Premjeras Algirdas Butkevičius po susitikimo su JAV energetikos kompanija „Chevron“ dėl skalūninių dujų gavybos Lietuvoje perspektyvų tikino, kad nei žvalgyba, nei gavyba neprasidės be poveikio aplinkai vertinimo, o darbai nevyks, jeigu paaiškės, kad tai gali turėti neigiamos įtakos gyventojams ir gamtai.
,,Mane labai domino technologinis procesas, apie kurį mažai žino pilitikai, ir dar mažiau žino visuomenė. Ir aš šiandien pasakiau, kad jokia žvalgyba ar gavyba negali būti atliekama žmonių ir gamtos sąskait”, - sakė A. Butkevičius.
Anot premjero, jam rūpi, ar kompanija gali išsklaidyti abejones, kurias yra pareiškę politikai ir visuomenė, kad žmonėms, kurie gyvena tose vietovėse ir gamtai nebus padaryta jokios žalos ir nuostolių. Premjeras atskleidė, kad kompanijos atstovai jam pristatė, kaip technologiškai atliekama žvalgyba ir gavyba.
,,Taip pat buvo sutarta, kad su gyventojais prieš atliekant žvalgybos darbus bus stipriai padirbėta ir išaiškinta, kaip iš tikrųjų vyksta šis procesas”, - pridūrė A. Butkevičius. Premjeras taip pat pridūrė, kad jokie darbai neprasidės, kol nebus įvertintas poveikis aplinkai.
Kalbėdamas apie žmonių pasipriešinimą, turint galvoje, kad nemažai žmonių pasirašė neprieštaraujantys dėl žvalgybos ir tik vėliau sunerimo dėl galimų pasekmių, premjeras sakė, kad kompanijos atstovai jam sakė ketinantys dar kartą kalbėtis su visuomene. Tačiau Premjero teigimu, net ir tuo atveju, jei visuomenė priešinsis, žvalgyba turės būti atlikta, nes valstybė turi žinoti, kokių išteklių turi. ,,Manau, kad jie nepradės vykdyti žvalgybos darbų per prievartą”, - pridūrė A. Butkevičius. Jis taip pat sakė, kad Vyriausybė laukia Seimo Aplinkos komiteto (jis nagrinėja ir gyvetojų skundus – red. past.) išvadų ir pasiūlymų. Šio komiteto posėdis numatytas šią savaitę.
Kaip žinoma, Tauragės, Pagėgių, Šilutės regionų bendruomenių atstovai iškėlė klausimą dėl ketinimų išgauti čia skalūnines dujas, nerimaudami, kad tai pakenks aplinkai, pablogins vietinių žmonių gyvenimo kokybę, kad pasekmės gali būti neprognozuojamos ir ilgalaikės, nes bus užteršti požeminiai vandenys.
Premjeras žurnalistams prisipažino kol kas nematęs konkurso sąlygų. Apie licencijas kol kas, anot jo, taip pat nebuvo kalbėta. Jis taip pat negalėjo pasakyti, kiek Lietuvos biudžetas uždirbtų už suteiktą licenciją.
Pirmadienį ryte JAV energetikos kompanija „Chevron“ savo planus dėl skalūninių dujų paieškos Lietuvoje pristatė Prezidentei Daliai Grybauskaitei.
Po susitikimo Prezidentės atstovė spaudai žurnalistus informavo, kad D. Grybauskaitė pareiškė, jog Lietuva privalo žinoti apie savo gamtinius išteklius, kad galėtume prireikus juos panaudoti žmonių gerovei.
JAV kompanija „Chevron Global Energy“skelbia skalūninių dujų paieškoms Lietuvoje ketinanti išleisti daugiau nei 0,5 mlrd. litų, o žvalgybos darbus pradėtų jau šį pavasarį.
Vis dėlto kai kurių užsienio šalių ekspertai abejoja, ar „amerikietišku stebuklu“ vadinamų skalūninių dujų dėka Europoje ar Azijoje gali įvykti energetinė revoliucija. Apie tai prieš kelis mėnesius Honkonge vykusioje energetikos konferencijoje „Advanced Resources International“ atstovas Scottas Stevensas kalbėdamas apie skalūninių dujų ateitį tvirtino, kad nei Europoje nei Azijoje skalūninių dujų dėka neįvyks energetinė revoliucija.