Skaidraus plastiko balsadėžes per Seimo rinkimus spalį naudos dešimt savivaldybių, tuo metu likusios 50 to daryti kol kas neketina, BNS sakė Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas.
Naujas skaidrias balsadėžes vietoje senų medinių pasirinkusios Kauno, Klaipėdos ir kitos savivaldybės tvirtina, kad tokios balsadėžės jau padėjo išvengti balsų klastojimo.
Kauno savivaldybės pranešime spaudai teigiama, jog kai kuriose valstybėse prie balsadėžės įtaisytas skaitliukas fiksuoja įmestų biuletenių skaičių, tad rinkimų komisijai tereikia išrūšiuoti partijoms ar kandidatams atiduotus balsus.
Kitas kauniečių pastebimas privalumas tas, kad skaidri balsadėžė gerai matoma iš visų balsavimo patalpos vietų, o piliečių pasirinkimas lieka slaptas, kadangi biuleteniai sulankstomi arba dedami į specialius vokus.
Tačiau Vyriausioji rinkimų komisija su tokiais argumentais ne visiškai sutinka. "Anksčiau mes naujas skaidrias balsadėžes propagavome, rodėme, kaip atrodo. Iš tiesų šiuo klausimu komisijos pozicija dvejopa. Vieni pasisako už, o kiti abejoja", - BNS sakė Z.Vaigauskas.
VRK vadovo teigimu, modernios balsadėžės nėra visiškai užtikrinančios rinkimų skaidrumą ir sąžiningumą. Anot jo, "kartais biuleteniai jose išsiskleidžia, prilimpa, be to, visiškai nuo sukčiavimo neapsaugo." Jis įsitikinęs, kad geriausiai skaidraus plastiko balsadėžės atlieka estetinę funkciją.
Skaidrios balsadėžės naudojamos daugelyje Vakarų Europos šalių.
Viena Lietuvos bendrovė jau nuo 2006 m. gamina dviejų tipų permatomas balsadėžės. Ant abiejų pavaizduotas Lietuvos herbas - Vytis. Vienos dėžės tūris yra 0,35 kub. m, kita mažesnė - 0,2 kub. m. Didesnės talpos balsadėžės kaina siekia iki tūkstančio litų.
Apskaičiuota, kad norint aprūpinti visas Lietuvos apylinkes (jų yra per 2 tūkst.) skaidriomis balsadėžėmis, iš valstybės biudžeto tektų skirti maždaug 1,5 mln. litų. Siūlymus imtis centralizuoto visų apylinkių aprūpinimo tokiomis "urnomis" yra pareiškusios Klaipėdos ir Kauno savivaldybės.
Tačiau liepos pabaigoje Z.Vaigauskas leido suprasti, jog centralizuotas naujų balsadėžių pirkimas - labai ilgas ir sudėtingas biurokratinis procesas. Esą savivaldybės pačios turi imtis iniciatyvos įsigyti tokias "urnas". Nors VRK kaip pavyzdį nurodo medines, balsadėžės gali būti ir plastikinės permatomos.
VRK yra patvirtinusi pavyzdinį balsavimo patalpų ir jų aplinkos sutvarkymo aprašymą, kuriame nurodoma, kad balsadėžė gali būti nudažyta arba aptraukta žalia arba natūralaus lino spalvos medžiaga. Rinkimų įstatymuose taip pat nurodoma, jog rinkimų rengimo ir vykdymo išlaidas apmoka valstybė ir savivaldybės.