Pirmadienį Seime R. Žemaitaitis teigė, kad Seimui pradėjus darbą pirminis susitarimas buvo labai aiškus – įvardytos vicepirmininkų, kanclerio, frakcijų seniūnų pavardės. „Nemuno aušros“ kandidatu į Seimo vicepirmininkus esą įvardytas pats R. Žemaitaitis.
„Aš žmogus, kuris laikosi tų tam tikrų taisyklių. Jeigu aš būčiau nesilaikęs, galėjau už Seimo pirmininką nebalsuoti, sakyti, kad man kažkas nepatinka ar dar kažkas. Aš to nedariau. Tai norėčiau, kad ir kiti koalicijos partneriai darytų tą patį, o ne taptume melagių koalicija“, – žurnalistams kalbėjo jis.
S. Skvernelis patvirtino, kad Seimo vicepirmininko vieta partijai „Nemuno aušra“, o konkrečiai – jos lyderiui R. Žemaitaičiui iš tiesų buvo pažadėta, tačiau nuo to laiko, kai buvo sudaryta koalicija, situacija pasikeitė. Dabar siekti šio posto R. Žemaitaičiui trukdo teisinės kliūtys.
„Tas, kas buvo pažadėta, niekas nesikeičia – R. Žemaitaičio partijai arba jam pačiam yra palikta vicepirmininko vieta. Nėra užimta, nėra teikiamas kitas asmuo. Situacija, pabrėžiu – teisinė situacija, nuo to momento, kada buvo kalbamasi dėl galimybės sudaryti koaliciją ir iki jos sutarties pasirašymo, pasikeitė iš esmės“, – teigė S. Skvernelis, turėdamas omenyje pradėtus naujus ikiteisminius tyrimus dėl R. Žemaitaičio veiklos.
„Bent jau reikia grįžti į tą status quo, kuris buvo iki koalicijos sutarties pasirašymo. Aš tikiuosi, kad tie procesiniai sprendimai ilgai neužtruks ir grįšim į tą situaciją, nes dabar, matome, kalbama net apie tai, kad teistumas nėra kliūtis pareigas užimti“, – gūžčiojo pečiais S. Skvernelis, reaguodamas į R. Žemaitaičio teiginius, neva jam iškeltų ikiteisminių tyrimų baigtis neturėtų būti rodiklis neskirti jo vicepirmininku.
Agnė Širinskienė: nuo tos „Santa Barbaros“ pradedu pavargti
Partijų lyderių intrigų sūkuryje atsidūrė Seimo vicepirmininkė, „aušrietė“ A. Širinskienė, kuri dėl komentarų apie koalicijos reikalus gavo kirčių ir nuo paties R. Žemaitaičio. Politikė anksčiau buvo užsiminusi, kad nesikeičiant situacijai net svarstytų trauktis iš „Nemuno aušros“ frakcijos. Plačiau apie ateities planus ir koalicijos partnerių nesutarimus su A. Širinskiene pasikalbėjo naujienų portalas tv3.lt.
Šiandien (antradienį – red. past.) S. Skvernelis kalbėjo, kad iš pradžių Seimo vicepirmininko postas iš tiesų buvo pažadėtas R. Žemaitaičiui, bet situacija pasikeitė. Kas čia iš tiesų vyksta?
Situacija tikrai pasikeitė. Matyt, niekas neplanavo, kad Žemaitaičio post‘ai (įrašai – red. past.) dar du ikiteisminius tyrimus padovanos visiems po (koalicinės – red. past.) sutarties pasirašymo. Nežinau, kaip Lietuvos žmonės, bet aš nuo tos „Santa Barbaros“ iš tikrųjų pradedu pavargti, nes mes visą gruodį pradejavom dėl vieno posto. Tuoj sausio vidurys ir vėl pagrindinė kalba visame Seime ir visur kitur yra postas ir kas čia bus
Noriu tik palinkėti pagaliau pradėti dirbti ir ne apie postus galvoti.
Tai S. Skvernelis teisus sakydamas, kad pirmiausia reikia išsispręsti teisines problemas?
Nenoriu sakyti, kas yra teisus, o kas klysta, bet situacija tikrai nėra tokia, kaip buvo tuo metu, kada buvo diskutuojama dėl šito posto. Atsirado dėl įrašų feisbuke, to paties R. Žemaitaičio, ne kieno nors kito dar du papildomi ikiteisminiai tyrimai, kurie bent jau teoriškai gali pasibaigti tuo, kad vėl ateis į Seimą prokurorė imuniteto naikinti ta apimtimi, jeigu, tarkime, tyrimas pasibaigtų su bylos perdavimu į teismą
Matyt, ten nusikalstamos veikos nėra, bet tą istoriją gal kažkaip reikėtų pabaigti.
Aš nelabai suprantu, kodėl taip skubotai buvo pradėta diskutuoti apie postą, kada tyrimas po šešių mėnesių paprastai yra pabaigiamas. Tie šeši mėnesiai nuo tyrimo pradžios sueis, man atrodo, kovo pradžioje. Kam reikėjo tą dramą daryti per visą žiemą ir įvelti visus politikus į kalbėjimą apie postus, ne apie darbus, ne apie Vyriausybės programą, kuri dabar lieka šeštoje ar septintoje vietoje, man yra nesuvokiama. Tas klausimas tikrai pradeda erzinti.
R. Žemaitaitis akcentuoja pažado galią – esą buvo susitarimas skirti jam šį postą. Koks čia susitarimas ir kuo jis toks ypatingas?
Matyt, pamoka visiems politikams, kad nuo kolegų jokių pažadų ir slaptų susitarimų niekada nereikia slėpti. Nes kada susitinka trys vyrai ir pasišneka, ir kiekvienas iš to susitikimo išeina su kitokiu to pažado suvokimu, tai ir turime dramą du ar tris mėnesius aiškintis, kas buvo pažadėta.
Kam reikėjo tą susitarimą daryti slaptai? Tarsi koalicijos tarybos nebūtų, tarsi nebūtų frakcijų. Tiek laiko kartu buvo ir buvo viskas gerai.
Tai jie kalbėjosi tarpusavyje?
Tai taip ir baigiasi tie susitikimai tarpusavyje, nes ten buvo trijų žmonių, trijų partijų lyderių pokalbis. Visi susitarimai šiaip jau buvo derinami koalicijos taryboje, buvo diskutuojami, buvo pasirašoma sutartis. Kas trukdė, jeigu yra susitarimas, tuomet į sutartį įtraukti? Aš greičiausiai būčiau tokį variantą siūliusi. Dabar turime pokalbį už uždarų durų ir to pokalbio įkaitais tapo visa koalicijos taryba ir šiuo metu visas Seimo darbas. Dabar viskas, ką darome, tai nuo ryto iki vakaro diskutuojame tik apie Seimo postus.
Galbūt išeitų rasti kompromisą ir vietoje R. Žemaitaičio rasti kitą žmogų iš partijos?
Tam ir yra koalicijos taryba, kuris susirinks, ir, matyt, diskutuos. Kitas dalykas – o kam reikėjo viešai visą šitą istoriją ištraukti? Buvo galima sėdėti ir diskutuoti iki nukritimo sausio mėnesį, kada nėra posėdžių. Kažkodėl to nevyksta, bet atsirado garsus aiškinimasis.
Ar jau aiškėja, kada rinksis koalicijos taryba?
Aš sunkai įsivaizduoju, kad be posėdžių kažkas rinktųsi. Kitų skubių darbų nėra, o posto klausimas be kovo mėnesio techniškai negali išsispręsti. Tai koks tikslas dabar daryti posėdžius, nes iki kovo mėnesio dar gali įvykti daugybė dalykų?
Man ta situacija, kurios įkaitais čia visi tapome ir negalime normaliai dirbti, nors atrodytų, jau turėtų prigesti... Yra kaip yra, matyt.
Žurnalistai vis klausia R. Žemaitaičio, kokia jo ir „Nemuno aušros“ ateitis koalicijoje. O kokia jūsų ateitis frakcijoje?
Aš svarstau, situaciją vertinu ir matau problemas. Matyt, priimsiu sprendimą, kada matysiu, kad reikia jį priimti į vieną ar kitą pusę. Jeigu dramos užsitęs labai ilgai, nemanau, kad man norisi tose dramose dalyvauti. Natūraliai norisi dirbti ir nesukti galvos, kur ten kas kažkokio posto nori ar kažkas susitaria už uždarų durų ir dabar neatsimena, kaip susitarė.
Kaip suprantu, dabar jokių pokalbių tarp partijos lyderių taip pat neįvyko.
Aš manau, kad greičiausiai ne, nes artimiausias posėdis yra tik sausio 13–14 d. Galbūt tada kažkas vyks. Į koalicijos tarybą jokių kvietimų ar laiškų dar nesimato.
Ginčas dėl Seimo vicepirmininko posto
Valdančiosios daugumos gretose įtampos kilo po to, kai „Nemuno aušros“ pirmininkas pareiškė kelsiantis klausimą dėl likimo koalicijoje, jeigu artimiausiu metu nebus pateikta jo kandidatūra į Seimo vicepirmininko pareigas.
Visgi, anksčiau koalicijos partneriai teigė, kad „Nemuno aušros“ lyderis į Seimo vicepirmininko pareigas galėtų būti teikiamas tik tuomet, kai išsispręs jo teisinės problemos. Tačiau R. Žemaitaitis tikina manąs, kad, panaikinus jo teisinę neliečiamybę, trukdžių siekti Seimo vicepirmininko pareigų – nebeliko.
R. Žemaitaičio neliečiamybę Seimas panaikino gruodžio 3 d., atsižvelgdamas į generalinės prokurorės Nidos Grunskienės pranešimą ir paties R. Žemaitaičio viešą pareiškimą. Po šio sprendimo teisme gali būti tęsiamas politiko baudžiamosios bylos nagrinėjimas.
Nuo 2024 m. rugsėjo 3 d. teisme nagrinėjamoje baudžiamojoje byloje R. Žemaitaitis kaltinamas tuo, kad būdamas valstybės politiku ‒ Seimo nariu, 2023 m. gegužės ir birželio mėnesiais viešai tyčiojosi, niekino ir skatino neapykantą žmonių grupei ir jai priklausantiems asmenims dėl jų tautybės, šiurkščiai menkino nacistinės Vokietijos Lietuvos Respublikos teritorijoje įvykdytą žydų genocidą (Holokaustą), tai padarydamas užgauliu ir įžeidžiančiu būdu.
Taip pat šiuo metu atliekami du ikiteisminiai tyrimai dėl R. Žemaitaičio veiklos. Vienas jų pradėtas po to, kai politikas ragino gyventojus rinktis prie Vytauto Landsbergio namų ir ten uždegti žvakutę, taip parodant atsaką į prie Seimo vykusį mitingą „Dešimt tylos minučių“.
Antrasis tyrimas buvo pradėtas dėl galimo R. Žemaitaičio šmeižto prieš buvusią vyriausybės vadovė Ingridą Šimonytę. Tuomet R. Žemaitaitis svarstė, ar ji „su savo leftistais“ neišprovokuos kokių nors neramumų prieš žydus. Tiesa, vėliau jis savo socialinio tinklo įraše žydus pakeitė žemaičiais.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Dirbkite žmonių labui ir viskas bus gerai