Portalo tv3.lt skaitytoja vilnietė Živilė pasakojo, kad pastaruoju metu intensyviai ieškojo būsto, kurį galėtų nusipirkti.
„Sekiau rinką, jau buvau porą butų ir apžiūrėjusi, tačiau po įvykių Ukrainoje būsto pirkimą kuriam laikui nukėliau. Baisu investuoti pinigus, kai tokia situacija, verčiau plauksiu ramesnių laikų“, – sakė moteris.
Tuo metu kaunietė Milda pasakojo, kad prieš keletą mėnesių su vyrų pradėjo namo statybas.
„Jas šiuo metu sustabdėme, laukiame kaip šis karas pasibaigs. Šiuo metu stengiamės visomis išgalėmis padėti Ukrainai, aukojame įvairioms organizacijoms, aukojame drabužius“, – sakė Milda.
NT projektai gali vėluoti
Lietuvos nekilnojamo turto plėtros asociacijos (LNTPA) prezidentas Mindaugas Statulevičius pripažino, kad NT sektorius patiria iššūkių – kai kurie pirkėjai šiuo metu nuo investicijų susilaiko, žmonės laukia, kaip viskas klostysis toliau.
„NT vystytojams kyla problemų dėl medžiagų, jos gali vėluoti. Taip pat dalis medžiagų jau buvo užsakytos, kol dar nebuvo jokių sankcijų, už jas yra jau sumokėta, vystytojai tikisi jas gauti, o jeigu ne – kai kurių projektų užbaigimas vėluos, kol bus rastos naujos rinkos.
Tačiau suprantame, kad ši situacija nėra lengva, mes, kaip asociacija, koordinuojame paramos rinkimą, žadame apgyvendinti pabėgėlius iš Ukrainos“, – sakė M. Statulevičius.
NT rinka stabtelėjo
NT eksperto, įmonės „Real data“ vadovo Arnoldo Antanavičiaus teigimu, natūralu, kad NT rinka šiuo metu stabtelėjo.
„NT rinka visada sureaguoja į sukrėtimus ir stabteli, dabar tik laiko klausimas, kada ir vėl rinka grįš į senas vėžias. Lietuvių pirminis išgąstis buvo labiau susijęs su baimėmis, kad ir pas mus pačius gali karas ateiti. Jeigu Rusija būtų sėkmingai užėmusi Ukrainą, turbūt sėkmingai būtų bandžiusi eiti ir toliau. Ko gero būtume buvę kitas Rusijos taikinys.
Tačiau dabar matome, kad ko gero Rusija Ukrainoje ir bus sustabdyta. Mums grėsmės beveik nebelieka arba ji lieka minimali. Juolab, kad į situaciją reaguoja NATO ir Europos Sąjunga. Tad pirminis šokas turėtų greitai išblėsti“, – sakė NT specialistas.
Pasak A. Antanavičiaus, žmonės jau priprato prie įvairių sukrėtimų.
„Neseniai, pergyvenome du karantinus. Dabar susiduriame su karu. Žmonės per trumpą laiką gavo daug momentinių šoku ir kažkuria prasme prie to priprato.
Nors NT rinka šiuo metu ir stabtelėjo, tačiau, manau, kad labai greitai ji ir vėl atsigaus. Tai įvyks daug greičiau nei tikimės, nes gyventojai jau priprato prie sukrėtimų“, – pastebėjo NT ekspertas.
Pasak NT brokerio Manto Mikočiūno, kol kas pirkėjai neskuba iš karto priimti sprendimo pirkti būstą.
„Nutraukti sandorių pirkėjai neskuba, tačiau juos kartais atideda. Žmonės paprašo papildomos savaitės ar dviejų ir laukia, kuo visa ši situacija pasibaigs.
Daugiausiai prašymų atidėti sandorį sulaukėme praėjusią savaitę – ketvirtadienį ir penktadienį. Žmonės bijojo, kad situacija gali labai greitai pablogėti ir Lietuvoje, todėl nenorėjo išleisti pinigų“, – sakė M. Mikočiūnas.
Anot jo, dabar apie dvi savaites NT rinkoje bus štilis.
„Turėsi labai panašią situaciją, kokia buvo pandemijos pradžioje. Tik sunku pasakyti, kiek viskas tęsis. Tačiau pats blogiausias scenarijus neišsipildė. Rusijai nepavyko staiga ir greitai užimti Ukrainos.
Todėl ir NT sektorius Lietuvoje neturėtų patirti didelių pokyčių. Dabar bus mažiau sandorių, tačiau vėliau viskas vėl įsivažiuos. Tačiau statytojams gali trūkti medžiagų, be to, rusiškas medžiagas reikės pakeisti kitų gamintojų medžiagomis“, – pastebėjo NT brokeris.
Nebenori būstų, kurie buvo pastatyti iš rusiškų medžiagų
NT brokeris Mantas Mikočiūnas pasakojo, kad šiuo metu žmonės ypač aktyviai domisi, kas statė ir iš ko statė jų būsimą būstą.
„Jeigu būstas buvo pastatytas iš rusiškų medžiagų ar NT projektas turi kitokių sąsajų su Rusija, pirkėjai iš karto keičia sprendimą. Jie tokio būsto nebenori. Žmonėms tai yra svarbu ir jie į tai atsižvelgia pirkdami būstą.
Pirkti rusiškas prekes ar turėti kitokių sąsajų su Rusija tapo blogo tono ženklas. Ir kaina šiuo klausimu, jokios įtakos pirkėjų sprendimui nebedaro. Žmonės nenori remti tų, kurie greitai į jų kiemą gali įsiveržti su tanku“, – komentavo NT brokeris.
M. Mikočiūno teigimu Rusijos karas prieš Ukrainą ilgai išliks žmonių atmintyse, nebus, kad labai greitai viskas pasimirš ir lietuviams nebus svarbu iš kokių medžiagų buvo pastatytas jų būstas.
„Žmonės turi vertybinį stuburą ir jie tikrai laikysis savo moralinių principų. Net jeigu jiems reikės keliais tūkstančiais sumokėti daugiau jie tai ir padarys negu vartos ir rems rusišką produkciją“, – sakė NT brokeris.
NT paklausa išaugs dėl karo pabėgėlių?
Pasak A. Antanavičiaus, į Lietuvą atvyks pabėgėliai iš Ukrainos.
„Tad jiems irgi reikės vietos, kur gyventi. Be to, Ukraina patyrė labai daug žalos, miestai ten sugriauti. Tad kai kurie pabėgėliai tikriausiai gyvens ir dirbs čia ilgiau, kol bus atstatyta pažeisti Ukrainos miestai.
Gali būti ir atvirkštinis procesas. Išaugs būsto paklausa netolimoje perspektyvoje. Tad NT situacija nėra tokia grėsminga, kokia galbūt atrodė pirmomis karo dienomis“, – sakė NT specialistas.
Anot jo, kol kas sunku prognozuoti, kaip keisis būsto kainos.
„Priklausys, kaip į šią situaciją reaguos bankai – ar noriai dalins paskolas, ar įžvelgs kažkokias rizikas. Taip pat kainos priklausys ir nuo infliacijos, ar ji ir toliau didės“, – svarstė A. Antanavičius.