Valstybės kontrolierė Giedrė Švedienė susitiko su Lietuvoje viešinčia Europos Parlamento Biudžeto ir kontrolės komiteto narių delegacija, kuriai vadovauja Michaelis Theureris. Europarlamentarai domėjosi 2009 m. Valstybės kontrolės atlikto veiklos audito „Lėšų Ignalinos atominės elektrinės uždarymui naudojimas“ rezultatais.
Svečiams, kaip pranešama Valstybės kontrolierės pranešime spaudai, buvo pristatytos atlikto valstybinio audito išvados, rekomendacijos ir pateikta informacija apie rekomendacijų įgyvendinimą.
Audito metu vertinant Ignalinos atominės elektrinės (AE) eksploatavimo nutraukimo valdymą buvo nustatyta, kad nebuvo sukurta bendra Ignalinos (AE) uždarymo proceso kontrolės ir atskaitomybės sistema, kuri leistų efektyviau valdyti procesą ir kontroliuoti projektų įgyvendinimo eigą.
Valstybiniai auditoriai konstatavo, kad vėluojama įgyvendinti svarbiausius ir brangiausiai kainuojančius projektus - įrengti laikinąją panaudoto branduolinio kuro saugyklą ir kietųjų radioaktyviųjų atliekų tvarkymo ir saugojimo kompleksą, kuriuos stato užsienio įmonė „Nukem“.
Analizuojant, kaip naudojamos uždarymo procesui skirtos Tarptautinio Ignalinos eksploatavimo nutraukimo rėmimo fondo (TIENRF) lėšos, auditoriai neturėjo galimybės gauti informacijos tiesiogiai iš šio fondo lėšų administratoriaus – Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko (ERPB), todėl naudojosi Ignalinos AE pateiktais dokumentais ir informacija. Ūkio ministerija dar 2005 m. buvo įpareigota perimti minėto fondo lėšų administravimą iš ERPB, tačiau sutarties sąlygos nebuvo pakeistos.
Auditoriai taip pat nustatė, kad nebuvo įsteigtas Lietuvos ir ERPB Jungtinis komitetas, kurio tikslas – keistis informacija, aptarti įgyvendinant projektus padarytą pažangą, kliūtis ir problemas. Neįsteigus Jungtinio komiteto, sumažėjo Vyriausybės galimybės daryti įtaką Ignalinos AE uždarymo proceso organizavimui ir koordinuoti šiam tikslui skiriamų finansinių išteklių panaudojimą. Vyriausybei rekomenduota suteikti įgaliojimus nepriklausomam subjektui, kuris vykdytų įgyvendinamų projektų stebėseną ir valdymą bei užtikrintų elektrinės eksploatavimo nutraukimo kontrolę ir tiesiogiai už šią veiklą atsiskaitytų valstybės institucijoms.
„Įgyvendinant Valstybės kontrolės rekomendacijas, Vyriausybė ir Energetikos ministerija padarė pažangą, tačiau siekiant, kad infrastruktūros projektai būtų įvykdyti sėkmingai ir būtų užtikrintas reikiamas finansavimas, valstybinio audito ataskaitoje pateiktos rekomendacijos išlieka aktualios ir ateityje“, – sakė valstybės kontrolierė.
Valstybės kontrolierė G. Švedienė informavo svečius ir apie tai, kad Valstybės kontrolė, vykdydama pareigą prižiūrėti ar teisėtai valdomas ir naudojamas valstybės turtas, per pastaruosius ketverius metus energetikos sektoriuje atliko šešis valstybinius veiklos auditus. Be jau minėto – 2009-aisiais, 2008-aisiais buvo atliktas „Naujų vartotojų prijungimo prie veikiančių energetikos įmonių objektų“ auditas, 2010-aisiais – „Ignalinos atominės elektrinės turto valdymo“ ir „Atsinaujinančių energijos išteklių potencialo naudojimas Lietuvoje“ auditai, 2011-aisais – „Nacionalinės energijos vartojimo efektyvumo didinimo 2006-2010 m. programos įgyvendinimo“ ir „Elektros energetikos sektoriaus pertvarkos“ auditai. Be to, buvo atlikti penki finansiniai (teisėtumo) auditai (trys – Energetikos ministerijos ir du – TIENRF).
Pasak G. Švedienės, nuo šių metų Valstybės kontrolei įstatymu pavesta kiekvienais metais atlikti Ignalinos AE eksploatavimo nutraukimo fondo metinių ataskaitų rinkinio auditą ir parengti audito išvadą.
Ketvirtadienį Seime delegacija susitiks su energetikos ministru Arvydu Sekmoku. Vėliau M. Theureris surengs spaudos konferenciją, kurioje pristatys savo poziciją.
Balsas.lt primena, kad Lietuvai vykdant stojimo į Europos Sąjungą sutartyje numatytus įsipareigojimus, 2009 m. gruodžio 31 d. IAE visiškai nutraukė elektros energijos gamybą. Iš elektros energijos gamintojo ji tapo savo veiklą nutraukiančia, tačiau branduolinės energetikos objektą eksploatuojančios organizacijos statusą išlaikiusia įmone.
Abu elektrinėje veikę energetiniai blokai su RBMK-1500 tipo (elektrinė galia – 1500MW) reaktoriais yra sustabdyti (pirmasis blokas buvo sustabdytas 2004 gruodžio 31 d., antrasis – 2009 m. gruodžio 31d.), o elektrinė pradėta išmontuoti.
Nuo 2010 m. sausio 1 d. pagrindine IAE veikla tapo eksploatacijos nutraukimas. Šį procesą lydėjo skandalai ir įtarimai dėl lėšų švaistymo. Dėl to iš pareigų pasitraukė energetikos viceministras Romas Švedas, o vėliau ir įmonės vadovas Osvaldas Čiukšys, kurio atlyginimas siekė 26 000 litų. Tiesa, dabartinė valdžia - premjeras Andrius Kubilius ir energetikos ministras A. Sekmokas dėl problemų IAE kaltina buvusius anksčiau valdžioje socialdemokratus, kurių kadencijos metu - 2005 metais - pasirašyta sutartis su pagrindiniu rangovu - bendrove NUKEM.