• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iki šiol savo skaidria politika garsėjusi Suomija tikriausiai dar negreitai atsigaus po ją sukrėtusio politinio skandalo ir ministrės pirmininkės atsistatydinimo dėl kaltinimų pasinaudojus nutekėjusia slapta informacija.

REKLAMA
REKLAMA

Mobiliųjų telefonų "Nokia" tėvynėje kovą vykę visuotiniai rinkimai atvėrė kelią pirmosios moters ministrės pirmininkės paskyrimui valstybėje, kuriai jau vadovauja moteris prezidentė. Tačiau Anneli Jaatteenmaki (Aneli Jetenmeki) vyriausybė tapo trumpiausiai dirbusiu ministrų kabinetu per beveik 60 metų.

REKLAMA

Trečiadienį A. Jaatteenmaki atsistatydino, tačiau nepripažino savo kaltės ir neigė, kad prašė prezidentės padėjėjo slaptos informacijos apie tuometinio ministro pirmininko Paavo Lipponeno (Pavo Liponeno) pokalbį apie Iraką su JAV prezidentu George'u W. Bushu (Džordžu V. Bušu).

"Tai išimtinis atvejis. Dar nebuvo tokios vyriausybės, kuri būtų dirbusi taip trumpai ir atsistatydinusi dėl tokios priežasties", - sakė regioninio dienraščio "Kaleva" vyriausiasis redaktorius Risto Uimonenas (Ristas Uimonenas).

REKLAMA
REKLAMA

Suomiai, kurie didžiavosi savo stabiliomis vyriausybėmis, buvo šokiruoti A. Jaatteenmaki veiksmų, nors kitų Europos šalių gyventojai greičiausiai buvo nustebinti premjerės sprendimo atsistatydinti, nors jai mesti kaltinimai nebuvo įrodyti.

A. Jaatteenmaki atsistatydino tą pačią dieną, kai JAV prezidentas G. W. Bushas ėmėsi ginti Didžiosios Britanijos premjerą Tony Blairą (Tonį Blerą) dėl jam metamų kaltinimų "pagražinus" įrodymus apie Irako masinio naikinimo ginklus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, tą pačią dieną Italijos parlamentas suteikė dėl korupcijos teisiamam premjerui Silvio Berlusconi (Silvijui Berluskoniui) imunitetą nuo teisminio persekiojimo, kol jis eina vyriausybės vadovo pareigas.

"Suomijoje mes labai griežtai žiūrime į discipliną ir sąžiningumą. Galbūt kitose šalyje to nebūtų atsitikę, tačiau mums tai labai rimta", - agentūrai "Reuters" sakė Suomijos prezidentė Tarja Halonen, dalyvaujanti Graikijoje vykstančiame Europos Sąjungos (ES) viršūnių susitikime.

REKLAMA

"Gerai, kad žmonės prisiėmė atsakomybę", - pridūrė T. Halonen.

A. Jaatteenmaki buvo apkaltinta tuo, kad per rinkimų kampaniją prieš tuometinį premjerą panaudojo konfidencialią informaciją apie jo ir JAV vadovo derybas dėl Irako, kurių metu G. W. Bushas esą pavadino P. Lipponeną artimu sąjungininku ir padėkojo už jo poziciją šiuo klausimu.

REKLAMA

Per rinkimų kampaniją A. Jaatteenmaki teigė, kad Suomija, kuri nuo 1945 metų stengiasi laikytis neutraliteto ir nepriklauso jokiems kariniams blokams, per daug suartėjo su Vašingtonu, o P. Lipponenas nepadarė visko, kas įmanoma, kad būtų ieškoma taikaus krizės sprendimo.

Premjerė parlamente paneigė, kad prieš rinkimus, būdama opozicinės Centro partijos lyderė, "prašė ar gavo slaptų užsienio ministerijos dokumentų", tačiau vienas prezidentės T. Halonen padėjėjas nurodė, kad tokį prašymą ji vis dėlto buvo pateikusi ir netgi nurodė slaptą fakso numerį persiųsti dokumentams.

"Reuters"-BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų