Teisingumo ministerija siūlo leisti sulietuvinti pavardes, atsisakant slaviškos galūnės, tačiau kalbininkai pastebi, kad tai neturėtų tapti mados dalyku.
Įteisinus pavardžių keitimo taisyklių pataisas, pavardę bus galima pasikeisti į trumpesnį, nepriesaginį variantą.
Anot Teisingumo ministro patarėjos ryšiams su visuomene Vaidos Vincevičiūtės, pavardžių rašybos taisykles norima keisti iš būtinybės, o ne šiaip sumanius.
„Į ministeriją ir civilinės metrikacijos įstaigas kreipiasi žmonių, kuriems ilgesnės pavardės yra gana sudėtingos, ypač gyvenant užsienyje. Arba jiems atrodo, kad ta galūnė yra nelietuviška, jie nori ją susitrumpinti.
Buvo nuspręsta suteikti galimybę žmonėms sutrumpinti pavardes atsisakant priesagos iki tradicinio vartosenoje naudojamos nepriesaginio varianto.
Tuo metu Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) pirmininko pavaduotoja Jūratė Palionytė pastebi, kad pavardžių lietuvinimu buvo susirūpinta dar tarpukariu, tačiau šis sumanymas vertintas prieštaringai. Dabartiniai vardyno specialistai, J. Palionytės teigimu, nepritaria jokiam visuotiniam pavardžių keitimui. Vis dėlto, J. Palionytė sako esant keletą išimčių, kada VLKK pavardės trumpinimo nekritikuotų.
„Kalbininkų nuomonė yra tokia, kad jeigu žmogus turi tvirtų motyvų tą padaryti, ypač tais atvejais, kai nori savo šeimos, giminės pavardę susigrąžinti, kuri dėl įvairių priežasčių kaip nors pakitusi, tai galimas dalykas, bet jokiu būdu tai neturėtų tapti koks nors visuotinis mados dalykas“, – sakė J. Palionytė.
„Jeigu pavardė nepatogiai skamba ar panašiai, tai visada galima ją pakeisti, bet šiaip pavardė yra pavardė ir ja reikia džiaugtis ir vertinti, kaip savo ir šeimos, giminės palikimą“, – pridūrė ji.
Naująsias pavardžių rašymo taisykles Teisingumo ministerija žada parengti per keletą savaičių.
Apie tai žiūrėkite LNK žinių videoreportaže