Dame Sally Davies, buvusi Anglijos vyriausioji medicinos pareigūnė, tapo pagrindine šalininkė, kovojančia su bakterijų problema visame pasaulyje, rašoma „The Guardian“.
D. Davies sako, kad susiduriame su vis didėjančia antibiotikų krize, kuri visame pasaulyje žmonėms gali sukelti pražūtingus padarinius.
Ji teigė, kad kyla realus pavojus, jog dėl plintančių bakterijų, pasižyminčių atsparumu antimikrobinėms medžiagoms (AMR), įprastinės procedūros – nuo chirurginių operacijų iki gimdymo – gali kelti didelį pavojų gyvybei.
„Kasmet dėl mikrobų atsparumo plitimo miršta apie milijoną žmonių, ir per ateinančius 25 metus šis skaičius dar padidės“, – sakė D. Davies.
Apytikriais skaičiavimais, iki 2050 m. mirtingumas dėl atsparumo mikrobams padvigubės, o skaičiai rodo, kad per ateinančius 25 metus beveik 40 mln. žmonių praras gyvybę dėl bakterijų, ypač didelė rizika gresia vyresnio amžiaus žmonėms.
Ji pridūrė: „Naujausi duomenys rodo, kad AMR mažėja tarp jaunesnių nei penkerių metų vaikų, o tai yra gera žinia. Vyresnių nei 70 metų žmonių mirtingumas nuo 1990 m. padidėjo 80 proc., o tai kelia didelį susirūpinimą.“
Mokslininkai teigia, kad senstant visuomenei daugėja žmonių, sergančių lėtinėmis ligomis, todėl jie tampa labiau pažeidžiami AMR.
Atsižvelgdami į šias grėsmes, gydytojai stengėsi kuo labiau apriboti antibiotikų skyrimą, o pacientai buvo spaudžiami užbaigti gydymo kursus.
Tačiau netinkamas antibiotikų vartojimas nėra vienintelis kelias, dėl kurio plinta atsparumas. Ši problema kyla dėl to, kad apie 70 proc. visų antibiotikų skiriama gyvuliams, todėl susidaro gyvūnų, kuriems gali išsivystyti atsparumas, sankaupa.
„Iš esmės mes duodame antibiotikus karvėms, vištoms ir avims kaip pigią alternatyvą augimo stimuliatoriams ar profilaktikai, kad būtų išvengta ligų plitimo“, – sakė D. Davies.
Būtent šis veiksmas padeda mikrobams evoliucionuoti, jie išsiugdo gebėjimą apsisaugoti nuo antibiotikų, o atsparumas pradeda plisti visame pasaulyje.
„Bakterijos dauginasi apie 20 minučių. Be to, jos labai daug mutuoja, ir jei jos tai daro veikiant antibiotikams, o ši mutacija jas apsaugo, atmainos pradeda daugintis. Labai svarbu, kad jos gali tai perduoti bet kokioms bakterijoms, su kuriomis kontaktuoja“, – pridūrė ji.
Nevalia piktnaudžiauti antibiotikais
Lengvas AMR plitimas reiškia, kad tampa vis svarbiau, jog nepiktnaudžiautume turimais antibiotikais. Dėl to taip pat atsiranda poreikis kurti naujus antibiotikus, o tai vėlgi kelia problemų.
B. Davies tvirtina, kad problemos, kylančios kovojant su atsparumu antimikrobinėms medžiagoms, nėra neįveikiamos, tačiau jas reikia spręsti kuo skubiau.
G7 pramoninių valstybių forumas pripažino šią krizę, tačiau ji tvirtina, kad vis dar trūksta tinkamų veiksmų ir tai būtina spręsti ateinančiais metais.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!