• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kiekvienas žmogus savo gyvenime susiduria su didesniais ar mažesnaisi sunkumais, tačiau ne kiekvienas pajėgia su jais susidoroti pats. Vis dėlto, net kai situacija atrodo beviltiška, kartais padeda... paprasčiausias pokalbis.

REKLAMA
REKLAMA

Saugant į emocinės paramos tarnybas besikreipiančiųjų konfidencialumą, vardai bei konkrečios istorijų detalės pakeistos.

REKLAMA

Paskambino vaikinas. Iš garso ragelyje atrodė, jog pokalbio metu jis svaiginosi alkoholiu. „Noriu atsipalaiduoti...“ – neslėpė, kodėl geria. Susitarėme, jog pokalbio metu negers, kad būtų lengviau kalbėtis ir suprasti jo situaciją bei išgyvenimus.

„Jaučiu didžiulę įtampą... Man sunku, nežinau, kaip toliau gyventi. Kai geriu, kuriam laikui nusiraminu, palengvėja. Pastaruoju metu nebesutariu su draugais. Man atrodo, kad visi jie su manimi bendrauja tik dėl pinigų. Labai bijau dėl savo darbo. O jeigu jį prarasiu? Tuomet nė pinigų nebebus. O draugai tuomet turbūt taip pat dings“, – pasakoja.

REKLAMA
REKLAMA

„Neseniai susirgo mama, o aš nežinau, kaip galėčiau jai padėti. Nebemoku, nebežinau, kaip bendrauti su tėvais, savo šeima. Kita vertus, žmona mane paliko, tai kaip su ja kalbėti? Ką pasakyti, jei ji nesiklauso? Ji tiesiog vieną dieną ėmė ir susikrovė daiktus, pasiėmė mūsų sūnų ir išėjo, išsikraustė gyventi kitur. O  aš kol kas negaliu pas juos nuvažiuoti. Nuolat klausiu savęs, kodėl taip nutiko? Nežinau, kas kaltas – juk atrodo nesipykome... Gal aš kažką ne taip padariau? Labai ilgiuosi savo berniuko. Negaliu su juo bendrauti, nes tai daryti draudžia žmona“, – pravirksta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jaučiuosi labai vienišas, nusivylęs žmonėmis, gyvenimu.... Jaučiuosi pasimetęs, sutrikęs, kaltas, išduotas man brangių žmonių. Nežinau kaip man toliau gyventi? O jei ateityje viskas bus dar blogiau? Labai pavargau. Ką man toliau daryti?.. Gal būtų geriau, jei manęs nebebūtų apskritai?..“

REKLAMA

Skambina susidūrę su pačiomis įvairiausiomis problemomis

Tokių ir panašių bei dar sudėtingesnių ir painesnių istorijų tarnybos „Jaunimo linija“ savanoriai per daugiau nei 20 veiklos metų išklausė šimtus tūkstančių. Jauni žmonės į tarnybą skambina, susidūrę su santykių nesklandumais, nesutardami su tėvais, priešingos lyties asmenimis, patirdami psichologinį ir emocinį smurtą, seksualinę prievartą, dėl sveikatos problemų, turintys priklausomybių, taip pat savižudybių rizikos atvejais. Kalbant apie savižudybes, nereikėtų nuvertinti neblaivaus žmogaus žodžių apie norą pasitraukti iš šio pasaulio, mat didžioji dalis žmonių Lietuvoje nusižudo išgėrę.

REKLAMA

Savanoriai skambinantiems suteikia emocinę paramą, padeda surasti reikiamus medicinos, teisės ar kitų sričių specialistus, pataria, kur ieškoti pagalbos savame mieste ar rajone.  „2011 metais užregistruota maždaug 2 mln. bandymų prisiskambinti į „Jaunimo liniją“. Atsiliepti galėjome tik į 91 tūkstantį iš šių skambučių. Visais kitais atvejais skambintojas girdėdavo užimtos linijos signalą, nes tuo metu visomis veikiančiomis linijomis jau vykdavo pokalbiai“, – pasakoja tarnybos vadovas dr. Paulius Skruibis. Anot jo, būtina didinti tarnybos darbo valandų, o taip pat ir savanorių skaičių. Tai būtų galima padaryti, jei tik pačios linijos veiklos organizavimui ir plėtrai pavyktų pritraukti didesnį finansavimą iš valstybės biudžeto.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jaunimo linija“ priklauso Lietuvos telefoninių psichologinės pagalbos tarnybų asociacijai  (LTPPTA) ir yra viena iš penkių linijų, teikiančių psichologinę emocinę paramą telefonu bei internetu. Per praėjusius metus tarnybos atsiliepė į 277 038 atsiliepti skambučius. Tuo tarpu bandymų prisiskambinti būta virš 6 milijonų. Tarnybų teikiama pagalba yra nemokama, anonimiška ir lengvai pasiekiama, tačiau akivaizdu, kad jos nepakanka. Tarnybų veiklai reikalingą finansavimą paprastai skiria valstybės ir savivaldybės institucijos, verslo įmonės bei privatūs asmenys. Tačiau surenkamų lėšų vos pakanka esamai situacijai palaikyti. Todėl šiais metais LTPPTA parengė ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai pristatė emocinės paramos tarnybų plėtros projektą, kurį įgyvendinus tarnybos galėtų atsiliepti maždaug į 416 tūkstančių skambučių, kitaip tariant, į perpus daugiau nei dabar. Nors iš ministerijos yra gautas neigiamas atsakymas, asociacija tikisi, jog valstybė ras lėšų šio projekto įgyvendinimui jau kitais metais.

REKLAMA

2012 m. iš valstybės biudžeto linijoms buvo skirta 635 tūkstančiai litų. Iš jų – 413 tūkstančių litų gyventojų skambučiams apmokėti ir 222 tūkstančiai administravimo išlaidoms iš dalies padengti. Emocinės paramos tarnybų plėtros plano biudžetas 2013 m. sudarytų 1 474 320 litų. Dar tiek pat lėšų tarnybos būtų pasirengusios pritraukti pačios iš verslo įmonių, privačių asmenų ir kitų rėmėjų.

REKLAMA

Psichologinės pagalbos tarnybos:

„Jaunimo linija“ www.jaunimolinija.lt, pagalbą teikia savanoriai, 8-800 28888, visą parą

„Vaikų linija“ www.vaikulinija.lt, pagalbą teikia savanoriai, 116 111, kasdien 11.00-21.00

„Vilties linija“, psichologinė pagalba suaugusiems, www.kpsc.lt, pagalbą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai, 116 123 , visą parą

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pagalbos moterims linija“, pagalbą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai, 8-800 66366, I-V 10.00-21.00

„Linija Doverija“ (pagalba teikiama rusų kalba), 8-800 77277, I – V 16.00-20.00

Psichologinė pagalba internetu:

„Jaunimo linija“, pagalba raštu http://www.jaunimolinija.lt/internetas, pagalba jaunimui, į laiškus atsako „Jaunimo linijos“ savanoriai per 3 dienas

REKLAMA

„Klausučio šalis“, http://www.vaikulinija.lt, pagalba vaikams, į laiškus atsako savanoriai per 2 dienas

„Vilties linija“, http://paklausk.kpsc.lt, pagalba suaugusiems, į laiškus atsako Klaipėdos psichikos sveikatos centro specialistai per 3 dienas

„Pagalbos moterims linija“, rašyti el. paštu [email protected], atsako per 3 dienas.

Aistė TAUTVYDIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų