikalavimas, kad visi darbuotojai mokėtų ir žinotų kaip elgtis. Yra legalios priemonės susitvarkyti su globotiniais.“