• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuva, kaip ir kitos pasaulio šalys, sustiprino iš Japonijos importuojamų maisto produktų ir pašarų kontrolę. Pasienyje bus atliekamas visos iš Rytų atkeliavusios produkcijos radiologinis ištyrimas.

REKLAMA
REKLAMA

Griežtinama patikra

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, atsižvelgdama į Japonijoje po žemės drebėjimo susiklosčiusią sudėtingą situaciją, kai po avarijos Fukušimos atominėse elektrinėse į aplinką pateko dideli kiekiai radioaktyviųjų medžiagų, bei vykdydama Europos Komisijos pateiktas rekomendacijas, sustiprino iš Japonijos į Lietuvą importuojamų pašarų ir maisto produktų kontrolę.

REKLAMA

„Ją vykdys mūsų tarnybos teritorinių padalinių bei pasienio veterinarijos postų darbuotojai, – „Vakaro žinioms“ teigė šios tarnybos direktorius Jonas Milius. – Be radiologinės patikros nebus per sieną praleistas nė vienas krovinys. Visų Europos Sąjungos šalių pasienio punktai turi stacionarius įrenginius, matuojančius radioaktyvią taršą. Lietuvos pasienio punktuose taip pat įrengti tokie detektoriai arba apsirūpinta nešiojamaisiais mobiliais dozimetrais. Tokius dozimetrus išdalijome ir pasienio veterinarijos postams, todėl produkcija iš trečiųjų šalių bus patikrinta net du kartus.“

REKLAMA
REKLAMA

Nustačius, kad produkcija paveikta radiacijos, ji bus nedelsiant sulaikyta ir sunaikinta.

Beje, anot J.Miliaus, radiologinis patikrinimas bus taikomas ne tik importui iš Japonijos, bet ir iš kitų Ramiojo vandenyno zonos šalių įvežamiems produktams.

Rizika – nedidelė

„Numatyta papildomai atrinkti importuojamų produktų stebėsenos mėginius ne tik pasienio veterinarijos postuose, bet tirti ir prekybos centruose, parduotuvėse, restoranuose parduodamus ar naudojamus iš trečiųjų šalių įvežtus maisto produktus, – pridūrė tarnybos vadovas. – Mėginiai bus pristatyti į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą radiologiniam ištyrimui.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kartu jis išreiškė nuomonę, jog rizika, kad iš Japonijos ir kitų Rytų šalių į Lietuvą importuojami radiacija užteršti produktai, yra labai maža.

Šiemet iš Japonijos į Lietuvą maisto produktų dar nebuvo įvežta.

„Lietuva iš Japonijos importuoja palyginti nedaug produktų, – sakė J.Milius. – Daugiausia įvežama žuvies produktų, arbatų, prieskonių, alkoholinių ir nealkoholinių gėrimų. Visi šie produktai įvežti dar prieš atominės elektrinės sprogimą.“

REKLAMA

Pernai žuvies produkcijos iš Japonijos buvo įvežta tik 29 tonos. Palyginti su kitomis šalimis, tai labai nedidelis kiekis.

Kitos pasaulio šalys labai sunerimo dėl japoniškų pieno mišinėlių kokybės. Tačiau Lietuva šių produktų, kaip teigė tarnybos vadovas, neimportuoja.

Patikros sustiprinimas, anot direktoriaus, tarnybai kainuos nemažus pinigus. Tačiau papildomo finansavimo prašyti nesiruošiama. „Panaudosime vidinius rezervus“, – sakė J.Milius.

REKLAMA

Japonija, anot ekspertų, yra įdiegusi gana saugią savos produkcijos kontrolės sistemą. Tačiau su ja Europos Sąjungos šalys nėra gerai susipažinusios. „Japonija vertinama kaip trečiojo pasaulio šalis, todėl visi tyrimai bus atliekami pagal Europos Sąjungos direktyvas“, – pridūrė J.Milius.

2010 m. didžiausios Japonijos produktų importuotojos Europoje:

* Ispanija – 2042 t

* Rusija – 891 t

* Prancūzija – 679 t

* Olandija – 436 t

* Vokietija – 394 t

Virginija GRIGALIŪNIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų