Ekologišką sveiką maistą vaikai valgo ne visuose darželiuose. Daugumoje ikimokyklinių įstaigų mažiesiems pateikiami įprasti patiekalai. Sveikos mitybos specialistai perspėja - Lietuvoje vaikai vis labiau tunka. Esą jei prieš septynis metus viršsvorio turėdavo kas šeštas vaikas, dabar per didelė kūno masė diagnozuojama penktadaliui visų vaikų.
„Vaikų antsvorio, nutukimo tendencijos augančios. Tarp paauglių. Nes mes jau nebe esam lyderiai. Aplenkė kitos šalys. Buvome trečioje vietoje, 14-liktų metų paskutinis tyrimas, mes esame dar trylikti“, - sakė Sveikatos mokslų tyrėja Aušra Petrauskienė.
Specialistai piktinasi, kad vaikų nutukimo problemą sukelia ne tik prasta mityba, bet ir judėjimo trūkumas. Esą mažieji neskaičiuoja laiko prie kompiuterio, per daug sėdi, mažiau aktyviai žaidžia.
Ekspertai dėl prastos mitybos kaltina ir viešuosius pirkimus. Esą valdžia iš mokyklų ir darželių reikalauja aukščiausios kokybės maisto, bet už mažiausią kainą. Dėl to vaikus dažnai pasiekia beskoniai, iki galo nesunkę vaisiai ir daržovės. Nepatrauklus maistas esą gundo mažuosius ieškoti nesveiko maisto.
„Turime spręsti visų pirma maisto kokybę ir patrauklumą vaikams. Nes kaip turime išvengti, kad vis dėlto vaikai nenueitų į šalia esančia parduotuvę ir neišleistų ten tėvelių duodamus pinigus nusipirkę tikrai nepilnaverčio maisto“, - TV3 komentavo Seimo Švietimo ir mokslo komiteto narė Raminta Popovienė.
Pavojų Lietuvos vaikams sukelia ne tik nesveikas maistas ar judėjo trūkumas, bet ir alergija. Mat dažnai mažieji būna alergiški pienui, kiaušiniams, kviečiams ir riešutams. Esą aštuoniems iš šimto vaikų kyla rimtas pavojus dėl menko tėvų ir ugdymo įstaigų darbuotojų pasiruošimo.
„Ūmi, greita alerginė reakcija, kada atsiranda įvairių požymių, įvairiose organizmo vietose ir atsiranda grėsmė gyvybei. Ir būtent adrenalinas autoinjektoriuje yra vaistas, priemonė, kuri išgelbsti gyvybę“, - įsitikinusi alergologė Jūratė Staikūnienė.
Sveikatos apsaugos ministerija šiuo metu ruošia naujus reikalavimus mokyklų ir darželių valgykloms. Esą bus iš naujo peržiūrimas cukraus ir druskos kiekis maiste. Lietuva galbūt išviso atsisakys valgiaraščių ir maistą vaikams dalins švediško stalo principu.